24 września, 2023

Osoba korzystająca z laptopa

Do niedawna uznawało się, że osoba sprawnie posługująca się komputerem to taka, która potrafi jedynie obsługiwać pakiet biurowy programów oraz użyć wyszukiwarki internetowej. Aktualnie to oczywiście pozostaje bardzo ważnymi umiejętnościami – swoistą bazą do nadbudowy współczesnych kompetencji i piśmienności cyfrowej.

 

Czym jest piśmienność cyfrowa?

To umiejętność korzystania z technologii cyfrowych oraz Internetu do zaawansowanej analizy i tworzenia treści. Obejmuje to rozumienie treści dostępnych w sieci, skutecznego wyszukiwania informacji w Internecie, oceny wiarygodności źródeł oraz tworzenia contentu z wykorzystaniem różnorodnych narzędzi i platform internetowych.

Nie jest tajemnicą fakt, że technologie powołane są do tego, aby ułatwić nam pracę i naukę, a także dostarczać rozrywkę. Ostatni aspekt wydaje się oczywisty, tak wykorzystanie kompetencji cyfrowych w pracy i nauce nie zawsze jest jednoznaczne. Aby uczynić swoje działania naprawdę skutecznymi i produktywnymi, warto rozważyć przeniesienie tych umiejętności na nowy, wyższy poziom.

 

O co chodzi z wyszukiwarką?

Nie wiesz czegoś? Wygoogluj to! Tak często to słyszymy, że jesteśmy święcie przekonani, że ta wyszukiwarka już niczym nas nie zaskoczy. Natomiast kiedy ostatni raz poszukując informacji, dotarliśmy, chociażby do 2-3 strony? No właśnie. Okazuje się, że na pozycjonowanie wyników wyszukiwania wpływa wiele czynników. Są to wyrazy lub frazy, które wpisaliśmy w pole wyszukiwarki, historia dotychczasowego researchu, a nawet kraj, w którym się znajdujemy.

Czasami, żeby uzyskać wyniki, które nas interesują, wystarczy zamienić miejscami słowa wyrazu, wykorzystać synonimy albo specjalne znaki. Umieszczenie całego wyrazu w cudzysłowie spowoduje pokazanie tylko tych wyników, które zawierają wyraz w całości. Wpisanie pomiędzy wyrazami „or” umożliwi odnalezienie wyników zawierających jeden z podanych wyrazów.

Niekiedy, aby znaleźć informację, która nas ciekawi, warto spróbować wyszukać po angielsku. Nie bój się również używać filtrów i sortowania wyników wyszukiwania.

Ważnym jest pozyskiwanie informacji z różnych źródeł (co najmniej trzech) – to pomoże rozpoznać fake newsy oraz sprawdzić wiarygodność treści.

 

Nie tylko Google

Do researchu możesz wykorzystać także inne narzędzia. Zachęcamy do szukania informacji w różnych wyszukiwarkach. W każdej z nich funkcjonują algorytmy, które być może są podobne do siebie, lecz występują w nich pewne różnice, co wpływa na otrzymane wyniki.

Informacji można szukać także w mediach społecznościowych, używając hasztagów lub wyszukując tematyczne grupy czy profile.

 

Tworzenie treści

Zarówno osoby zajmujące się tworzeniem grafik, jak i te, które pracują z tekstami, mogą cieszyć się narzędziami, które pomogą im sprawniej i szybciej wykonać swoją pracę.

W celu stworzenia własnej bądź komercyjnej grafiki, już nie trzeba obowiązkowo używać zaawansowanych programów, takich jak np. Photoshop. Łatwe w użyciu i dostępne z poziomu wyszukiwarki narzędzie Canva posiada bogatą bibliotekę szablonów i elementów graficznych, które można używać i modyfikować we własnym projekcie.

Napisać dobry tekst pomoże między innymi słynny czat GPT 3 – pamiętaj jednak, by nie używać go do tworzenia gotowych tekstów, a traktować jako narzędzie do inspiracji (na przykład jak opracować temat), poszukiwania źródeł informacji (tu też trzeba uważać, bo czasami wymyśla nieistniejące rzeczy), czy dostosowanie już napisanego tekstu do różnych stylów języka, a także adaptacji dla różnych mediów społecznościowych.

W sprawdzeniu pisowni i stylistyki, a także w copywritingu pomogą narzędzia takie jak LanguageTool oraz Paraphraser. Pamiętaj jednak, że sztuczna inteligencja też może się mylić i nie jest w stanie w pełni zastąpić człowieka oraz jego kreatywności.

 

Praca zdalna

Pandemia koronawirusa uświadomiła nam, że praca zdalna może być całkiem niezłym rozwiązaniem. Jak się okazuje, istnieje wiele narzędzi, pozwalających na sprawną pracę zespołową bez wychodzenia z domu. Hybrydowy tryb pracy stosuje coraz więcej firm, mimo że pandemia koronawirusa już nie wymaga wcześniejszych przestrzegania restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa.

Najnowszy raport kompetencji przyszłości wykazuje, że trend pracy zdalnej będzie tylko przybierał na popularności, bez względu na sytuację epidemiologiczną na świecie.  „Globalizacja, czerpanie z mocy synergii różnorodnych i międzynarodowych zespołów rozpoczęło trend współpracy w zespole wirtualnym” – czytamy w Raporcie kompetencji przyszłości 2025. To oznacza, że biegła znajomość narzędzi umożliwiających prowadzić wideokonferencje, wspólną pracę z treścią, śledzenie progresu wykonywanej pracy itd.

 

Piśmienność cyfrowa – podsumowanie

Piśmienność cyfrowa jest kluczową umiejętnością, która pozwala nam skutecznie funkcjonować w dzisiejszym zglobalizowanym i zinformatyzowanym społeczeństwie. Wskazuje to na większą samodzielność i możliwość rozwoju, a dla społeczeństwa — lepsze przygotowanie do wyzwań przyszłości. Niezależnie od wieku czy zawodu, warto rozwijać te umiejętności, bo to już nie jest nasza przyszłość, a teraźniejszość.

 

 

Autor: Natalia Shapoval

Korekta: Kinga Terech

 

Źródła:

1. https://szkolenia.certes.pl/wp-content/uploads/2022/02/Raport-kompetencje-przyszlosci-2025_CERTES.pdf