29 października, 2023

Halloween.

Halloween, znane również jako Noc Wszystkich Świętych, to popularne od wielu lat święto obchodzone 31 października. Jest to widoczne szczególnie w krajach anglojęzycznych – Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie. To świetna okazja do zabawy, przebierania się za postacie z koszmarów oraz zbierania słodyczy. Jednakże Halloween ma również piekną, długą i bogatą historię.

Korzenie Halloween

Początki Halloween sięgają około 2000 lat wstecz do starożytnego celtyckiego święta znanego jako Samhain. Samhain obchodzono w dniu, który stał się współczesnym Halloween, czyli 31 października. Oznaczało ono koniec sezonu żniw oraz początek okresu ciemności i zimy. Wierzenia celtyckie głosiły, że w tym czasie granice między światem żywych a umarłych zacierały się, co pozwalało duchom przodków i innym istotom nadprzyrodzonym przenikać przez różne wymiary.

Od Samhain do Nocy Wszystkich Świętych

W celu odstraszenia złych duchów i zdobyciu ich przychylności, Celtowie nosili maski i przebierali się za straszne postacie. Palili też ogniska i ofiarowali jedzenie duchom zmarłych. Kiedy chrześcijaństwo rozpowszechniło się w Irlandii i na Wyspach Brytyjskich, święto Samhain stało się Nocą Wszystkich Świętych (All Hallows’ Eve). Dniem obchodzenia Wszystkich Świętych ustanowiono 1 listopada.

Ewolucja tradycji – wycinanie Dyni i jack-o’-lanterns

Podczas gdy, Irlandczycy i Szkoci migrowali do Stanów Zjednoczonych w XIX wieku, tradycje Halloween krzyżowały się z innymi kulturami i stawały się bardziej zróżnicowane. W Stanach Zjednoczonych pojawiła się moda na wycinanie dyni i umieszczanie w nich świec, co dało początek popularnym jack-o’-lanterns.

Współczesne obchody Halloween

Współczesne obchody Halloween skupiają się na zabawie i rozrywce. Dzieci ubierają się w stroje potworów, superbohaterów lub innych postaci, a następnie chodzą od drzwi do drzwi, prosząc o słodycze pod hasłem „cukierek albo psikus”. Wielu ludzi urządza przyjęcia kostiumowe, na których można spotkać straszną, humorystyczną, kreatywną garderobę. Domy ozdabia się upiorami, pajęczynami i innymi przerażającymi dekoracjami.

Święto Zabawy i Kreatywności

Podsumowując, Halloween to święto o fascynującej historii, które ewoluowało z dawnych wierzeń celtyckich i chrześcijańskiego Dnia Wszystkich Świętych w międzynarodową okazję do zabawy, kostiumów i zbierania słodyczy. Łączy ze sobą historię i współczesność, dając ludziom okazję do wyrażenia swojej kreatywności i cieszenia się atmosferą magii i tajemnicy.

Autorka: Liliana Sobieraj

Korekta: Kinga Terech

Źródła:

1. https://www.countryliving.com/entertaining/a40250/heres-why-we-really-celebrate-halloween/