22 kwietnia, 2023

Nauka dla osób z niepełnosprawnościami - nauka poprzez doświadczanie

Uczenie się jest jednym z najważniejszych procesów, które umożliwiają rozwój każdemu człowiekowi. Jednak osoby z niepełnosprawnościami często napotykają na dodatkowe przeszkody w nauce, co wymaga od nauczycieli i specjalistów podejścia opartego na empirycznej metodzie uczenia się.

Nauki empiryczne opierają się na poznawaniu i rozumieniu środowiska poprzez doświadczanie. Osoby niepełnosprawne zmagające się z np. zaburzeniami percepcji, ruchu czy intelektu, często mają trudności z przyswajaniem wiedzy poprzez tradycyjne metody nauczania. Empiryczne uczenie się pozwala im na bardziej praktyczne podejście do nauki, co jest szczególnie dla nich ważne.

Jak osoby z niepełnosprawnościami uczą się przez doświadczenie w Turcji?

Podczas wymiany w Turcji mogliśmy na żywo zobaczyć efekty tej metody u osób ze spektrum autyzmu. W tym kraju istnieje wiele placówek edukacyjnych i ośrodków rehabilitacyjnych, które zajmują się opieką nad dziećmi z różnymi przypadłościami, takimi jak autyzm, zespół Aspergera, dziecięce porażenie mózgowe itd.

W ramach projektu Poziom wyżej uczestnicy mieli okazję odwiedzić szkoły specjalne dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami intelektualnymi i zaburzeniami rozwojowymi. Nauczyciele prowadzą tam zajęcia praktyczne, które mają na celu rozwijanie umiejętności zawodowych uczniów. Dzieci mają możliwość dowiedzieć się więcej o zawodach, które chcą wykonywać dzięki praktycznym zadaniom. Pozwala się im spróbować własnych sił w zawodzie, przez co łatwiej się socjalizują i przyswajają wiedzę. W takich placówkach można zdobyć doświadczenie związane z różnymi zawodami, takimi jak m.in. rzeźbienie w glinie, malarstwo czy robótki ręczne.

Więcej o wartościowych doświadczeniach, które spotkały uczestników niniejszej inicjatywy, znajdziesz tutaj!

Od szklarni do kuchni

W Hacı Hidayet Türkseven Special Education and Business Practice School uczniowie mają możliwość nauki poprzez praktyczne działanie i doświadczanie w szklarni. Ma to ogromny wpływ na ich rozwój.

Podczas sadzenia i zbierania nasion wzmacniają się ich umiejętności motoryczne. Natomiast obserwowanie procesu wzrostu roslin, pozwala na rozwijanie zdolności poznawczych. Praca z rówieśnikami rozwija także obszar społeczny i emocjonalny. Z owoców i warzyw, które wspólnie wyhodowali, później robią dżemy, marynaty, sosy i sałatki.

W czym tkwi moc empirycznej nauki?

Dzięki nauce empirycznej, dzieci są w stanie więcej osiągnąć i przygotowują się na pracę w wybranym zawodzie. Dzieje się to poprzez zachęcanie do aktywnego udziału w zajęciach,  zwracania uwagi na ich postępy bez niepotrzebnego wywierania uczucia presji.

Podsumowując, metody empiryczne mogą być skutecznym sposobem na naukę dla osób z autyzmem. Ważne jest, aby nauczyciele i terapeuci pracujący z takimi osobami mieli świadomość różnorodności tych metod. Niezbędne jest właściwe ich poznanie, aby móc dostosować swoje podejście i metodykę działania do indywidualnych potrzeb ucznia. Empiryczne uczenie się może być jedną z wielu efektywnych dróg, które pomogą osobom z autyzmem przyswajać wiedzę i umiejętności.

Autorka: Nataliia Shapoval

Korekta: Mydlarz Julia

Źródła:

1. https://www.aa.com.tr/tr/yasam/duzcede-otizmli-cocuklar-serada-urun-yetistirerek-becerilerini-gelistiriyor/2505990