Grupa osób pozująca do zdjęcia

Wymiana do Portugalii była wspaniałą możliwością poznania kultury półwyspu Iberyjskiego…

Wymiana do Portugalii była wspaniałą możliwością poznania kultury półwyspu Iberyjskiego, najdalszego na zachód i wcześniej obcego mi kierunku. Jednakże kultura portugalska nie była mi jedyną, jaką udało mi się poznać. W wyniku rozmów z innymi uczestnikami dowiedziałem się także wielu nowych informacji na temat kultury państw muzułmańskich a szczególnie kultury Jordanii. W wyniku zajęć miałem też okazję poznać wiele różnych i interesujących poglądów na problem, jakim jest przemoc i jak różne kraje radzą sobie z nią w zakresie własnych granic. Mimo tego, że mój pobyt w Portugalii minął bezproblemowo, czułem, że gdyby jednak jakiś problem się pojawił, to mogę liczyć na pomoc ze strony LEVEL UPa i za to poczucie bezpieczeństwa w trakcie tej podróży jestem bardzo wdzięczny!

Zachęcam do udziału w mobilnościach realizowanych w ramach edukacji pozaformalnej, ponieważ jest to wspaniała okazja na poszerzenie swojego światopoglądu, zdobycie nowej wiedzy oraz nabycie bądź też trening umiejętności interpersonalnych.

Aleksander, 17 lat, wymiana młodzieżowa w Portugalii- „Use Your Heart instead of Wrist”

Chłopak siedzący przed zielonymi drzwiami

Ten projekt to nie tylko zbiór faktów i statystyk to osobiste zaangażowanie i przekonanie, że możemy naprawdę coś zmienić…

Z tego projektu wyniosłam o wiele więcej niż tylko wiedzę na temat przemocy wśród młodzieży- zyskałam nieocenione doświadczenie i umiejętność współpracy, które otworzyły przede mną oczy na ogromne znaczenie działań mających na celu zwalczanie przemocy. Ten projekt to nie tylko zbiór faktów i statystyk to osobiste zaangażowanie i przekonanie, że możemy naprawdę coś zmienić.

Spotkania z niesamowitymi młodymi liderami z różnych krajów partnerskich były dla mnie prawdziwym przełomem. Poznałam ludzi, którzy podobnie jak ja, mają w sercu misję zwalczania przemocy i tworzenia lepszego świata dla młodzieży. To była nie tylko szansa na nowe międzynarodowe znajomości, ale także inspirujące doświadczenie, które otworzyło mi oczy na różnorodność podejść i rozwiązań w walce przeciwko przemocy.

To, co wyniosłam z tego projektu, to nie tylko wiedza, to wartościowe relacje i przekonanie, że wspólnie możemy działać na rzecz zmiany. Teraz wiem, że podniesienie świadomości na temat przemocy i jej skutków to nie tylko cel, ale również obowiązek, który jestem gotowa podjąć z determinacją i zaangażowaniem.

Podczas tego projektu nauczyłam się wielu wartościowych rzeczy. Przede wszystkim zdobyłam wiedzę na temat przemocy wśród młodzieży, zrozumiałam jej przyczyny oraz skutki. Poznałam różne strategie i środki zapobiegania temu problemowi, co pomogło mi lepiej zrozumieć, jak działa przemoc i jak można jej przeciwdziałać.

W projekcie zdobyłam również umiejętność pracy w międzynarodowym środowisku. Poznałam młodych liderów z różnych krajów, co poszerzyło moje horyzonty i pomogło zrozumieć różnice kulturowe. Dzięki temu nawiązałam cenne międzynarodowe kontakty i mam teraz możliwość współpracy z osobami z różnych części świata.

Zachęcam do udziału w mobilnościach realizowanych w ramach edukacji pozaformalnej, ponieważ rozwijają umiejętności i osobisty rozwój, pozwalają poznać różne kultury i nawiązać międzynarodowe kontakty, poszerzają horyzonty i otwierają umysł, to niesamowita przygoda i zabawa.

Jowita, 18 lat, wymiana młodzieżowa w Portugalii- „Use Your Heart instead of Wrist”

Dziewczyna stojąca tyłem z uniesionymi rękoma na tle morza.

Stałam się bardziej świadoma, jeżeli chodzi o wykorzystywanie przemocy…

Projekt „Use your heart instead of wrist” pozwolił mi zrozumieć, jak dużym problemem jest przemoc. W jakich miejscach czy sytuacjach możemy się z nią spotkać, jak zapobiegać przemocy i pomagać osobom poszkodowanym. Stałam się bardziej świadoma, jeżeli chodzi o wykorzystywanie przemocy w Rumunii, Portugalii, Turcji czy Jordanii. Uczestnicy z wymienionych krajów podzielili się z nami swoim doświadczeniem i opowiedzieli dokładniej o sytuacji w ich państwie. Największym zaskoczeniem w Portugalii okazał się brak punktualności i pewnie różnice kulturowe. Jedną z rzeczy, która bardzo mi się spodobała, była pora lunchu, gdzie wszyscy wychodzili z pracy i szli na obiad z lampką wina. Pokochałam również portugalską pogodę i klimat. Ludzie byli bardzo mili i serdeczni. Sama organizacja, mimo pewnych problemów, dobrze sobie poradziła a zajęcia, były ciekawe i angażujące. Jestem przeogromnie wdzięczna za możliwość wzięcia udziału w tym projekcie. Poznałam nowe osoby, nie tylko uczestników wymiany, ale również lokalsów, co pozwoliło mi się zbliżyć do kultury i ją zrozumieć. Najlepiej będę wspominać wywiad przeprowadzony ze starszym panem w ramach workshopu. Pytaliśmy go jak rozumie przemoc i czy miał z nią do czynienia. Ten pan miał bardzo duże doświadczenie i w życiu nie spotkałam tak mądrej życiowo osoby. Jestem wdzięczna też za to. Dostałam niezwykłą możliwość, żeby po prostu posłuchać tak doświadczonej i mądrej osoby, wyciągnąć wnioski i nabyć praktyczną wiedzę. Miło też wspominam wieczorek kulturowy, gdzie mogłam poznać inne kultury i zasmakować lokalnych produktów. Moimi ulubieńcami została baklawa z Jordanii i rozpływająca się w ustach turecka chałwa. Podczas całej wymiany mogłam liczyć na pełne wsparcie LEVEL UP, za co dziękuję.

