Grupa ludzi podczas jednych z zajęć.

Był to mój pierwszy raz na wymianie i  bardzo mi się podobało.

Było to ciekawe doświadczenie: poznawanie nowych ludzi, nowych kultur i ćwiczenie języka.

Zajęcia były interesujące, było mnóstwo pracy  w grupach. Umożliwiło nam uczestnikom bliższe poznanie się i integrację. Bardzo mi się podobało, że wszyscy byli tacy otwarci i nie musiałam się obawiać, że nikogo nie poznam lub z nikim nie porozmawiam.

Jedzenie było ciekawe. Jestem wegetarianką i z tym był na miejscu mały problem, ale organizatorzy próbowali go naprawić, więc to oceniam pozytywnie.  Spotkałam wspaniałych ludzi i to był mój jeden z lepszych wyjazdów.  Podobała mi się ta forma zajęć. Otrzymałam wszystkie informacje, od organizatorów. Dlatego wiedziałam wszystko i byłam zorientowana. Zabawnych sytuacji było wiele. Mieliśmy fajną grupę ludzi, która żartowała i z którą miło spędzało się  razem czas.

Aleksandra Mizińska 20 lat, wymiana młodzieżowa w Rzymie –  Dream Youth Acts Eco Logically 

Na stole dania wraz flagą polską

Z wymiany zabieram wiele pozytywnych wspomnień.

Poznałem wspaniałych ludzi.  Z którymi zarówno podczas pracy na warsztatach, jak i wieczornych integracjach rozmawiałem, wymieniając się opiniami na interesujące nas tematy.  Poza tym miałem szansę sprawdzić się w roli team leadera, na projekcie, na którym czasem pojawiały się problemy organizacyjne,  jak i interpersonalne.  Było  to ciekawym wyzwaniem.

Pomimo tego, że musiałem zostać team leaderem z powodu siły wyższej. Oceniam ten projekt jako bardzo cenne doświadczenie.

Uważam, że od LEVEL UP otrzymywałem świetne wsparcie, za co dziękuje. Chciałbym również podziękować wszystkim uczestnikom projektu, w szczególności polskiej drużynie.

Jakub 21 lat, wymiana młodzieżowa w Rzymie – Dream Youth Acts Ecologically

Angielska czerwona budka telefoniczna.

Ten projekt był niezwykłym doświadczeniem, które na zawsze pozostanie w mojej pamięci.

Pozwolił mi lepiej zrozumieć problemy ekologiczne, a także poznać eko nawyki panujące w innych częściach świata.  Spędzony czas na projekcie był pełen interesujących dyskusji na tematy związane z ekologią i nie tylko.  Co więcej, podczas wyjazdu poznałam wiele wspaniałych osób z różnych zakątków świata.

Bardzo ciepło wspominam wieczory międzynarodowe, podczas których mogliśmy nie tylko delektować się smakami innych krajów. Oprócz tego była możliwość poznawać ich muzykę, tańce i tradycje. To były niesamowite chwile, które pomogły nam jeszcze bardziej zbliżyć się jako grupa.

Projekt ten był również doskonałą okazją do podniesienia swojego poziomu języka angielskiego, a także do nauki kilku podstawowych słów w innych językach. Przed wyjazdem martwiłam się wystąpieniami publicznymi, tym bardziej w języku angielskim… .  Jednak okazało się, że moje obawy były nieuzasadnione – wszyscy uczestnicy byli wyjątkowo życzliwi i pomocni!

Nie mogę także zapomnieć, aby wspomnieć o Rzymie, który miałam okazję zwiedzić oraz prawdziwej włoskiej kuchni, którą miałam okazję skosztować!

Chciałabym także wyrazić ogromną wdzięczność organizacji LEVEL UP za wsparcie,  które otrzymaliśmy przed, w trakcie i po projekcie.

Kleopatra 21 lat, wymiana młodzieżowa w Rzymie – Dream Youth Acts Eco Logically

Grupowe zdjęcie uczestników.

Wymiana młodzieżowa Erasmus+ pt. “Dream Youth Acts Eco Logically”, która odbyła się 18-27 października 2023 roku w Rzymie, była pierwszą taką mobilnością, w jakiej uczestniczyłam. Projekt ten poświęcony był ekologii.

Podczas projektu zakwaterowani byliśmy w drewnianych domkach w zielonym kempingu na obrzeżach Rzymu. W ośrodku tym znajdowało się w nim nawet spore Mini-Zoo z lamami, osiołkami i innymi zwierzętami.

Takie otoczenie natury jak najbardziej harmonizowało z tematem i celami naszego projektu

Główną częścią tej wymiany była codzienna praca w grupach i nastawienie na zakładaną przez edukację nieformalną praktyczną wymianę informacji i doświadczeń między uczestnikami. Wspólnie z uczestnikami z Polski, Czech, Węgier, Gruzji, Azerbejdżanu oraz Włoch rozważaliśmy ekologiczne problemy i zagadnienia. Dzięki temu można było bliżej poznać realia i rozwiązania ekologiczne wdrażane w różnych częściach świata. Od uczestników dowiedziałam się wiele ciekawych rzeczy. Poskutkowało to w zwiększeniu mojego zainteresowania i zaangażowania w kwestie ochrony środowiska.

Zachęcani byliśmy do prezentowania treści raczej w interaktywny sposób. Pobudzało w nas to kreatywność, a dzięki czemu było często zabawnie i łatwiej było przyswoić wiedzę. Aczkolwiek być może przydałoby się ograniczyć trochę taką formę – często po kilku godzinach tworzenia scenek, choć są one bardzo dobrym pomysłem na wprowadzenie informacji i prezentację rezultatów pracy. Jako uczestnicy byliśmy już zmęczeni zbyt dużą ilością kreatywnego wkładu z naszej strony. Udana współpraca i jej efekty przynosiły na pewno satysfakcję.

