Uczestnicy wymiany pozujący do zdjęcia

Temat zdrowia psychicznego doskonale komponował się z pięknymi okolicznościami przyrody…

Wymianę będę wspominać bardzo dobrze, gdyż po raz pierwszy wystąpiłam w roli lidera. Organizatorzy doskonale zadbali o integrację pomiędzy uczestnikami, przez co mogliśmy się lepiej poznać oraz otworzyć się na wymianę spostrzeżeń. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów, temat zdrowia psychicznego doskonale komponował się z pięknymi okolicznościami przyrody. Liptód, mimo że odcięty od świata, miał nam do zaoferowania kameralne otoczenie, w którym mieliśmy przestrzeń na odpoczynek od codziennego zgiełku i na refleksję. Miejsce, w którym byliśmy zakwaterowani, oferowało najlepsze, wyrabiane na miejscu, specjały kuchni węgierskiej, jakich nie doświadczylibyśmy nigdzie indziej. Zajęcia były przeprowadzone w sposób ciekawy i rozmaity, skupiając się na temacie wellbeing, jogi, aktywności na świeżym powietrzu, ale również pozwalały się skupić na wewnętrznym rozwoju i świadomości własnych emocji. Zachęcam do udziału w mobilnościach realizowanych w ramach edukacji pozaformalnej, gdyż nigdzie indziej nie doświadczy się takiego rozwoju własnych umiejętności, jak poprzez stawianie czoła wyzwaniom, jakie czekają nas od pierwszego momentu rejestracji, braniu udziału w wymianie, na prowadzeniu wydarzenia upowszechniającego kończąc. Wyjazdy międzynarodowe są najlepszą okazją do poznania i lepszego zrozumienia członków innych kultur. Każdy projekt międzynarodowy jest wydarzenie poszerzającym horyzonty

Aleksandra, 21 lat, wymiana młodzieżowa na Węgrzech- „Mental health through nature and community
Osoby w przebraniach na Haloween

Nauczyłem się dużo na temat zdrowia psychicznego, ale też poznałem bliżej samego siebie…

Bardzo się cieszę, że wziąłem udział w tej wymianie. Mogłem odpocząć chwilę od bardzo stresującego życia w szkole i poczuć się bardziej połączony z naturą, dosłownie, byliśmy pośrodku niczego. Czasem było ciężko o zasięg, ale dzięki temu mogliśmy się lepiej integrować. Nauczyłem się dużo na temat zdrowia psychicznego, ale też poznałem bliżej samego siebie. Najbardziej się cieszyłem, gdy szliśmy na jedzenie, nasi kucharze byli wspaniali i zawsze prosiliśmy o dokładkę. Jestem bardzo wdzięczny za pomoc od strony LEVEL UP i organizatora, jak i naszej super liderki- Oli.
Zachęcam do udziału w mobilnościach realizowanych w ramach edukacji pozaformalnej, ponieważ edukacja nieformalna jest o wiele lepszym sposobem na realną naukę. Polecam takie wyjazdy wszystkim dlatego, że poznajemy podczas nich wspaniałych ludzi i dowiadujemy się więcej na interesujące tematy.

Bartek, 16 lat, wymiana młodzieżowa na Węgrzech- „Mental health through nature and community

Selfi 6 osób na tle pola

Miejsce wymiany było bardzo urokliwe i pozwoliło mi się zrelaksować…

Miejsce wymiany było bardzo urokliwe i pozwoliło mi się zrelaksować. Liptód jest małą miejscowością, przez co miałam szansę poznać bliżej tradycje, kulturę i zwyczaje. Kucharze byli niezwykle utalentowani, codziennie mogliśmy zjeść tradycyjne węgierskie dania i zbliżyć się do kultury Węgier. Organizatorki były bardzo pomocne i poczułam się zaopiekowana przez nie, zarówno podczas zajęć, jak i całej wymiany. Udział w tym projekcie pozwolił mi na polepszenie swoich umiejętności mówienia w języku angielskim. Poznałam również cudownych ludzi z różnych krajów oraz ich kultury np. podczas intercultural night. Jednymi z najlepszych wspomnień z projektu są wspólne przygotowania charakteryzacji i strojów na Halloween party oraz tańczenie tradycyjnych tańców z wszystkich krajów. Zachęcam do udziału w wyjazdach międzynarodowych, ponieważ pozwalają one poznać kulturę innych krajów oraz ich tradycji. Takie projekty umożliwiają integrację z osobami z innych krajów, a nawet można zdobyć międzynarodowych przyjaciół.

Kamila, 16 lat, wymiana młodzieżowa na Węgrzech- „Mental health through nature and community
Selfi grupy osób na tle zabytku

Zajęcia były prowadzone przez wspaniałe kobiety, które dawały z siebie, wszystko co w efekcie dało nam cudowne zajęcia…

Wymianę wspominam wspaniale, dzięki niej rozwinęłam moją wiedzę na temat zdrowia psychicznego, poznałam niesamowitych ludzi, zasmakowałam wspaniałej kuchni węgierskiej oraz spędziłam dziesięć dni w bardzo urokliwej wiosce na Węgrzech. Zajęcia były prowadzone przez wspaniałe kobiety, które dawały z siebie, wszystko co w efekcie dało nam cudowne zajęcia. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, o czym pamiętać w trudnych chwilach, na jakie kategorie dzielimy emocje, oraz o zniekształceniach poznawczych, jakie robimy i jak temu przeciwdziałać. Myślę, że wiedza tam nabyta jest naprawdę przydatna i przekazana w ciekawy sposób. Chciałabym szczególnie podziękować naszej liderce, która była dla nas nie tylko wsparciem, ale także przyjaciółką.
Myślę, że każdy chociaż raz powinien skorzystać z możliwości wymiany młodzieżowej, ponieważ jest to wspaniała okazja na rozwijanie swoich umiejętności językowych, poznawanie nowych kultur i wspaniałych ludzi.