Zachęcam do udziału w mobilnościach realizowanych w ramach edukacji pozaformalnej, ponieważ jest to niezwykła możliwość zwiedzania świata, nawiązania nowych przyjaźni i poznania samego siebie.

Julia, 17 lat, wymiana młodzieżowa w Portugalii- „Use Your Heart instead of Wrist”
Dziewczyna jedząca burgera.

Ta wymiana młodzieżowa nie tylko poszerzyła moje horyzonty, ale także otworzyła przede mną nowe możliwości i dała mi pewność, że możemy naprawdę zmieniać świat…

Zachęcam do udziału w mobilnościach realizowanych w ramach edukacji pozaformalnej, ponieważ mamy możliwość poznawania różnych kultur i tradycji. Jest to doskonała okazja do nauki lub doskonalenia języków obcych. Rozwijamy umiejętności takie jak: samodzielność, organizacja, elastyczność, rozwiązywanie problemów. Mamy możliwość nawiązania ciekawych relacji. Możemy pomyśleć nad sobą i swoim życiem, oraz eksplorować nowe miejsca i zdobywać doświadczenia.
Zdecydowanie polecam wyjazdy międzynarodowe jako wspaniałą okazję do odkrywania świata i osobistego rozwoju.

Kacper, 18 lat, wymiana młodzieżowa w Portugalii- „Use Your Heart instead of Wrist”

Chłopak uśmiechający się na tle morza

Temat projektu był bardzo ciekawy, a zajęcia zostały świetnie poprowadzone…

Wymianę wspominam bardzo dobrze, miejsce, w którym przebywaliśmy było bardzo urokliwe, urzekło mnie. Temat projektu był bardzo ciekawy, a zajęcia zostały świetnie poprowadzone. Nasza prowadząca definitywnie dała z siebie wszystko. Portugalczycy bardzo dużo opowiedzieli nam o swojej kulturze, nawet udało nam się trafić na lokalny festiwal i zobaczyć jak wyglądają portugalskie tańce. LEVEL UP przez całą wymianę nas wspierał, a przed wyjazdem poprowadził cały nasz team przez niezbędną dokumentację.

Zachęcam do udziału w mobilnościach realizowanych w ramach edukacji pozaformalnej, ponieważ uważam, że są one zupełnie innym doświadczeniem niż zwykła nauka. Pozwalają nabyć kompetencje miękkie, dają okazję by poznać nowych ludzi i zobaczyć zupełnie inną kulturę.

Kasia, 17 lat, wymiana młodzieżowa w Portugalii- „Use Your Heart instead of Wrist”
Osoby siedzące przy stole

Zaskoczeniem na pewno było zachowanie Portugalczyków w przestrzeniach publicznych…

Wymiana pozwoliła mi poszerzyć moją wiedzę o innych krajach, była okazją do podzielenia się swoją kulturą, zwyczajami, jak i dowiedzeniem się tego, jak wygląda życie w innych krajach. Uczestnicy byli bardzo otwarci, co pozwoliło mi się dowiedzieć, jak wyglądają inne tradycje świąteczne, jakie mają podejście do tematów często podejmowanych w polskiej debacie publicznej oraz jak wygląda ich system szkolnictwa. Nawiązałam wiele znajomości, które mam nadzieję, przetrwają próbę czasu i odległość. Zaskoczeniem na pewno było zachowanie Portugalczyków w przestrzeniach publicznych. Miałam wrażenie, że tam, gdzie się znajdzie przypadkiem trzech Portugalczyków, na pewno znajdzie się gitara i ktoś zacznie śpiewać. Wyzwaniem na pewno była nauka imion, zwłaszcza osób z krajów arabskich, ale po paru pomyłkach i przejęzyczeniach i to było możliwe do osiągnięcia. Zajęcia programowe były ciekawe, mimo zakulisowych problemów organizatorzy dali z siebie wszystko, byśmy mogli wyciągnąć z tego wyjazdu jak najwięcej. Wdzięczna jestem szczególnie za oprowadzenie nas po mieście przez jednego z organizatorów, który wcielił się w rolę przewodnika i opowiedział nam o historii miasta i nadał kontekstu mijanym przez nas tylokrotnie budynkom. Mieliśmy też okazję przyjrzeć się inicjacji studentów pierwszego roku przez trzeciorocznych oraz uczestniczyć w festiwalu muzyki portugalskiej.

Wymiany zagraniczne polecam każdemu z całego serca, zwłaszcza osobom otwartym, którym niestraszne jest spędzanie dużej ilości czasu z innymi ludźmi. Jest to świetna okazja na poćwiczenie swojego angielskiego, poznaniu innych kultur i dowiedzeniu się czegoś nowego na temat, który jest motywem przewodnim wymiany.

Ola, 21 lat, wymiana młodzieżowa w Portugalii- „Use Your Heart instead of Wrist”

Dwie osoby trzymające coć do picia