9 marca, 2021

Canva - tworzenie własnego planera

Jeżeli nie chcesz ciągle zaglądać do kalendarza na komputerze lub telefonie, pamiętaj, że możesz również stworzyć własny planer w wersji papierowej! Daje to możliwość wydruku, a następnie umieszczenia arkusza w widocznym miejscu, na przykład na tablicy korkowej nad biurkiem. Gdy rozmawiasz przez telefon, jednocześnie sprawdzasz swoje wolne terminy. Poza tym bardzo ważna jest personalizacja dokumentu. Dzięki prostemu programowi graficznemu Canva stworzysz użyteczny i estetyczny planer, odpowiadający Twoim potrzebom. Przeglądając program, stworzyliśmy mini listę szablonów, które mamy do dyspozycji. 

 

Planer osobisty (na miesiąc)

Planer –  jest w formie tabeli, często szachownicy. Prezentuje kwadratowe pola wszystkich dni danego miesiąca. Na pewno będzie pomocny przy mniejszej liczbie zadań. Pod spodem mamy także możliwość pisania notatek. 

 

Istnieją jednak szablony dające więcej swobody. Na przykład na kartce A4 mamy podane takie kategorie jak cele na dany miesiąc, daty do zapamiętania oraz ważne notatki. Strona jest podzielona na trzy obszerne kolumny, więc pojawiają się większe możliwości do dłuższego pisania, a nadal pozostajemy w opcji wglądu w dany miesiąc. 

 

Planer z terminarzem tygodniowym 

Do wyboru mamy szablony, na których wypisane są dni tygodnia i przy każdym dniu jest pole do wypełnienia. Czasem pole to składa się z listy zadań. 

 

Na niektórych szablonach są także dodatkowe informacje. Na przykład, informacja,  jaki mamy miesiąc i tydzień miesiąca. Oprócz tych udogodnień mogą pojawić się dodatkowe pola do wypełnienia. Możliwości jest kilka – miejsce na notatki, cel na dany tydzień i rubryka, co powinniśmy zrobić, aby zrealizować cel tygodnia. 

 

Planer dnia 

Dobry dla osób, które mają wiele zadań do wykonania w ciągu dnia. Także dla tych, którzy chcieliby zapisać zadania z kilku sfer swojego życia.

 

Najbardziej spodobał nam się szablon z wieloma kategoriami. Został dobrze zaplanowany od strony praktycznej, jak i wizualnej. Świetnie rozplanowane pola na arkuszu A4 dają możliwość wpisywania następujących informacji: zadania priorytetowe, spotkania (wizyty), rzeczy do zrobienia. Ponadto stworzono pola o nazwie posprzątać mieszkanie, rzeczy do kupienia, cytat dnia, motto, a także zmieściły się rubryki – posiłki (co jedliśmy na śniadanie, obiad, kolację), woda (ile razy piliśmy wodę), dzięki którym możemy kontrolować, jak dbamy o nasze zdrowie. Na końcu mamy nawet miejsce na notatki. 

 

Planer z harmonogramem

Dla osób, które realizują zadania w określonych godzinach (są bardziej zdyscyplinowane), odpowiednie będą szablony z harmonogramem. Na przykład, harmonogramem projektu, pracy lub wydarzenia. Do tej grupy można zaliczyć także planery dla sportowców, a dokładnie mówiąc, ich codziennego treningu.

 

Każdy szablon prezentuje, ile mamy sposobów na tworzenie architektury myśli, zadań i rozwiązań. Uczy niesamowitej kreatywności w podejściu do własnego rozwoju zawodowego lub osobistego. Dlatego gorąco zachęcam do tworzenia własnej ścieżki planowania.W końcu to, jak planujemy, wpływa na naszą efektywność!

 

Autor: Agnieszka Zawadzka

Korekta: Julia Mydlarz

Źródło: www.canva.com