Jagna, 17 lat, wymiana młodzieżowa na Węgrzech- „Mental health through nature and community

Zdjęcie osób przy budce telefonicznej

Mieliśmy zapewnione dania węgierskiej kuchni, które zachwycały nas za każdym razem…

Wymianę wspominam bardzo dobrze. Miejsce, w którym przebywaliśmy, było niezwykle spokojne i ze wszystkich stron otaczała nas przyroda. Mieliśmy zapewnione dania węgierskiej kuchni, które zachwycały nas za każdym razem. Spotkałam tam ludzi wielu narodowości i dzięki temu miałam okazję poznać inne kultury i zwyczaje. Dzięki wspólnym aktywnością z łatwością udało mi się zintegrować z osobami z innych krajów. Organizatorki zajęć emanowały pozytywną energią i wkładały serce w przygotowanie zajęć i aktywności dla nas. LEVEL UP przez cały czas wspierał nas i odpowiadał na ewentualne pytania, a przed wymianą zadbał o posiadanie niezbędnej dokumentacji. Zachęcam do udziału w mobilnościach realizowanych w ramach edukacji pozaformalnej, ponieważ uważam to za najlepszą możliwość do rozwijania swoich umiejętności społecznych, a także do obycia się z mówionym językiem angielskim. Umożliwia to także poznanie różnych kultur i niesamowitych ludzi.

Ola, 17 lat, wymiana młodzieżowa na Węgrzech- „Mental health through nature and community
Selfi grupy osób na zajęciach

Koordynatorki projektu były bardzo otwarte, pomocne oraz otwarte na komunikację…

Z początku wymiana była dla mnie lekkim szokiem – znaleźliśmy się w małej wiosce bez sklepu, internetu oraz w jednym pokoju z dziesięcioma osobami! Mimo tych trudności, szybko udało mi się przyzwyczaić i po pewnym czasie stwierdzam, że potrzebowałam takiej odskoczni od rzeczywistości. Na projekcie spotkałam świetnych ludzi, szczególnie tych z polskiego teamu. Szybko złapaliśmy dobry kontakt i już po kilku godzinach razem potrafiliśmy obrócić każdą sytuację w żart. Bardzo miło będę wspominać nasze wspólne przygotowania na imprezę halloween oraz drzemki po obiedzie na jednym łóżku. Co do jedzenia, było ono przepyszne! Jedliśmy głównie tradycyjne, węgierskie potrawy, przez co dowiedziałam się więcej o kulturze tego kraju. Zajęcia były prowadzone w bardzo ciekawy sposób i dowiedzieliśmy się m.in. jak radzić sobie z emocjami oraz jakie są jej rodzaje. Koordynatorki projektu były bardzo otwarte, pomocne oraz otwarte na komunikację. Tak samo jestem bardzo wdzięczna LEVEL UP za wsparcie i udzielanie potrzebnych informacji. Chciałabym szczególnie podziękować polskiemu teamowi za świetnie spędzone chwile, za każdą rozmowę i wszystkie żarty. Zachęcam do udziału w mobilnościach realizowanych w ramach edukacji pozaformalnej, ponieważ jest to wspaniała okazja na odkrycie swoich możliwości, wyjście ze strefy komfortu oraz poznanie wspaniałych osób.

Paulina, 18 lat, wymiana młodzieżowa na Węgrzech- „Mental health through nature and community
Osoby pozujące do zdjęcia z dyplomami.

Nauczyłam się jak pomóc sobie w trudnych sytuacjach i jak radzić sobie z emocjami…

Wymianę wspominam bardzo dobrze. Projekt pozwolił mi dowiedzieć się dużo zarówno o zdrowiu psychicznym, jak i o samej sobie. Nauczyłam się jak pomóc sobie w trudnych sytuacjach i jak radzić sobie z emocjami. Spotkałam wielu ciekawych ludzi z różnych zakątków Europy, z którymi mogłam podzielić się i uzyskać wiedzę na temat naszych kultur i tradycji. Rzecz, która najbardziej mnie zaskoczyła, był Budapeszt czyli stolica Węgier, który zrobił na mnie o wiele mniejsze wrażenie niż to sobie wyobrażałam. Również szokiem były dla mnie narodowe sklepy, które były, jedynym miejscem gdzie dorosłe osoby mogą kupić papierosy. Uważam, że jest to bardzo dobre rozwiązanie, patrząc na to jak łatwo są dostępne one w Polsce przez co coraz to młodsze osoby sięgają po tego typu używki. Wyjazd również pozwolił mi przełamać barierę językową, która strasznie przeszkadzała mi w wyjazdach za granice. Jestem wdzięczna za każdą chwilę spędzoną ze wspaniałymi osobami, które mogłam poznać na tej wymianie. Również muszę pochwalić samą organizację Level Up, która cały czas wspierała mnie i pomagała z wszelkimi problemami, jakie napotkały mnie na wyjeździe. Chciałabym również bardzo podziękować mojej opiekunce Oli, która cały czas sprawowała opiekę nad moją grupą. Uważam że takie wyjazdy pomagają w poznaniu obcej kultury i tradycji. Polecam Erasmusa każdej młodej osobie. Uważam, że każdy powinien przeżyć coś takiego chociaż raz w swoim życiu Aleksandra, 16 lat, wymiana młodzieżowa na Węgrzech- „Mental health through nature and community

5 osób w okienku z piernikami