25 października, 2023

Dzień Zmarłych, nietypowe zwyczaje, Meksyk

Dzień Zmarłych –  to listopadowe święto inne niż wszystkie. To moment, w którym możemy oddać hołd naszym zmarłym bliskim. Ten dzień wiąże się z szeregiem ludowych tradycji, zwyczajów i przepełniony jest ciekawą symboliką. Natomiast w zależności od kultury danego zakątka świata poszczególne mogą się znacząco od siebie różnić. W tym artytule przyjrzymy się niektórym z nich!

W Polsce 1 listopada gromadzimy się na cmentarzach, aby uczcić pamięć bliskich, których nie ma już z nami. Często jest to okazja do spotkania długo niewidzianych członków rodziny, a tym samym do odnowienia dawnych więzi. Jest w tym coś magicznego.

Tak jak dla innych świąt i dla tego każda narodowość ma swoje własne tradycje. Jak więc obchodzi się ten dzień w innych zakątkach świata? W innych krajach jak Portugalia, Włochy, Ameryka, Francja, Wielka Brytania i Filipiny ten czas obchodzi się podobnie jak u nas. Przenieśmy się jednak do Meksyku.

 

Dzień Zmarłych w Meksyku

Día de los Muertos, czyli Dzień Zmarłych to radosne i barwne święto, które trwa od 31 października do 2 listopada. Meksykanie celebrują je z uśmiechem, żeby uczcić pamięć tych, którzy odeszli. To również okazja do refleksji nad życiem i śmiercią.

Rodziny przygotowują ołtarze, zwane ofrendas, na których umieszczają zdjęcia zmarłych krewnych oraz ich ulubione jedzenie, napoje, kwiaty, świece i inne przedmioty. Ofrendas mają przyciągnąć dusze zmarłych, aby mogły cieszyć się tym, co zostało dla nich przygotowane.

Tak jak u nas odwiedza się tam cmentarze, które często ozdabia się kolorowymi kwiatami, balonami i innymi dekoracjami.

W niektórych regionach Meksyku ludzie noszą kolorowe maski i kostiumy, często w stylu tejże kultury jak np. szkielety (calacas) lub odzwierciedlające postacie z mitologii meksykańskiej, takie jak La Catrina. W niektórych miastach organizowane są też parady i festiwale związane z Dniem Zmarłych.

Charakterystycznym elementem obchodów jest przygotowanie tradycyjnych potraw m.in. mole, tamales, pan de muerto (chleb zmarłych) czy calaveras de azúcar (cukierki w kształcie czaszek).

 

Ceremonie pogrzebowe na Bali

Odrębne zwyczaje panują również na Bali. W jaki sposób tamtejsza ludność czci pamięć o zmarłych?

Najważniejszym elementem każdego balijskiego pogrzebu jest rytuał kremacji. Zgodnie z tamtejszymi wierzeniami, dzięki tym praktykom dusze zmarłych mogą uwolnić się od swojej ziemskiej powłoki, która uchodzi za „nieczystą”. Opuszczenie w ten sposób ciała przez duszę, pozwala na przejście na kolejny etap egzystencji – reinkarnację. Oznacza to, iż metafizyczna forma człowieka ma szansę ponownie wrócić na Ziemię w innym ciele (zazwyczaj zwierzęcia). Sama ceremonia pogrzebowa ma podobny wydźwięk jak we wcześniej wspomniany Meksyku. Jest to okazja do zabawy i tańca, niektóre uroczystością mogą wręcz przypominać spektakl teatralny. Można się również spotkać z organizacją festynów lub walk kogutów.

 

Warto dostrzec wyjątkowość tego święta. Może i nie jest takie jak inne, ale niesie wielką wartość, bo przypomina nam o tym, jak ważne są w życiu nawiązywane relacje. Nie tylko te rodzinne. Powinniśmy o nich pamiętać nie tylko od święta.

 

Pomysłowość ludzi nie zna granic, o czym świadczy różnorodność zwyczajów praktykowanych w różnych miejscach na świecie. Przykładem mogą być również niecodzienne festiwale, organizowane podczas karnawału m.in. w Hiszpanii, Anglii czy Japonii. Więcej o tym temacie, dowiesz się z tego artykułu!

 

 

Autorka: Monika Romańska

Korekta: Kinga Terech

 

Źródła:

1. https://www.nytimes.com/article/day-of-the-dead-mexico.html 

2. https://theculturetrip.com/asia/indonesia/articles/a-festive-cremation-balis-ngaben-and-the-celebration-of-death