18 lutego, 2024

Każdy z nas choć raz podejmował próbę nauki języka obcego. Jak wiemy, znajomość różnych języków bywa przepustką w dążeniu do zdobycia pracy, kontaktów czy też odczuwania swobody podczas wyjazdów. Co więcej, w procesie przyswajania nowego języka udział bierze nasz mózg, o którym w tym wpisie opowiemy więcej.
Wprowadzenie o mózgu
Wielu badaczy już w przeszłości interesowało się funkcjonowaniem mózgu. W związku z tym obecnie możemy natrafić na wiele artykułów, badań dotyczących między innymi konkretnych struktur ich funkcji, a także różnorodnych zmian, które zachodzą podczas wykonywania konkretnych czynności czy też zmian związanych z procesem starzenia. Jedną z takich czynności jest nauka języka.
Proces nauki
Dowiedziono, że w procesie przyswajania nowych informacji (np. słówka) nurony są stymulowane do tworzenia nowych połączeń w mózgu, co sprawia, że nowe informacje zostają zapamiętywane. Co więcej, im silniejsze jest połączenie między neuronami, tym zdolność do nauki i zapamiętywania rośnie. By umysł pozostawał sprawny a koncentracja, która jest ważnym składnikiem procesu przyswajania wiedzy czy języka była na odpowiednim poziomie należy pamiętać o ćwiczeniu mózgu. Wykonywane ćwiczenia pomogą osiągnąć odpowiednią jakość połączeń między nuronami. Warto pamiętać, że nie tylko systematyczne powtarzanie słownictwa przybliży nas do mówienia w obcym języku ale istotne jest zaangażowanie innych zmysłów, które umożliwią nam utrwalenie materiału.
Skuteczna i efektywna nauka języka
Dla osiągnięcia lepszych rezultatów w nauce zalecane jest uczenie się w krótkich sesjach. Podczas wielogodzinnego przerabiania materiału zazwyczaj pojawia się zmęczenie, jak i obniżona koncentracja, które nie sprzyjają efektywnej nauce. Co należy robić, by uczyć się skutecznie języka?
O to kilka wskazówek:
- podczas nauki obie półkule mózgowe powinny być ze sobą zsynchronizowane;
- korzystaj z metody powtarzania na głos uczonych słówek czy zwrotów;
- osłuchanie się z językiem podczas oglądania obcojęzycznych filmów/seriali bez lektora, słuchanie muzyki czy audiobooków;
- zwróć uwagę na kontekst sytuacyjny i kulturowy danego kraju gdyż uczysz się zwrotów;
Pamiętaj, że mózg najlepiej uczy się rzeczy, które nas fascynują, dlatego warto wybierać ćwiczenia czy kursy, które są różnorodne, aktywizujące i związane z tematami, którymi się interesujesz.
Podsumowanie
Silne połączenia między neuronami, podnoszą efektywność nauki w tym języka. Co więcej, chronią przed utratą świeżych komórek – niewykorzystane zasoby pamieci i słabe komórki umierają. Mózg posiada zdolność pozbywania się tego, co już niepotrzebne. Pamiętaj, że nauka nowego języka zatrzymuje sporą ilość naszych pamięciowych zasobów. Nie bez powodu uważa się, że nauka języka obcego jest najlepszych sposobem w przypadku obniżenia sprawności intelektualnej choćby z postępującym wiekiem. W takim razie, za naukę, którego języka się zabieracie? 🙂
Autorka: Anna Jazdon
Wpis stworzony w ramach projektu Feel Good realizowanego z programu Erasmus+ ze środków Unii Europejskiej.
Źródło:
https://mak.krakow.pl/2018/04/29/czy-wiesz-jak-mozg-czlowieka-uczy-sie-jezykow-obcych/
https://fabrykajezyka.eu/2024/01/13/jak-mozg-uczy-sie-jezyka/
https://akcent-edu.pl/jak-mozg-uczy-sie-jezyka-w-269.html