Zajęcia w grupach były dla mnie źródłem nie tylko wiedzy związanej z ekologią. 

Były także okazją do rozwoju szeregu kompetencji miękkich, takich jak: umiejętność pracy w zespole, sztuki dyskusji, rozwiązywanie postawionych zadań i problemów i kreatywne myślenie. Co niemniej ważne w wymianach młodzieżowych – i ta umożliwiła nam również nawiązanie kontaktów z uczestnikami z różnych krajów i poznanie ich kultur. Kulminacją były wieczorki kulturalne, podczas których zespoły z poszczególnych krajów przedstawiały nam ich reprezentatywne cechy – charakterystyczne potrawy, piosenki, ciekawostki czy tańce. Po za tym, była również także możliwość konkurencji i sprawdzenia swojej wiedzy podczas quizów.

Niemniej jednak nie obyło się bez przeszkód natury organizacyjnej. Już pierwszego dnia okazało się, że na miejscu nie ma projektora, tak jak zostało to przewidziane. Przez co nie było możliwości przeprowadzania prezentacji multimedialnych.

Dodatkowo jako że Rzym (i całe Włochy) jest drogim miejscem. Widać to było, że organizacja (z Azerbejdżanu) miała nieraz problemy z rozwiązywaniem kwestii finansowych, co zresztą zostało dobrze wytłumaczone przez jedną z prowadzących, dlatego byliśmy wyrozumiali w tej kwestii. Jedną z głośniejszych spraw, a także „memów” tego wyjazdu, która obróciła się w dużą „dramę”. Była także np. tajemnicza kwestia zniknięcia 40 bananów z kuchni, które przeznaczone były na podwieczorek.

Uważam jednak, że i takie trudności dodawały kolorytu i były ciekawym doświadczeniem. Pomogły nam podejmować próby nieraz kreatywnego rozwiązywania wszelkich problemów, czy konfliktów, czy rozwijać np. umiejętność komunikacji. 

Wyjazd taki polecam także jako świetną okazję dla osób próbujących przełamać się ze swoim językiem angielskim. Jako że praca odbywała się w mieszanych grupach, intensywne użycie tego języka było koniecznością, co jest idealnym warunkiem do przełamywania się. Choć na co dzień z powodu zajęć i oddalenia od centrum nie było na to za bardzo czasu, udało nam się również zwiedzić piękny Rzym. Ciekawym doświadczeniem było spotkanie się w jednej z największych stolic europejskich z uczestnikami z różnych krajów, wspólne podziwianie tego miasta i cieszenie się pobytem w nim.

Organizacja LEVEL UP przez całą wymianę nas wspierała. Komunikacja była efektywna, w każdej chwili mieliśmy możliwość skontaktowania się i zasięgnięcia porady czy pomocy w razie pytań, czy kwestii do omówienia.

Maria, 23 lata, wymiana młodzieżowa w Rzymie – Dream Youth Acts Eco Logically

Grupa osób podczas szkoleń.

W październiku 2023 roku uczestniczyłem w wymianie młodzieżowej Erasmus+ w Rzymie, poświęconej ekologii i ochronie środowiska.

 

W wymianie uczestniczyła młodzież z Polski, Azerbejdżanu, Gruzji, Czech, Węgier i Włoch.

Celem wymiany było wspólne zgłębianie tajników ekologicznego podejścia. To, co było charakterystyczne dla tej wymiany, to intensywna praca w grupach i nastawienie na wymianę informacji. Jak i doświadczeń między sobą oraz edukację nieformalną. Zajęcia w grupach były dla mnie źródłem nie tylko głębokiej wiedzy, ale także satysfakcji z merytorycznej dyskusji i rozwiązywania problemów. Każdy kraj wnosił unikalne spojrzenie na ekologię, co skutkowało interesującą wymianą doświadczeń i perspektyw.

Praca w grupach nie tylko ułatwiła mi zrozumienie skomplikowanych zagadnień związanych z ekologią. Umożliwiła mi nawiązanie relacji z uczestnikami z różnych krajów. Codziennie podczas warsztatów czułem, że wzbogacam moją wiedzę i moje doświadczenie o nowe perspektywy i że rozwijam umiejętności pracy zespołowej.

Oczywiście, przy okazji nie zabrakło napotykania wszelakich przeszkód czy to w działalności grupowej, czy to w organizacji wyjazdu. Myślę jednak, że te doświadczenia były również wartościowe i zaowocowały wieloma przydatnymi lekcjami na przyszłość. Udało nam się także zwiedzić Rzym, który wspiął się teraz do czołówki moich ulubionych miast europejskich. Po zakończeniu projektu nie tylko czuję się lepiej przygotowany do podejmowania wyzwań ekologicznych, ale także zyskałem motywację do dalszego pogłębiania wiedzy na ten temat.

Wymiana w Rzymie była niezapomnianym, merytorycznym doświadczeniem, które nie tylko poszerzyło moją wiedzę. A także wzbogaciło moje życie o cenne relacje i satysfakcję z efektywnej współpracy. Na pewno nie jest to ostatni projekt tego typu, w którym wezmę udział.

Wyjazdy takie są doskonałą okazją do odświeżenia umysłu, produktywnego spędzania czasu i znalezienia się w środowisku, które bombarduje z każdej strony wartościowymi doświadczeniami. Jest to też szansa na poszerzenie swojej wiedzy w nieszkolny sposób oraz poznanie wspaniałych ludzi.

Szymon 21 lat, wymiana młodzieżowa w Rzymie – Dream Youth Acts Eco Logically

Grupa uczestników na tle koloseum.