8 maja, 2023

haker przed komputerem

Z pewnością Internet jest miejscem wyjątkowym. To globalna sieć, która łączy urządzenia takie jak komputery, tablety czy smartfony i umożliwia wymianę informacji cyfrowych. Korzystamy z niego każdego dnia, ze względu na to, że jest nieograniczonym źródłem wiedzy, miejscem szeroko rozumianej rozrywki oraz pracy.  Internet jest też miejscem pełnym niebezpieczeństw, o czym często zapominamy. Kwestia bezpieczeństwa w sieci i ochrona danych są kluczowe, aby zapobiec zagrożeniom mogącym prowadzić do kradzieży personaliów, strat finansowych i utraty prywatności. Jednym z nich jest hacking i w tym artykule postaramy się wyjaśnić, na czym ono polega i jak się przed nim bronić. Przekonajmy się!

Czym jest hacking?

Zacznijmy od wyjaśnienia pojęcia. Za hacking uznaje się wszelkie działania prowadzące do włamania się do systemu cyfrowego. Większość przejawów tego zjawiska klasyfikuje się jako cyberprzestępstwa, które wraz z rozwojem technologii stają się coraz bardziej zaawansowane i wyrafinowane. 

Przeważnie polegają one na stworzeniu złośliwego oprogramowania (np. malware czy niegdyś popularne konie trojańskie itd.) w celu kradzieży poufnych danych, śledzenia aktywności danej osoby, odcinanie dostępu do urządzeń czy stosowaniu technik socjotechnicznych – phishingu.

Cele hackingu

Zapewne domyślasz się, w jakim celu przeprowadzane są ataki hakerskie. Mimo wszystko takich powodów może być wiele, a osoby łamiące prawo mogą kierować się różnymi pobudkami. Przedstawiamy kilka z nich:

 • osiągnięcie korzyści finansowych np. poprzez kradzież numerów kart kredytowych, podszywanie się pod inne osoby w celu nakłonienia znajomych i rodziny pokrzywdzonego do przelania mu środków finansowych
 • szpiegostwo korporacyjne – próba pozyskania tajemnic handlowych przedsiębiorstwa w celu osiągnięcia przewagi na konkurencją
 • działania władz i jej przeciwników politycznych na rzecz destabilizacji państwa, pozyskaniu niejawnych informacji
 • ciekawym rodzajem cyberprzestępców są „hakerzy-aktywiści”, którzy jak sami deklarują, stają w obronie praw obywatelskich oraz naprzeciw dyktaturze, niesprawiedliwości. krzywdzie najsłabszych. Najlepiej znaną grupą zrzeszającą haktywistów jest Anonymous

Jak nie dać się zhakować?

Oto kilka wskazówek, jak zminimalizować ryzyko ataków hakerskich i nie dać się zhakować

 • Stosuj silne hasła

Co oznacza silne” hasło? Hasła powinny być długie, złożone i zawierać kombinację liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Nigdy nie używaj tych samych haseł do różnych kont. To po prostu niebezpieczne.

 • Unikaj podawania prywatnych informacji online 

Nigdy nie udostępniaj swoich danych osobowych, takich jak hasła, numery kart kredytowych czy adresy e-mail, bez upewnienia się, że strona internetowa lub serwis, z którego korzystasz, jest bezpieczny (autoryzowany).

 • Zainstaluj antywirusowe oprogramowanie (jeśli wciąż go nie posiadasz)

Antywirusowe oprogramowanie zabezpiecza Twój komputer przed wirusami, złośliwym oprogramowaniem i innymi zagrożeniami.

 • Aktualizuj systemy i oprogramowanie

Regularne aktualizacje systemów i oprogramowania pomagają usunąć luki w zabezpieczeniach i zminimalizować ryzyko ataków.

 • Używaj VPN

Virtual Private Network (VPN) to narzędzie, które pozwala na bezpieczne połączenie z internetem poprzez szyfrowanie danych i ukrywanie Twojego adresu IP.

 • Uważaj na tzw. phishing

Uważaj na podejrzane e-maile, które proszą Cię o podanie poufnych informacji lub przekierowują Cię na podejrzane strony internetowe.

 • Wyłącz udostępnianie plików

Wyłączanie udostępniania plików na komputerze i w sieciach bezprzewodowych zmniejsza ryzyko nieautoryzowanego dostępu.

 • Korzystaj z uwierzytelniania dwuskładnikowego

Włącz dwuskładnikowe uwierzytelnianie do kont online. To zwiększa poziom zabezpieczeń i utrudnia hakerom dostęp do Twojego konta.

 • I najważniejsze… Nie klikaj w nieznane linki!

Pamiętaj, że najważniejsze jest, by zachować czujność i korzystać z internetu z rozwagą. W razie wątpliwości lub podejrzeń o ataki hakerskie należy niezwłocznie skontaktować się z odpowiednią instytucją, lub zespołem ds. bezpieczeństwa IT.

Etyczny hacking – czy to możliwe?

W branży IT są specjaliści, którzy nazywani są etycznymi hakerami. Swoje umiejętności wykorzystują do weryfikacji bezpieczeństwa i ciągłego doskonalenia obszaru technologii w danej firmie. Ich zadaniem jest poszukiwanie niedociągnięć, luk w systemach zabezpieczających, które w przyszłości mogłyby być powodem ataku cyberprzestępców. Następnie przygotowują oni raport z przeprowadzonych analiz i propozycje wprowadzenia zmian.

Jeśli chciałbyś/chciałabyś dowiedzieć się więcej o ochronie swoich danych osobowych i wskazówkach, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo – przeczytaj ten artykuł!

Tekst: Ewa Rzepecka

Korekta: Kinga Terech

Źródła:

1. https://przydatnik.com/jak-nie-dac-sie-zhakowac/

2. https://technostrefa.com/bezpieczne-haslo-4-porady-jak-to-osiagnac/

3. https://pl.malwarebytes.com/hacker/