Włochy

Marsz jako parabola ludzkiego życia…

Jestem niezwykle wdzięczna, że mogłam się udać na szkolenie z experiental learningu z ramienia Stowarzyszenia LEVEL UP. Było dla mnie niezwykłe przeżycie. Projekt miał formę pielgrzymki, co oznacza, że przeszłyśmy 80 km w 3 dni. Samą przeprawę po Cammino Materano odbieram jako parabolę ludzkiego życia. Jako że ten projekt zbiegł się w czasie ze zmianami, jakie dzieją się w moim życiu zawodowym, postanowiłam, że jeśli uda mi się pokonać wskazaną drogę, to jednocześnie uda mi się osiągnąć moje marzenia już po powrocie do Polski. Wierzę, że tak właśnie będzie. 

Pielgrzymka miała na celu pokazać nam, z jakimi trudnościami spotykają się na co dzień ludzie z mniejszymi szansami, dlatego podczas przeprawy czekały na nas liczne utrudnienia/ zadania, które nawiązywały do sytuacji uchodźców, osób niepełnosprawnych i innych grup marginalizowanych. Bardzo podobało mi się to, że reprezentanci każdej zaproszonej organizacji mieli szansę na przeprowadzenie własnego ćwiczenia dla innych – umożliwiło to wymianę doświadczeń i wiedzy pomiędzy organizacjami. My jako LEVEL UP przygotowałyśmy sesję podsumowującą projekt – “Marsz wdzięczności”. Nasza sesja spotkała się z ogromnym uznaniem ze strony współuczestników projektu.

Jaka sesja podobała mi się najbardziej? Z mojej perspektywy najciekawsza była sesja, która traktowała o uchodźcach. Naszym zadaniem było w określonym czasie pokonać zawieszoną na odpowiedniej wysokości linę, która symbolizowała granicę; pozostanie na stronie, na której byliśmy, groziło niebezpieczeństwem. Podobało mi się bardzo zaangażowanie męskiej części naszych uczestników, którzy niczym dzielni rycerze przerzucili nas – kobiety na drugą stronę w pierwszej kolejności. 🙂

Szkolenie dało nam możliwość poznania ciekawych osób z całego świata. Co mnie bardzo zaskoczyło to fakt, że poznaliśmy osoby, które tak jak my posługują się językiem polskim np. Zvonko z Macedonii. Już nie mogę się doczekać kolejnej wymiany!

Czy warto jeździć na wymiany i szkolenia w ramach programów realizowanych przez Erasmus+? Odpowiedź jest dość oczywista – TAK. Takie projekty całkowicie zmieniają percepcję i sposób podejścia do życia. Gwarantuję, że po każdym projekcie wracamy jako zupełnie inne osoby.

Kamila, 26 lat, Włochy, szkolenie -Experience(d) Youth Work

Zobacz także: Więcej o projekcie Experience(d) Youth Work

KAMILA WE WŁOSZECH