Wyjazd na projekt to była jedna z moich lepszych decyzji…

Na pierwszy projekt Erasmus+ wyjechałam z LEVEL UP. Początkowo było we mnie dużo niepewności. Nie spodziewałam się, że poznam tyle cudownych, wyjątkowych ludzi. Spędziłam miło i produktywnie czas. Dowiedziałam się również dużo o samej sobie i otaczającym mnie świecie. Poznałam liczne problemy osób queerowych w różnych krajach. Udało mi się nawiązać wiele pięknych przyjaźni. Przeprowadziłam także sporo wartościowych konwersacji o płci, własnych lękach i wartościach. Dzięki licznym grupowym aktywnościom poznaliśmy różnice pomiędzy nami, osobami z różnych krajów i środowisk oraz połączyliśmy się dzięki licznym podobieństwom. Wyjazd na projekt to była jedna z moich lepszych decyzji i polecam każdemu. Polecam też odwiedzić Litwę, gdyż Wilnie można napotkać wiele czarujących miejsc. Od siebie jeszcze muszę dodać, że na Litwie mają pyszny ciemny chleb!

Polecam każdemu. Jest to wyjątkowe i niezapomniane przeżycie, które bardzo dużo uczy i pozwala na poszerzenie własnych horyzontów.

Julia, 20 lat, wymiana młodzieżowa w Wilnie – „Equality+”

Zakochałam się w Litwie…

Tematyka projektu wydawała mi się dość obca, dlatego więc zaaplikowałam na ten projekt. Bardzo chciałam dowiedzieć się „co i jak”. Obawiałam się również, że nie będę potrafiła się odnaleźć w naszym małym społeczeństwie projektowym. Natomiast w trakcie projektu zrozumiałam, że nie ma czego się bać. Szybko uzyskałam wsparcie od współuczestników jak i również od organizatorów projektu. Ponadto po prostu zakochałam się w Litwie (dzięki zorganizowanym wycieczkom i dobremu tradycyjnemu jedzeniu). Cieszę się, że zdobyłam wiedzę i odpowiedzi na swoje pytania z zakresu LGBTQ+  oraz znalazłam przyjaciół z 5 różnych krajów.

Wymiana młodzieżowa to zawsze świetna przygoda! Jest to idealna okazja na poznanie nowych ludzi i kultury innych krajów. Dodatkowo możemy pogłębić wiedzę w interesujących nas tematach, za pomocą edukacji nieformalnej. Wystarczy spróbować jednego ERASMUSa i już nie będziesz w stanie się powstrzymać od kolejnych wyjazdów 🙂

Anastasiia, 21 lat, wymiana młodzieżowa w Wilnie – „Equality+”

Zdecydowanie z częścią osób pozostanę w kontakcie…

Odkąd tylko usłyszałem o tym projekcie, wiedziałem, że muszę tam pojechać. Wcześniej brałem już udział w projektach Erasmus+, ale były to jedynie wymiany szkolne – nie miały tematu przewodniego i nie skupiały się tak na zgłębianiu danego tematu. W związku z tym z początku miałem trochę obaw, że nie wiem czego właściwie się spodziewać. Te obawy minęły już po pierwszym dniu. Poznałem wspaniałych ludzi, miałem okazję dowiedzieć się o ich kulturze i o sytuacji dotyczących problemów osób queer w ich krajach. Często bycie częścią mniejszości daje poczucie wspólnoty. Bez względu na państwo, w którym się wychowaliśmy, nasz wiek czy zainteresowania – łączą nas pewne doświadczenia, których nikt inny nie zrozumie tak osobiście.

Zdecydowanie z częścią osób pozostanę w kontakcie. Tak właściwie, już w myślach planuję wycieczkę do Budapesztu w odwiedziny do dwóch z nich. Ten wyjazd, mimo że trwał niewiele dłużej niż tydzień, dał mi bardzo wiele.

Polecam każdemu, kto tylko ma na to czas. Wyjazdy tego typu to rzecz jedyna w swoim rodzaju. Wydaje mi się, że jest to coś, czego trzeba samemu doświadczyć, żeby zrozumieć ich wyjątkowość. Ja wiem tyle – dla mnie to nie ostatni raz.

