29 sierpnia, 2021

Klepsydra odmierzająca czas

Technika Pomodoro pomaga zorganizować czas pracy i nauki. Została ona opracowana w latach 80. XX wieku przez Francesco Cirillo. Nazwa pochodzi z języka włoskiego. „Pomodoro” w języku polskim oznacza „pomidor”. Jednakże nie o warzywo tutaj chodzi, a o zegar kuchenny, którego twórca tej techniki używał do odmierzania czasu.

Zalety stosowania Pomodoro

Korzystanie z tej techniki jest dziecinnie proste, a potrafi ona pomóc w osiągnięciu świetnych efektów w wielu dziedzinach. Można ją zastosować do praktycznie każdego zadania czy obowiązku i łatwo ją modyfikować. Badania wskazują, że Pomodoro może korzystnie wpłynąć na skupienie osób, u których zdiagnozowano ADHD. Wprowadzenie tej techniki do życia potrafi zmniejszyć poziom stresu i przytłoczenia obowiązkami. Daje nam poczucie sprawności i kontroli nad swoim życiem.

 

Pułapki związane z techniką

Niektórzy uważają, że technika działa jak magiczna sztuczka, która w mgnieniu oka wykona za nich pracę. Musimy was zasmucić- tak nie jest. Pomodoro jest jedynie narzędziem, które może pomóc Ci w skupieniu i koncentracji. Nauka czy zadanie do wykonania nadal pozostaje w Twoich rękach. Ważne, by pozbyć się wszystkich rozpraszaczy (telefon, telewizja itp.) i poświęcić się jedynie danej czynności. Potrzebna jest też odrobina cierpliwości i spokoju, ponieważ na początku możesz łatwo się rozpraszać. Jeśli zmagasz się z brakiem zapału do pracy, zajrzyj do naszego artykułu jak joga pomaga podtrzymywać motywację.

Jak krok po kroku wygląda zastosowanie techniki Pomodoro w praktyce?

  1. Ustal listę zadań, które masz wykonać. Możesz wszystko dokładnie spisać, tak aby o niczym nie zapomnieć.
  2. Ustaw czasomierz na 25 minut. Możesz użyć budzika, telefonu czy zegarka kuchennego.
  3. Skup się tylko na tym, co masz do zrobienia na swojej liście. Schowaj wszelkie rozpraszacze. Możesz wyłączyć powiadomienia w telefonie, włączyć tryb „nie przeszkadzać”, wyciszyć telefon. O ile to możliwe, zamknij drzwi od pokoju i poproś innych, aby w tym czasie Ci nie przeszkadzali.
  4. Minęło 25 minut. Koniec pracy. Zrób sobie przerwę na 5 minut. W tym czasie warto porobić parę prostych ćwiczeń fizycznych. Taka przerwa pomoże Ci w utrzymaniu koncentracji, a także pomaga odpocząć naszym oczom oraz sprzyja naszemu ogólnemu samopoczuciu i kondycji fizycznej.
  5. Koniec przerwy. Cały cykl możesz powtórzyć od nowa, ale pamiętaj, że po czterech takich sesjach z rzędu należy zrobić sobie dłuższą przerwę od 15 do 30 minut.

Pamiętaj!

Badania wykazują, że technika Pomodoro jest bardzo skuteczna. Kluczem jest skupienie się w czasie 25 minut tylko na konkretnym zadaniu i robienie przerw pomiędzy sesjami. Największymi problemami, które napotkamy, będą właśnie wszelkiego rodzaju rozpraszacze, a także brak odpoczynku. Mogą one wpłynąć na pogorszenie efektów pracy, a także brak skuteczności techniki. Z tego powodu, bardzo ważne, żebyś stosował jej zasady bardzo uważnie, bez pomijania żadnego elementu.

 

Dla kogo jest Pomodoro?

Technika Pomodoro zyskała ogromną popularność szczególnie wśród uczniów i studentów. Wiele młodych ludzi bardzo chwali sobie używanie tego narzędzia. Istnieją badania, które wskazują na znaczną poprawę w wynikach w nauce u osób, które zaczęły stosować tę technikę. Używają jej również osoby pracujące w trybie zdalnym czy home office. Warto więc się z nią zapoznać i spróbować zastosować ją na własny sposób. Ważne, by nie nakładać na siebie presji, tylko podejść do pracy jako nowe wyzwania.

 

Programy i aplikacje pomagające w skupieniu

Istnieje także specjalna strona przeznaczona do odmierzania czasu techniką Pomodoro (https://czasonline.pl/pomodoro) oraz aplikacje mobilne. „Focus To-Do” to program, w którym m.in. możemy zablokować na czas pracy powiadomienia z innych aplikacji, a także włączyć dźwięki natury. Aplikacja ta wykorzystuje elementy rywalizacji, gdyż jeżeli mamy taką ochotę możemy konkurować z innymi. Kolejnym elementem jest dbanie w aplikacji o roślinkę, która może umrzeć, gdy przerwiemy pracę bądź nie sprostamy celom. Inną aplikacją jest „Forest: Stay focused”, w której podczas naszej pracy rośnie drzewko, a dostęp do innych aplikacji jest zablokowany. Technika Pomodoro nie wszystkim może odpowiadać, ale zawsze warto spróbować i przekonać się, czy taki sposób pracy nam odpowiada.

autorka: Paulina Kuryłowicz

Redagowała: Maja Podraska

Źródła:

1. https://produktywni.pl/blog/technika-pomodoro/

2. https://spidersweb.pl/2020/03/technika-pomodoro-co-to-aplikacje.html