W tym roku nie mogliśmy cieszyć się karnawałem w tradycyjny sposób, przez co nie mieliśmy możliwości się wyszaleć, to właśnie spotęgowało moje poczucie nostalgii za dobrymi imprezami. Właśnie dlatego postanowiłam przygotować małe zestawienie najdziwniejszych festiwali na świecie, które przyciągają corocznie tłumy turystów. Może któryś z nich spodoba Wam się na tyle, że w pocovidowej rzeczywistości, wybierzecie się na niego 😊

La Tomatina

Nie ukrywam, że jedną z miłości mego życia jest Hiszpania i z tego też powodu moje zestawienie rozpoczyna hiszpański festiwal, a dokładnie La Tomatina. To nic innego jak bitwa na pomidory, która odbywa się w ostatnią środę sierpnia w małej miejscowość znajdującej się w prowincji Walencji – Bunol. Zabawa rozpoczyna się zwyczajowo o godzinie 10:00, a sygnałem do rozpoczęcia bitwy jest dotarcie do szynki znajdującej się na szczycie słupa wysmarowanego masłem. W trakcie gdy różni uczestnicy próbują dostać się do owej szynki, tłum ludzi tańczy i śpiewa, będąc jednocześnie polewanym wodą przez strażaków. Gdy w końcu jeden ze śmiałków dotrze do szynki, z ustawionych na ulicach ciężarówek sypią się pomidory, a każdy zaczyna obrzucać każdego dookoła. Bitwa trwa godzinę i kończy się wystrzałem armatnim. Co roku w zabawie bierze udział około 30 000 osób. 

zdjęcie ze strony: https://www.tomatofestivalspain.com/

Hadaka Matsuri

Hadaka Matsuri Festival odbywa się w Okayama w trzecią sobotę lutego. Nie bez powodu nazywa się go Festiwalem Nagich Mężczyzn. W tej uroczystości bierze udział około 10 tys mężczyzn zwyczajowo ubranych w proste białe przepaski na biodra i skarpetki tabi, których zadaniem jest złapanie jednego z dwóch wyrzuconych przez kapłana kijków zwanych shingi. Oprócz kijków walka toczy się o 100 innych przedmiotów, które mają przynosić szczęście. Fakt, że mężczyźni spędzają nawet 2 godziny biegając prawie nago po terenie świątyni i przez fontannę zamarzającej wody oraz brutalność walki o przynoszące szczęście i dostatek kijki powodują, iż festiwal ten uznaje się za jeden z najniebezpieczniejszych na świecie. 

zdjęcie ze strony: https://www.travelbeginsat40.com/event/naked-man-festival-okayama-hadaka-matsuri/ 

Cheese Rolling Festiwal

To jeden z najbardziej szalonych festiwali na świecie! Polega mianowicie na gonieniu turlającego się po stromym zboczu sera. Zabawa odbywa się w ostatni poniedziałek maja na Cooper’s Hill w Anglii. Ser, który jest przedmiotem wyścigu, to czterokilogramowy Double Gloucester. Zabawę wygrywa szczęśliwiec, który złapie ser, co do banalnych zadań nie należy, bowiem, ser momentami osiąga nawet prędkość do 120 km na godzinę, lub który jako pierwszy dotrze, tudzież doturla się do mety. Pomimo, iż wyścig jest niezwykle niebezpieczny i wiele osób łapie przez niego kontuzje, uczestniczą w nim ludzie z całego świata. 

Boryeong Mud Festival

Choć festiwal trwa dwa tygodnie, najbardziej znany jest z ostatniego weekendu, który przyciąga mieszkańców zachodniej Korei. Festiwal odbywa się latem w miejscowości Boryeong w Korei Południowej. Na uczestników tego festiwalu czeka masa atrakcji, rozpoczynając na błotnych basenach, poprzez zjeżdżalnie błotne, błotne więzienie czy zawody narciarskie w błocie na koncertach kończąc. Co ciekawe, impreza ta była wymyślona jako kampania promocyjna kosmetyków błotnych Boryeong. 

