24 listopada, 2022

Samotność w święta, ozdoby świąteczne na białym tle

Okres świąteczny w naszym społeczeństwie uważa się za czas, który zwyczajowo spędzamy w gronie najbliższych. W mass mediach rzadko można spotkać zdjęcie osoby, która świętuje np. Boże Narodzenie samotnie. Do czasu pandemii nie spotykaliśmy też plakatów reklamowych, na których widoczna byłaby rodzina świętująca Wigilię na Zoomie. Taka forma spędzania świąt jest rzadko ukazywana, chociaż zdarza się to w życiu. Dlatego też każdy, kto nie pasuje do idealnego świątecznego obrazka, w opinii publicznej bywa smutny i wydaje się, że coś jest z nim nie tak.

Czy można dobrze spędzić święta samotnie?

Oczywiście, że tak. Dobry czas prawie nigdy nie zależy od tego, czy przebywamy samotnie, czy z kimś. Ważne jest nasze samopoczucie i pomysł na to, jak możemy się  dobrze bawić. Wystarczy udekorować mieszkanie, przygotować lub zamówić ulubione jedzenie i zająć się tym, co przynosi najwięcej przyjemności. Może to być cokolwiek: hobby, na które w codziennej rutynie nie zawsze wystarcza czasu, ulubiona książka, film czy serial. Jeżeli jednak chcemy poczuć, że spędzamy czas w czyimś towarzystwie, warto sprawdzić, czy twój ulubiony bloger nie planuje zrobić live’a w świąteczny wieczór. Jeżeli w tym roku stało się tak, że święta spędzasz samotnie  – wykorzystaj ten czas na obdarowanie siebie miłością.

Świętowanie z innymi

Święta to dobra okazja do pogłębienia relacji z tymi, z którymi mało się znasz lub z jakiegoś powodu przestałeś się kontaktować. Wejdź do mediów społecznościowych, a będziesz zaskoczony, jak wiele osób spędza święta w taki sam sposób jak Ty. Być może niektóre osoby są teraz samotne i szukają rozmowy w Internecie. Poznajcie się i przyjrzyjcie temu, kto i jak obchodzi Boże Narodzenie. Porozmawiajcie o swoich marzeniach i planach. Może ktoś z nowo poznanych osób w przyszłości zostanie twoim przyjacielem?

 Świętowanie poza domem

Jeśli dobrze czujesz się w towarzystwie nieznajomych, ale czujesz się samotny, wyjdź na miasto! Możesz wybrać restauracje, klub nocny czy rynek, gdzie stoi główna choinka. Oczywiście o to wszystko należy zadbać z wyprzedzeniem. Przede wszystkim warto sprawdzić program wydarzeń i zobaczyć jakie atrakcje czekają na ciebie.  Nie bój się komunikować z  nowo poznanymi ludźmi.  W takich okolicznościach są bardziej dobroduszni i otwarci (jeżeli nie są bardzo pijani). Nie krępuj się poprosić o pomoc w rozpaleniu zimnych ogni, odkorkowaniu szampana czy zrobieniu sobie zdjęcia na tle lśniącej choinki. Bawcie się, tańczcie wspólna – radość jednoczy serca!

Możesz  też zapytać sąsiadów, co robią lub zaangażować się w działalność charytatywną – pojechać na powitanie dzieci z domu dziecka lub przyłączyć się do organizacji aktywności dla osób starszych.

Źródła:

1. https://synergiczni.pl/zdrowie-psychiczne/samotnosc-w-swieta-poradnik-jak-pomoc-sobie-i-innym

2. https://zwierciadlo.pl/psychologia/350882,1,czasem-na-samotne-swieta-po-prostu-mozna-miec-ochote.read