11 kwietnia, 2021

Nowe zawody przyszłości

Ciekawi Cię temat rozwoju kariery zawodowej? Chcesz wiedzieć, czy to, co robisz teraz będzie potrzebne w przyszłości? Chciałbyś/-abyś mieć większą pewność, że nadążasz za wymogami rynku pracy? W tym artykule dowiesz się, jakie zawody będą popularne w przyszłości. W których dziedzinach warto poszerzać swoją wiedzę i zdobywać nowe kompetencje? 

 Jak jest teraz?

W pewnym stopniu jesteśmy świadomi, tego co jest ważne w dzisiejszych czasach. Bez wątpienia nabywanie kompetencji cyfrowych oraz znajomość najnowszych technologii, umożliwia nam  funkcjonowanie na obecnym  rynku pracy. Widzimy szybki rozwój social mediów oraz ciągle pojawiające się programy i aplikacje, które są niezbędne do pracy. Rozwiązania informatyczne coraz bardziej dostosowane do potrzeb użytkowników powoli zastępują pracę człowieka. Ułatwiają ją do tego stopnia, że nasza rola sprowadza się często do nieskomplikowanych czynności. 

 Jak będzie w przyszłości?

W rezultacie, coraz częściej roboty, sztuczna inteligencja oraz wirtualna rzeczywistość będą coraz bardziej obecne w naszym codziennym życiu. Zaczną one zmieniać, a nawet przejmować, dotychczasowe role pełnione przez człowieka. 

Należy jednak pamiętać, iż zmiany te zachodzą stopniowo i część zawodów, które powstały w ostatnim czasie, z pewnością wciąż będą cieszyły się dużą popularnością. 

 Lista zawodów przyszłości

Izabela Wojtachnik, która nazywa siebie „coachem  odwagi i spełnienia zawodowego” umieściła na swoim blogu listę zawodów przyszłości. Autorka podkreśla, że pojawianie się nowych specjalizacji jest efektem zmieniających się wymogów rynku pracy. Podaje kierunki, w których już dziś można zacząć się kształcić. Jej lista jest w istocie bardzo ciekawa. Obejmuje profesje, o których często nie mówi się w szkołach: 

 1. Influencer
 2. Youtuber/Vloger
 3. Bloger
 4. Podcaster
 5. Broker informacji
 6. Personal shopper
 7. Wedding planner
 8. Groomer
 9. Animator
 10. Fundraiser
 11. Coolhunter (poszukiwacz trendów)
 12. Specjalista ds. social mediów
 13. Traffic Manager (analizuje ruch na stronie www)
 14. Copywriter

 Jak widać poruszamy się w dużym stopniu w działalności internetowej oraz bardzo wąskich specjalizacjach usług online lub offline. Faktycznie, przykłady podane powyżej mogą lekko zaskakiwać. Jednak większość nazw profesji jest raczej znana, ponieważ określenia te pojawiają się w ofertach pracy jak i w języku wielu portali czy serwisów Internetowych.

 I co dalej ?

O zawodach przyszłości można również mówić w kontekście najnowszych technologii. Możemy przewidywać, jak rynek pracy będzie wyglądał za 5, a nawet 10 lat, przy bardzo szybkim rozwoju technologicznym. Wszystko zależy od zasobów finansowych państw, które wprowadzają tego typu innowacje. Gospodarka innych krajów również odczuje skutki zmian. „Tania siła robocza” z państw trzeciego świata nie będzie już potrzebna. Zważywszy na to, wielu ludzi utraci pracę, ponieważ zastąpią ich roboty.

Kompetencje przyszłości

Co więcej, temat ten poruszyła Jowita Michalska prezes fundacji Digital University w webinarze „Kompetencje przyszłości”.  Swoją wypowiedź koncentruje wokół pozytywnych i negatywnych skutków rozwoju technologicznego dla osób aktywnych zawodowo. Prelegentka jest entuzjastką rozwoju w dziedzinach IT, sztucznej inteligencji czy robotyki. Zachęca osoby w każdym wieku do nauki programowania. Podkreśla również, że jako rodzice powinniśmy nadążać za umiejętnościami naszych dzieci, nie tylko po to, by mieć dostęp do ich świata, ale także do rynku pracy, który zmienia się dynamicznie. 

Lista 10 zawodów przyszłości 

Podczas webinaru podaje listę 10 zawodów przyszłości z „Future of Jobs Report 2018” na rok 2022 (World Economic Forum). Należą do nich:

 1. Data Analysts and Scientists
 2. AI and Machne Learning Specialists
 3. General and Operations Managers
 4. Software and Applications Developers and Analysts
 5. Sales and Marketing Professionals
 6. Big Data Specialists
 7. Digital Transformation Specialists
 8. New Technology Specialists
 9. Organisational Development Specialists
 10. Information Technology Services

Ogólnie rzecz biorąc, Jowita Michalska zawody przyszłości wiąże z takimi obszarami, jak: mechatronika, cyberbezpieczeństwo, łączenie umiejętności biznesowych ze znajomością nowych technologii, coaching (jako przygotowanie klientów do pracy z nowymi technologiami), terapia skupiona na leczeniu uzależnień od nowych technologii oraz analiza danych itp.

Trendy w zatrudnieniu

Chcielibyśmy także zwrócić uwagę na inne ciekawe tendencje pojawiające się w relacji pracownik-pracodawca. Wydaje się, iż pierwsza z tych grup ma coraz więcej do powiedzenia i ma duży wpływ na kształtowanie się rynku zatrudnienia. Przede wszystkim mówi się o zmianach w obszarze:

 • większej przejrzystości płac – podawaniu oferowanej stawki wynagrodzenia lub przynajmniej widełek płacowych;
 • poszukiwanie talentów, w szczególności z zakresu IT;
 • elastyczny model pracy – pracownicy mają dowolność czy chcą pracować z biura, zdalnie czy hybrydowo;
 • więcej benefitów zwiększających atrakcyjność oferty pracy.

 Podsumowanie

Warto zauważyć, że obie autorki skupiają się na profesjach przyszłości i oferują ciekawy zbiór kluczowych zawodów. Jednak Jowita Michalska prowadzi nas kilka kroków dalej i zachęca do nauki nowych technologii. Zachęcamy gorąco do obejrzenia całego webinaru na YouTube. 

Na koniec chcielibyśmy podkreślić, iz mamy świadomość, jak istotne jest rozwijanie kompetencji wśród młodych ludzi. W związku z tym, podejmujemy aktywne działania, aby im to ułatwiać – dowodem tego, jest zrealizowany przez nas projekt E-kompetentni wolontariusze.

A co wy myślicie o zawodach przyszłości i zmianach, które nas czekają? Dajcie znać w komentarzach!

Źródła:

1. Poradnik pracuj.pl „Kompetencje przyszłości – czego warto się uczyć, aby przetrwać na rynku pracy” Jowita Michalska https://www.youtube.com/watch?v=vM0_Q0QYmNc&t=1960s

2. Izabela Wojtachnik – blog „Zawody przyszłości”

https://www.izabelawojtachnik.pl/2021/02/28/zawody-przyszlosci/

Autor: Agnieszka Zawadzka

Korekta: Ania Jazdon