źródło: https://radseason.com/boryeong-mud-festival-koreas-international-summer-festival/

Bitwa na pomarańcze

Była bitwa na pomidory, więc przyszedł czas na zmianę amunicji na nieco… twardszą! Bitwa jest organizowana na zakończenie karnawału we włoskim miasteczku o nazwie Ivrea. Jej geneza związana jest z pewną legendą o odważnej narzeczonej, która niedługo przed zawarciem małżeństwa miała zostać zaproszona do hrabiego, który chciał skorzystać z ustawionego przez siebie prawa pierwszej nocy. Dziewczyna nie mogąc zgodzić się na taki sposób utracenia cnoty, odcięła hrabiemu głowę, co zapoczątkowało wielką bitwę- tłum mieszkańców obrzucił wojsko hrabiego kamieniami, a później doprowadził do jego poddania się. Legenda pozostaje wciąż żywa, z tym, że kamienie zastąpiły pomarańcze. Uczestnikami zabawy są wszyscy Ci, którzy zapłacą uprzednio za swoją amunicję 😉 Festiwal ten do najprzyjemniejszych nie należy, a wręcz wzbudza skrajne emocje. Przez to, że co roku przez kilka dni walki wiele osób zostaje rannych, wokół festiwalu jest wiele kontrowersji.

https://www.tvp.info/14227099/karnawalowa-bitwa-na-pomarancze

Festiwal Śniegu w Sapporo

To odbywający się w drugim tygodniu lutego konkurs czy też wystawa rzeźb ze śniegu i lodu. Tradycja ta sięga korzeniami do 1950, gdy kilkoro uczniów wystawiło w parku Odori 6 śnieżnych rzeźb. Swoją sławę impreza zawdzięcza wsparciu Japońskich Sił Samoobrony. Wśród dostępnych na wystawie rzeźb widać nawiązania do nadchodzących wydarzeń kulturalnych, sportowych, gospodarczych i politycznych. Oprócz możliwości podziwiania lodowych monumentów na uczestników tego wydarzenia czekają koncerty muzyczne i pokazy, a na dzieci lodowe zjeżdżalnie i igloo. 

https://trendu.pl/trendy/festiwal-sniegu-w-sapporo 

Zawody w noszeniu żon 

Jeśli do tej pory żaden z festiwali nie wywarł na Was wrażenia, to festiwal żon na pewno to zmieni. Zawody mają swoje początki w XIX wieku w fińskim mieście Sonkajrvi. Niegdyś mała impreza uzyskała obecnie status sportu, który z Finlandii rozwinął się na kilka więcej państw – Australię, Stany Zjednoczone, Chiny i Estonię. Czy wiecie jaka jest główna nagroda w tychże zawodach? Nic innego jak tyle litrów piwa ile waży szacowna małżonka. Czy to nie jest dziwne? 

https://poza-domem.pl/kuriozum-sportu-mistrzostwa-swiata-w-noszeniu-zon 

El colacho

Skoro moja lista rozpoczęła się hiszpańskim festiwalem, to hiszpańskim się również zakończy. A jako wisienkę na torcie zostawiłam Salto de Colacho, czyli w dokładnym tłumaczeniu skoki diabłów nad noworodkami. 

Ta dość kontrowersyjna zabawa odbywa się w Castrillo de Murcia w niedzielę poprzedzającą Boże Ciało. Celem tej jakże dziwnej tradycji jest oczyszczenie noworodków z grzechu pierworodnego i ochrona ich przed wszelkim złem tego świata. Rytuał ten dokonuje się poprzez skoki nad wszystkimi dziećmi urodzonymi w ciągu ostatniego roku. Po każdym udanym skoku, dzieci obsypywane są płatkami róż i błogosławione święconą wodą.

To jest już koniec mojego zestawienia. Bardzo jestem ciekawa Waszego zdania na ten temat. Który z festiwali wydaje się Wam najdziwniejszy, a w którym chcielibyście uczestniczyć?

Autor: Kamila Walczak