23 sierpnia, 2021

Storytelling, kobieta z mikrofonem

Codziennie stykamy się z różnymi historiami – podczas spotów reklamowych, towarzyskich spotkań, jako off topic na lekcjach lub spotkaniach biznesowych, podczas rodzinnych kolacji. Jednak z pewnością zgodzisz się ze stwierdzeniem, że  nie wszystkie opowieści jednakowo do nas przemawiają: jedne  są zbyt długie lub nudne, natomiast inne trafne i ekscytujące. Sztuką opowiadania ciekawych historii jest storytelling.

Jak wykorzystać umiejętność storytellingu w praktyce?

Umiejętność ta jest użyteczna nie tylko w życiu codziennym podczas rozmów z bliskimi lub znajomymi, ale i w sferze zawodowej . Za pomocą angażującej  historii można przedstawić słuchaczom  albo czytaczom  potrzebny materiał, na przykład edukacyjny,na przejrzystym przykładzie. Dziś umiejętność przyciągania i utrzymania uwagi opowieściami może być przydatna zarówno dla pedagogów, jak i  dziennikarzy, psychoterapeutów, marketingowców czy PR-owców. Opanowanie umiejętności storytellingu to także jeden z ważnych przystanków na drodze każdego aspirującego przedsiębiorcy.

Sztuka opowiadania historii, które przekonują

Ciekawe historie trafiają do  ludzi o wiele lepiej niż najbardziej ugruntowane, ale suche fakty i przemówienia motywacyjne – nawet jeśli dotyczą one nieodkrytych wcześniej możliwości i spektakularnych korzyści. Dlatego storytelling jest również wykorzystywany w dziedzinach zarządzania personelem, handlu, wystąpień publicznych i polityki. Ludzie  uwielbiają słuchać ciekawych historii –  skuteczny storytelling to więc jedna z kluczowych umiejętności oratorskich!

Najważniejsze elementy dobrego storytellingu

Aby napisać ciekawą historię, pozwalającą  skutecznie donieść potrzebną informację do audytorium należy przestrzegać kilku  reguł dobrego storytellingu.

  • Każda historia ze względu na jej składnię językową, bohaterów i fabułę jest skuteczna tylko dla określonego audytorium. Dlatego przed przygotowaniem tekstu warto wiedzieć dokładnie co, komu i z jakim skutkiem chcesz  za pomocą tej opowieści przekazać.
  • Używaj prostego i zrozumiałego dla swojego audytorium języka.
  • Bohaterzy muszą być żywi  i nieco podobni  do słuchaczy lub czytaczy Twojej  historii. Nie dziel ich wyłącznie na postaci negatywne i pozytywne. Wymieszanie złych i dobrych cech  pozwoli audytorium na utożsamienie się  z bohaterem, co wzbudzi empatię i na skutek tego większe zaangażowanie.
  • Dobra opowieść zawsze zawiera jakiś konflikt czy problem, wokół którego skupia się cała  fabuła – zastanów się, z jakimi przeciwnościami zmierzą się Twoi bohaterowie.
  • Nie zapominaj o realizmie opisywanych wydarzeń (powinny być one ograniczone do określonego czasu i miejsca).
  • Zapomnij o długich wstępach. Historia musi przyciągać uwagę już od  pierwszych słów, więc akcja powinna zaczynać się już na samym  początku.
  • Skuteczna opowieść musi wzbudzać emocje, które będą stymulować pamięć i uwagę. Dzięki nim odbiorcy lepiej ją zrozumieją i zapamiętają.
  • Uważaj też na długość historii. Przeciętny człowiek  może  skoncentrować się na opowieści tylko około 20 minut. Później  uwaga zaczyna się rozpraszać.
  • Staraj się nie zostawiać otwartych finałów, jednak nie narzucaj audytorium swojego zdania. Słuchacz musi dojść do morału  historii samodzielnie.
  • Tworząc historię, ważne jest, aby dokładnie przemyśleć szczegóły, takie jak sceneria, postacie, ich opinie i dialogi. Budują one całą  intrygę i są  jednymi z głównych elementów sukcesu.
  • Stwarzaj ciekawe opisy, które pomogą ożywić Twoją historię i zaangażować odbiorców. Opowiadając historię, odwołuj  się do wyobraźni ludzi, aby pobudzić ich zmysły. Muszą „czuć ” zapach i smak, „słyszeć” dźwięki. Jednak nie przesadzaj – ogranicz się do niezbędnych detali, aby nie rozpraszać uwagi i nie zgubić podstawowej myśli.
  • W historii powinny być momenty, które dadzą nowy impuls wyobraźni i myśleniu ludzi. Świetnie, gdy wydarzenia przybierają nieoczekiwany obrót, odkrywając nowe ścieżki rozwoju fabuły.

Opowiedz własną historię!

Z wykorzystaniem powyższych rad na pewno uda Ci się  stworzyć ciekawą i ekscytującą opowieść, która wpłynie na twoje audytorium. Może jednak pojawić się pytanie, gdzie szukać idei oraz inspiracji do  pisania? Historia wcale nie musi być wymyślona od początku do końca. Może być ona zbudowana na własnych doświadczeniach lub Twoich  znajomych. Aby nauczyć się wyłapywać i dostrzegać ciekawe momenty swego życia, możesz spróbować prowadzić dziennik. Zapisuj w nim informacje  o najciekawszych wydarzeniach dnia lub interesujące  spostrzeżenia, które wykorzystasz  potem w swoich opowieściach.

Życzymy powodzenia w doskonaleniu umiejętności  storytellingu ☺

Autor: Nataliia Shapoval

Korekta: Aleksandra Dębska

Źródło: 

https://4brain.ru/blog/%d1%81%d1%82%d0%be%d1%80%d0%b8%d1%82%d0%b5%d0%bb%d0%bb%d0%b8%d0%bd%d0%b3/