Kass, 23 lat, wymiana młodzieżowa w Wilnie – „Equality+”

Przy dobrym podejściu można zawrzeć długotrwałe znajomości…

Tematyką projektu była dosłownie równość – “equality”. Dotyczyła ona problematyki dyskryminacji i trudności z jakimi spotykają się osoby LGBTQ+, ale także ogólnie rzecz biorąc seksualności człowieka i ogólnie pojętej akceptacji. Najbardziej pozytywną rzeczą jaka zaskoczyła mnie, pomimo uczestnictwa w wielu innych wymianach międzynarodowych, była otwartość i pozytywna energia płynąca od wszystkich uczestników. 

W samym kraju, Litwie, zaskoczyło mnie jak bardzo podobna ona jest do Polski, oraz to że nadal przy odrobinie uporu wszędzie uda się dogadać używając wyłącznie języka polskiego.

W projekcie brało udział wiele osób spoza środowiska LGBTQ+, chcących dowiedzieć się więcej w temacie i przekazywać swoją potwierdzoną wiedzę dalej. Ze względu na to należałam do grupy osób raczej dzielących się wiedzą i doświadczeniami. Jest to ciekawy aspekt takich projektów – wiedza płynie nie tylko od organizatorów, ale także jest wymieniana pomiędzy samymi uczestnikami.

Mnogość i różnorodność kultur może jednak czasem doprowadzić do pewnych nieporozumień. Jednego wieczoru, podczas quizu na temat Turcji, pojawiła się takie zaskoczenie. Pytanie było o “stolicę” Turcji. W odpowiedziach był Stambuł, będący postrzegany jako główne miasto oraz uważany jako stolicę przez nieświadome osoby, oraz rzeczywista stolica, Ankara. Większość osób zaznaczyła Stambuł, bo w naszym kręgu kulturowym cudzysłów uznaje się jako zaznaczenie ironii, żartu. Zapytani, o które znaczenie chodzi, nie za bardzo rozumieli o co się pytamy. Okazało się, że zaznaczenie Stambułu było błędem, gdyż w Turcji cudzysłów ma funkcję podkreślenia zaznaczonej frazy, tak jak nasze pogrubienie. Przez resztę wieczoru ludzie “cudzysłowili” palcami na cokolwiek turecka grupa miała do powiedzenia.

Wyjazd na tego typu projekt jest niesamowitym doświadczeniem. Współpraca z ludźmi z wielu krajów i różnych kręgów kulturowych potrafi bardzo poszerzyć horyzonty i rozwinąć się. Przy dobrym podejściu można zawrzeć długotrwałe znajomości!

Jaśmina, 22 lat, wymiana młodzieżowa w Wilnie – „Equality+”

Litwa jest pięknym krajem. Krajobraz zdecydowanie umożliwia work-life balance….

Współpraca w międzynarodowym młodym zespole jest niezapomnianym doświadczeniem. Byłam zachwycona przepływem energii i pomysłów w naszej grupie. Dzięki temu, że każdy ma za sobą inne kulturowe podłoże mogliśmy siebie nawzajem inspirować i pobudzać do kreatywności. 

Temat wymiany Equality+ zdecydowanie uwrażliwił mnie na sytuację osób identyfikujących się jako LGBTQ+ w różnych krajach. Utworzyła się również bezpieczna przestrzeń na wymianę swoich doświadczeń oraz podzielenie się  problemami, którym stawiamy czoło każdego dnia. Była to świetna okazja do nawiązania nowych, wartościowych znajomości, które mam nadzieję przetrwają próbę czasu. 

Na pewno będę dobrze wspominać ten wyjazd, bo dzięki niemu przełamałam kilka swoich stereotypów oraz uzyskałam przydatną wiedzę. 

Litwa jest pięknym krajem. Krajobraz zdecydowanie umożliwia work-life balance. Wystarczy wyjść na krótki spacer, by całkowicie oczyścić umysł.

PS Polecam sprawdzić na własną rękę, czy na pewno na Litwie mają najszybszy Internet. 😉 

Z czystym sumieniem polecam wymiany młodzieżowe. Na pewno ważne jest dobranie tematyki wyjazdu pod swoje preferencje i oczekiwania. Myślę, że właśnie poprzez udostępnianie relacji oraz zdjęć i nagrań z wyjazdów najlepiej zachęci się innych

Natalia, 22 lat, wymiana młodzieżowa w Wilnie – „Equality+”

Zobacz także: Więcej o projekcie Equality+

0 komentarzy

Wyślij komentarz