23 kwietnia, 2024

Ekoturystyka

Czym jest ekoturystyka?

 

Czym tak naprawdę jest ekoturystyka? Jest niczym innym jak formą podróżowania, w której żaden element podróży nie wpływa na negatywnie na naturalne środowisko. Staje się coraz bardziej popularną formą turystyki przez coraz to większe zmiany klimatyczne na naszej planecie jak np. ocieplenie klimatu. Ekologia jest w dzisiejszym świecie bardzo ważna więc warto podróżować ekologicznie. Przeciwieństwem ekoturystyki jest masowa turystyka.

 

Kluczowe zasady ekoturystyki

 

Największy wpływ na środowisko mają pojazdy mechaniczne i środki transportu osobistego. Każda z tych form pozostawia po nas ślad węglowy, a ekoturystyka sprzeciwia się temu. Najlepsza opcja w tym przypadku będzie wybranie środka komunikacji zbiorowej jak np. autobus czy pociąg. Ekoturystyka powinna działać z poszanowaniem i ochroną środowiska naturalnego, minimalizując negatywny wpływ na ekosystemy, harmonijne gospodarowanie zasobami naturalnymi i dbałość o różnorodność biologiczną. Oprócz tego każdy szanujący się ekoturysta powinien szanować kulturę odwiedzanych przez siebie miejsc. Chodzi tutaj o lokalne tradycje, kulturę i dziedzictwo unikając przy tym komercjalizacji. Cała forma ekoturystyki powinna mieć na celu edukację turystów oraz lokalnych społeczności na temat ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. To są właśnie najważniejsze cechy ekoturystyki.

 

Na czym polega ekologiczne podróżowanie?

 

Przede wszystkim ważne jest wybieranie środka transportu o jak najmniejszym wpływie na środowisko. Najlepsza opcja będzie jednak pojazd, który nie emituje żadnych zanieczyszczeń jak np. rower. Ważną sprawą jest również unikanie plastikowych opakowań i jednorazowych produktów, zamiast nich można zabrać ze sobą w podróż rzeczy wielokrotnego użytku naczyń, butelek i torb z materiałów ekologicznych. Będąc już na miejscu wybieraj zawsze lokalne produkty spożywcze i wspieraj lokalne restauracje czy kawiarnie, oraz postaraj odkryć kulturowy smak innego państwa. Nie ważne gdzie jesteś zawsze zabieraj ze sobą swoje śmieci i segreguj je w odpowiedni sposób. Pamiętaj, że nawet najmniejsze działania mogą mieć pozytywny wpływ na środowisko, więc staraj się podejmować świadome i ekologiczne decyzje podczas podróży.

 

Ekoturystyka na świecie-przykłady gdzie można podróżować

Islandia-jest to jeden z najlepszych kierunków przyrodniczych pod względem ekologicznego podróżowania. Aż 75 proc. energii wykorzystywanej w tym kraju pochodzi ze źródeł odnawialnych. Islandia jest znana z niezwykłej przyrody, obejmującej wulkany, gejzery, lodowce, fiordy i malownicze krajobrazy.

Norwegia-jest to kraj, który podejmuje konkretne działania w zakresie utrzymania równowagi w kwestii rozwoju, inwestując w transport publiczny, energię odnawialną oraz ochronę środowiska naturalnego. Promuje ekoturystykę poprzez programy certyfikacji ekologicznej dla obiektów turystycznych i znany jest z pięknych miejsc tak jak np. Fiordy.

Nowa Zelandia-kraj który jest zaangażowany w ochronę swojego dziedzictwa naturalnego poprzez inwestycje w ochronę środowiska, edukację ekoturystyczną. Wspiera on przede wszystkim projekty ochrony gatunków endemicznych. Dodatkowo Nowa Zelandia fascynuje turystów różnorodnością krajobrazów takich jak górskie szczyty, jeziora, plaże, lasy i tereny geotermalne.

 

Ekoturystyka w Polsce-jak wygląda turystyka w naszym kraju

 

Jednym z najpopularniejszych miejsc w Polsce pod względem ekoturystyki są nasze Polskie Tatry. Oczywiście mowa tutaj o mniej uczęszczanych szlakach, a nie o np. Morskim Oku. Polska może poszczycić się bogatym systemem parków narodowych, rezerwatów przyrody i obszarów Natura 2000, które stanowią ochronę dla unikalnych gatunków roślin i zwierząt oraz siedlisk naturalnych. Ekoturystyka w Polsce rozwija się dynamicznie, przyciągając coraz większą liczbę turystów poszukujących kontaktu z przyrodą.

 

Podsumowanie: turystyka ekologiczna

Podsumowując, ekoturystyka jest formą podróżowania, która kładzie szczególny nacisk na ochronę środowiska naturalnego, stabilny rozwój i szacunek dla lokalnych społeczności i kultur. Warto dbać o turystyka zrównoważoną. Jest to odpowiedź na rosnące wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi i degradacją środowiska, stawiająca sobie za cel minimalizację negatywnego wpływu turystyki na planetę. W rezultacie ekoturystyka staje się coraz bardziej popularną alternatywą dla turystyki masowej, umożliwiając podróżowanie w sposób zrównoważony i odpowiedzialny, który przynosi korzyści zarówno turystom, jak i środowisku naturalnemu oraz społecznościom lokalnym.

Wpis stworzony w ramach projektu Feel Good realizowanego z programu Erasmus+ ze środków Unii Europejskiej.