Grupa ludzi na szkoleniu, siedząca na podłodze

Trening był wymagający i motywujący nas do pracy…

Ten projekt był dla mnie niesamowitą przygodą i odpowiedzą na pytania, które rodziły się w mojej głowie. Trening był wymagający i motywujący nas do pracy. Bardzo dużo dowiedziałam się o wolontariacie jak i o samorozwoju (Self- Directed Learning).

Najważniejszym dla mnie momentem projektu było utworzenie w zespole treningu dla reszty grupy uczestników projektu. Mogłam się wtedy sprawdzić jako trener oraz po wykonanym zadaniu otrzymać wartościowy feedback.

Podróż do Estonii była dla mnie wyjątkowa ze względu na to że był to dla mnie najwyżej wysunięty kraj na północ w którym byłam. Poznałam lokalną kuchnię, miałam okazję korzystać z sauny oraz odwiedzić stolicę kraju czyli Tallinn. Najważniejsz to poznałam niesamowitych ludzi z kótrymi mam nadzieję utrzymać kontakt w przyszłości.

Jeżeli jesteś ciekawa/ciekawy innych kultur, zależy Ci na samorozwoju, zdobyciu nowych umiejętności i wiedzy to jest to coś dla Ciebie. Zachęcam każdego, bez względu na to z skąd pochodzisz i kim jesteś. Nie znam nikogo kto by żałował uczestnictwa w takim wyjeździe.

Agnieszka, 29 lat, Estonia, szkolenie – Involve me and I will learn

Zobacz także: Więcej o projekcie Involve me and I will learn

Dzięki temu projektowi mogłam lepiej dostrzec swoje atuty, na które wcześniej nie zwracałam uwagi…

Poznałam wiele platform przydatnych do nauki, do szukania wyjazdów czy wolontariatów. Poszerzyłam swoją wiedzę na temat IYE i YWM oraz dowiedziałam się jakie są różnice pomiędzy nimi. Miałam okazję zaplanować swój własny projekt. A przy tym wszystkim miałam okazje współpracować ze wspaniałymi osobami! 

Pogoda przygnębiająca, choć udało się spotkać słońce. Przewspaniałe uczucie, gdy po deszczu poszliśmy na kajaki, a w trakcie kajakowania niespodziewanie wyszło słońce. Tego widoku nigdy nie zapomnę! Tak samo wesoło spędzane wieczory, mimo zmęczenia po całym dniu zajęć, nadal mieliśmy energię na karaoke! Nie zapominając o wypoczynku w saunie.

Najlepsze jednak było, gdy jednego wieczoru po saunie nawet udało mi się wejść do rzeki. 

Jeśli się zastanawiasz, to ja powiem, że nie masz nad czym. Jak masz okazje, po prostu korzystaj! Praktyka angielskiego, nowe znajomości, a przede wszystkim – wspaniały temat wyjazdu, z którego wyciągasz wiele potrzebnej wiedzy.

Dominika, 18 lat, Estonia, szkolenie – Involve me and I will learn

Zobacz także: Więcej o projekcie Involve me and I will learn

Wszyscy byli bardzo przyjaźni i pomocni…

Od 1 do 9 listopada brałam udział w moim trzecim projekcie z programu Erasmus+ w Kose-Uuemoisa w Estonii. Było to szkolenie na temat „Involve and I will learn”. Podczas tego projektu poznałam niesamowitych ludzi z Grecji, Włoch, Litwy, Portugalii, Węgier, Azerbejdżanu, Polski i Estonii.

Był mój to pierwszy training course, trochę się tego obawiałam, bo myślałam, że ten projekt będzie bardzo formalny, gdzie duży udział będą mieli pracownicy  organizacji pozarządowych. Odbyliśmy wiele warsztatów, podczas których mogliśmy poznać organizacje z innych krajów.

Wiele się nauczyłam o pracy jako wolontariuszka. Ale moje ulubione zajęcia dotyczyły nas samych. Musieliśmy spisać to, czego nauczyliśmy się przez całe życie i to pokazało mi to, jak wiele rzeczy wiem i potrafię. Bardzo podobała mi się też gra miejska w Tallinie, w której mieliśmy dużo zadań do wykonania, więc zwiedziliśmy całe miasto.

Podczas tego projektu potwierdziłam, że uwielbiam pracę zespołową z ludźmi z innych krajów. Wiele warsztatów pokazuje mi, że każdy jest inny, ale równy, nawet jeśli pochodzimy z innego regionu.

Poprawienie mojego poziomu angielskiego zajęło mi tydzień, więc jestem bardzo wdzięczna i dzięki temu nie miałam żadnych barier, aby rozmawiać ze wszystkimi i pracować z ludźmi zinnych krajów.

Nigdy nie byłam w Estonii i to był naprawdę niesamowity czas, ponieważ myślę, że zrobiłam wszystko, co zaoferowała mi Estonia.

Odwiedziłam stolicę – Tallinn, który jest naprawdę pięknym miastem i mogę powiedzieć, że jest tam najpiękniejsza starówka, jaką widziałam.

Jestem bardzo wdzięczna, że mogłam płynąć kajakiem z moją nową koleżanką z Włoch – Alice, siedzieć w saunie, gdzie w środku było około dziewięćdziesięciu stopni, pływać w bardzo lodowatej rzece i siedzieć w gorącej tubie na zewnątrz. Usłyszałam i przeczytałam wiele rozdzierających serce słów, które dodały mi  pewności siebie.

Byłam bardzo zaskoczona pogodą, bo wiedziałam, że w Estonii jest naprawdę zimno, ale nie sądziłam, że nie będzie słońca przez 9 dni! Było super zakwaterowanie, blisko lasu i rzeki. Spaliśmy w bardzo przytulnych domkach, a jedzenie było dla mnie naprawdę pyszne. Ten projekt był dla mnie bardzo edukacyjny i zmotywował mnie do działania na jeszcze większą skalę jako wolontariusz.

Możliwość samorozwoju, bardzo polecam.

Julia, 22 lata, Estonia, szkolenie – Involve me and I will learn

Zobacz także: Więcej o projekcie Involve me and I will learn

Uważam, że każdy powinien choć raz wyjechać na wymianę…

Cieszę się, że miałam okazję brać udział w szkoleniach międzynarodowych z osobami z Włoch, Węgier, Litwy, Grecji, Estonii, Portugalii i Azerbejdżanu. Dowiedziałam się więcej o Erasmus+ oraz SDL (Self- Directed Learning). Mieliśmy okazję poznać swoje mocne strony oraz uświadomić sobie kto i co motywuje nas do działania. Dzieliliśmy się swoimi doświadczeniami dotyczącymi wolontariatu. Na koniec projektu przeprowadziliśmy w grupach warsztaty dla wszystkich uczestników. 

Podczas wymiany znalazł się czas na odpoczynek w saunie i poznanie estońskiej kultury. Poszliśmy również na kajaki. Jednego dnia naszym zadaniem była gra miejska w Tallinie, dzięki której zobaczyliśmy najważniejsze punkty turystyczne tego miasta. Pomimo zimowej aury, bawiliśmy się wyśmienicie. 

Jest to niesamowita przygoda i okazja do poznania ludzi z całego świata. Można się dzielić doświadczeniami i inspirować do dalszych działań, ale przede wszystkim są to piękne wspomnienia.

Kamila, 24 lata, Estonia, szkolenie – Involve me and I will learn

Zobacz także: Więcej o projekcie Involve me and I will learn