Dzień dobry, dzień dobry! Witam w kolejnej części przeglądu aplikacji do nauki języków! W poprzedniej zlustrowaliśmy najbardziej rozsławione opcje, za to dziś zapraszam na wnikliwe poszukiwania w głąb nieznanych lądów – słowem, będziemy tropić ukryte w promieniach słońca, intrygujące aplikacje o wachlarzu możliwości dużym jak pawi ogon! Ruszajmy!

Przystanek nr 1: Rosetta Stone

Platformy: iOS, Android

Języki: ponad 20, w tym hebrajski, rosyjski, hindi, japoński, filipiński, turecki i holenderski oraz, naturalnie, te popularne opcje (angielski, hiszpański, francuski)

Ta jedna z najstarszych aplikacji, która pojawiła się na rynku blisko 30 lat temu, oferuje pełen wachlarz możliwości: od fiszek, gier i memorów, po testy i nagrania. Co wyróżnia Rosettę od innych programów, to układ strony całkowicie dostępny w języku, który przedtem wybraliśmy – czyż to nie doskonały sposób na przyswojenie praktycznej wiedzy? Udoskonalającym narzędziem jest Rosetta Stone Phrasebook, pełniąca funkcję słownikowych rozmówek podzielonych na 8 kategorii, a także mechanizm rozpoznawania głosu, który pomoże nam wypracować akcent!

 

Przystanek nr 2: HelloTalk

Platformy: iOS, Android

Języki: bez ograniczeń językowych!

Zapewne każdego zastanawia intrygująca nazwa aplikacji – HelloTalk – przywodząca na myśl tylko jedno – rozmowy! Jako jedni z niewielu, twórcy HTalka zadbali o to, by użytkownicy, po zaznajomieniu się ze słówkami potrzebnymi do komunikacji, zaczęli wprowadzać je w swoje życie i korzystać z ich zasobu w codziennych dialogach! Na czym więc polega idea tej aplikacji? Otóż kursanci mają możliwość rozmawiania ze sobą, a ci początkujący konwersują z rdzennymi mieszkańcami danego kraju, którzy bez obaw mogą odpowiadać na ich pytania i poprawiać w językowej drodze przez mniejsze i większe błędy! Co ważne, nie jest to rozwiązanie dla początkujących, a tych wprowadzonych (choć w najmniejszym stopniu) w tajniki idiolektu.

 

Przystanek nr 3: Mondly

Platformy: iOS, Android

Języki: 33 

Mondly to alternatywa dla osób, do których nie przemawia Duolingo czy Memrise – jest to równie fascynująca aplikacja, która proponuje nam najrozmaitsze metody nauki: przykładowo dialog, polegający na tym, że program pokazuje nam dostępne wypowiedzi, które następnie nagrywamy tamtejszym dyktafonem, na końcu sprawdzając poprawność naszej wymowy z wzorcową. Mondly oferuje naukę kategoriami – aby przejść do kolejnej, musimy zaliczyć poprzednie, z czego każdy następny poziom jest z czasem trudniejszy. Wielu może się spodobać opcja cotygodniowego quizu, sprawdzającego wiedzę z przerobionych w ciągu minionych 7 dni materiału!

 

Przystanek nr 4: Babbel

Platformy: iOS, Android

Języki: 14

Babbel to sanktuarium języków, które oferuje rozwiniętą naukę na wybranym poziomie – zachwyca swą różnorodnością i intuicyjnością! Dostępne są tu rozmaite kursy: ogólne, przyspieszone, branżowe czy biznesowe, tematyczne, gramatyczne, związane z wymową (w aplikacji znajdziemy nie tylko te tłumaczące zasady poprawnej wymowy, ale nawet kurs łamaczy językowych!), a także odświeżające dla fałszywych początkujących (osób, które po podstawowej nauce języka zaprzestały go używać od dłuższego czasu)! Warte pochwały są tłumaczenia danych gramatycznych zagadnień, co wiąże się z pożądanym przez wielu naciskiem na gramatykę!

 

Przystanek bonusowy na żądanie!: Fiszkoteka

Platformy: iOS, Android

Języki: obecnie w wersji darmowej dostępne są fiszki w pięciu językach: angielskim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim i niemieckim

Przystanek na żądanie – Fiszkoteka! Pomimo braku możliwości nauki gramatyki czy sprawdzenia poprawności zapisu słów, jest to niezawodna opcja do szybkiego i praktycznego przyswojenia zwrotów, idiomów, słówek bądź wyrażeń! Nauka przy pomocy fiszek w tak ciekawej formie, jaką zapewnia aplikacja, znacznie ułatwia zapamiętywanie! Aktualnie największy zbiór fiszek – bo aż 624 – lokuje się w języku rosyjskim! 

 

Językową lupę okładam już na bok i dziękuję za wspólne podążanie śladami tych jakże fascynujących, a mniej znanych światłu dziennemu aplikacji! Trzymam kciuki, że otworzyłam Wam drogę na nowe językowe wrażenia, przygody i możliwości!

Autor: Nadia Ciastoń