12 maja, 2021

Rezygnacja-siedzący-mężczyzna

Często na skutek lęku, wstydu i nacisku innych zmagamy się z poczuciem rezygnacji. Nasze negatywne myśli potrafią nas pociągnąć w dół do momentu, gdzie tracimy naszą całą motywację. Czy da się temu zapobiec i czy czasami warto się poddać?

Dlaczego chcesz zrezygnować? 

Zastanówmy się przez chwilę, jakie czynniki mogą wpływać na to, jak radzimy sobie z przeciwnościami. Co wpływa na to, że chcemy się tak szybko poddać?

  • Opinia innych

Warto czasami wziąć pod uwagę i rozważyć czyjeś zdanie na temat naszych celach. Jeśli według czyjejś opinii Twoje działania nie mają sensu, nie świadczy to o Tobie – a o tej osobie. Każdy ma swój system wartości oraz własne ambicje.

  • Lęk

Może być dużą przeszkodą na drodze do celu. Strach jest mechanizmem, który ma ochraniać nas przed niebezpieczeństwem. Jednak warto się zastanowić, czy w tej danej sytuacji lęk jest pomocny, czy tylko przeszkadza? Nie trzeba go zwalczać, a zaakceptować.

  • Brak pewności siebie

„No nie wiem, ja raczej się nie nadaje”. „Mam słomiany zapał i nic mi się nie uda”. Każdemu zdarzają się chwile słabości, ale nie powinny one dyrygować marzeniami. Droga do ich spełnienia może być świetnym sposobem, by podbudować poczucie własnej wartości. Więcej o temacie pewności siebie znajdziesz w tym artykule!

 

Jak się nie poddawać?

Nie zawsze możliwe jest uniknięcie kłopotów i zdarzają się momenty, gdy będziesz musiał/-a zmierzyć się z niepowodzeniem. Jak w takich chwilach udźwignąć ten ciężar? Oto kilka sposobów!

 

1. Szukaj inspiracji

Dobrym pomysłem będzie inspirowanie się swoimi idolami, autorytetami w dziedzinach, którymi się interesujemy. Motywujące będzie zaznajomienie się z ich sposobami na osiągnięcie celu. Zagłębiając się w historie znanych osób, okazuje się, że często musieli zmagać się z niezrozumieniem i porażkami. Pomimo niesprzyjających warunków, nie poddali się i właśnie dlatego, Ty też nie powinieneś/-aś!

 

2. Wszystko jest chwilowe

Życie można porównać do paraboli – dzisiaj nie chce Ci się nawet wstać z łóżka, a jutro możesz zdobywać świat! To naturalne, że zmagamy się z trudnościami. Najcenniejsze rzeczy przeważnie nie przychodzą łatwo i to także świadczy o ich dużej wartości. Jeżeli zaczynasz odczuwać frustrację i zmęczenie, nie neguj tego. To jasny znak, aby odpocząć, poświęcić czas na refleksję. Nie oznacza to wcale, że się do czegoś nie nadajesz i nie warto walczyć o swoje marzenia. Wręcz przeciwnie! Zwolnij i daj sobie czas – po czasie regeneracji, nabierzesz mocy i chęci do ponownego działania.

 

3. Nie zapominaj o przyjemnościach

Twój komfort i równowaga psychiczna są ważne. Możesz o nie zadbać, poprzez robienie rzeczy, które dają Ci radość. Wybierz się do kina, spotkaj z przyjaciółmi, zjedz ten kawałek ciasta. Takie małe gesty mogą Ci się wydawać banalne, ale gwarantujemy, że mają w sobie dużą moc.

 

4. Celebruj małe sukcesy

Często mamy skłonność analizowania i rozpamiętywania sytuacji, gdy nam coś nie wyszło. Dlaczego nie możemy odwrócić tego procesu i zacząć doceniać rzeczy, z których jesteśmy dumni? Nie umniejszaj swoich dokonań, nawet jeżeli wydają Ci się mało znaczące. Nagradzając się za nie, zwiększasz swoją motywację i jesteś mniej narażony na chwile zwątpienia.

 

5. Myśl o swoim celu

Kiedy Twój poziom stresu sięga zenitu i chcesz zrezygnować ze swoich postanowień, przypomnij sobie o swoich celach. Co było powodem, że podjąłeś w ogóle daną decyzję? Dlaczego poszedłeś/-aś na studia, zmieniłeś pracę itp.? Być może Twoim marzeniem było osiągnięcie określonego zawodu, zdobycie cennych umiejętności, które przełożą się np. na Twoje przyszłe zarobki. Z kolei one, dadzą Ci poczucie stabilności, szansę podróżowania i możliwość rozwoju. Zawsze staraj się zauważać „szerszy” obraz sytuacji, aby nabrać dystansu i zaczerpnąć dodatkowej motywacji.

 

6. Szukaj wsparcia

Pamiętaj, że nigdy nie jesteś sam ze swoimi problemami. Podzielenie się swoimi wątpliwościami z innymi np. rodziną, przyjaciółmi czy nawet psychologiem może być bardzo wyzwalające! Nie zawsze będzie możliwe znalezienie gotowych rozwiązań, jednakże nawet zwykła rozmowa może dodać Ci skrzydeł.

 

7. Medytacja

Zapewne słyszałeś/-aś już o pozytywnych efektach medytacji i praktykowania uważności. To coraz popularniejsza filozofia, która okazuje się świetnym sposobem na walkę ze stresem, wypaleniem czy poczuciem rezygnacji. Jeżeli chcesz dowiedzieć się o wpływie mindfulness na motywację, zajrzyj do tego wpisu!

 

Tracić zapał – rzecz ludzka. Nie poddawajcie się na drodze do spełnienia marzeń!

autor: Amelia Stachelska

korekta: Zuzia Klos

Źródła:

1. https://klosinski.net/dlaczego-rezygnujemy-tym-zrobic/