Czas trwania projektu:
2020-12-01 – 2022-02-28
Numer referencyjny
2020-1-PL01-KA204-081806
Out with burn out !
Wypalenie jest skutkiem kumulacji nieodreagowanego stresu w dłuższej perspektywie, co objawia się jego konsekwencjami w fizjologii, emocjach, relacjach z innymi itp. Dotyka wielu etapów życia, tak jak osoba, która na nie cierpi, początkowo nie zdaje sobie z tego sprawy prawdziwy powód tych negatywnych zmian. To wszystko skutkuje gorszym samopoczuciem i problemami zdrowotnymi. Niektóre z konsekwencji to: chęć izolacji, gorsze relacje z innymi, brak zainteresowania dotychczasowymi hobby, problemy z radzeniem sobie z emocjami, gorsza wydajność i efektywność, utrata radości z pracy i codziennych czynności, problemy z koncentracją, pamięcią, kreatywnym myśleniem. Stres i presja związana z zaangażowaniem społecznym powoduje utratę motywacji i siły do pracy i de facto zmiany świata na lepszy – to właśnie dla osób pracujących w III sektorze ma największą wartość. „Wypalenie” staje się coraz częściej tematem poruszanym dyskusja – głównie w biznesie, wciąż nie w trzecim sektorze.
Celem jest podkreślenie, że wypalenie jest powszechnym problemem, a także zajmuje dużo miejsca w trzecim sektorze, dotykając ludzi takich jak osoby pracujące z młodzieżą, liderzy organizacji pozarządowych, aktywiści, edukatorzy itp. Wszystkie zaangażowane organizacje działają dla dobra lokalnego, narodowego czy międzynarodowego, rozwiązywanie problemów młodzieży i innych grup. Wielokrotnie zapominając o sobie i swoim dobru. Jak powszechnie wiadomo – lepiej zapobiegać niż leczyć. Potrzeba pomagania innym popycha nas dalej. ważne jest, aby zapewnić odpowiednią pomoc innym w III sektorze.
Dlatego w naszym projekcie ważne jest, abyśmy się uczyli, znajdowali i pracowali nad innowacyjnymi rozwiązaniami, dzięki którym unikniemy wypalenia wśród edukatorów, osób pracujących z młodzieżą, trenerów, aktywistów, dzięki czemu , mogą dalej szerzyć dobro, positi mają energię i pracują dla innych. Aby to zrobić, w pierwszej kolejności muszą nauczyć się nad tym pracować samodzielnie.
Działania, które zostaną podjęte w projekcie:
- Trzy szkolenia międzynarodowe dla pracowników III sektora i edukatorów
- 2 spotkania międzynarodowe partnerów
- Powstanie broszura upowszechniająca wiedzę z zakresu wypalanie w III sektorze
- Wydarzenia upowszechniające po każdym ze szkoleń transferujące wiedzę na osoby z lokalnego otoczenia organizacji partnerskich i lidera.
Co robimy podczas projektu:
- Wspólnie będziemy pracować nad innowacyjnymi metodami, które wdrożymy w swoje życie i nauczymy ich innych ludzi pracujących w III sektorze. Każda organizacja partnerska zaprezentuje sposoby pracy nad zapewnieniem dobrej atmosfery podczas radzenia sobie z problemami innych.
- Zorganizujemy 3 szkolenia, na których nauczymy się nowych innowacyjnych metod od zaangażowanych organizacji, przedyskutujemy problemy, odczucia, które te problemy wywołują, i będziemy pracować nad metodami radzenia sobie w sytuacjach stresowych
- Porozmawiamy o profilaktyce zdrowia psychicznego oraz czynnikach, które w III sektorze sprawiają że jesteśmy tak wypaleni
- Stworzymy grupę na fb wspierania osób zainteresowanych problemem
- Powstanie broszura nt. wypalenia z poradami jak sobie z nimi radzić.
Rezultaty projektu
Organizacje biorące udział w projekcie:

Stowarzyszenie LEVEL UP
Lider projektu
POLSKA

ASOCIATIA A.S.E.L. RO
Partner
Bukareszt Rumunia

INSTITUTUL DE INSTRUIRE IN DEZVOLTARE MILLENIUM
Partner
Kiszyniów, Mołdawia

POSITIVE YOUTH
Partner
Szwecja

Projekt realizowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+.
