Numer referencyjny:

22021-1-PL01-ESC30-SOL-000036338

Okres trwania projektu: 

31.12.2021-

30.12.2022

  Nie starzej Się za szybko

„Nie starzej się za szybko” skierowany jest do osób 60+ mieszkających na terenie woj. łódzkiego.

Cele:

  • walka z wykluczeniem cyfrowym seniorów
  • reaktywacja społeczna po pandemii
  • promowanie działań międzypokoleniowych
  • zachęcanie seniorów do innych aktywności, niż te zwyczajowo utożsamiane z
    osobami starszymi – np. oglądanie telewizji czy rozwiązywanie krzyżówek

Jak wynika z licznych badań, układ nerwowy człowieka potrzebuje stymulacji nowymi bodźcami przez całe nasze życie. Oznacza to, że powinniśmy nieustannie uczyć się nowych rzeczy, kontaktować z innymi ludźmi i pozostawać aktywnymi po to, aby jak najdłużej pozostać w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Poprzez nasz projekt pragniemy odwrócić negatywny trend spowodowany przez pandemię i zachęcić seniorów do wyjścia z własnego domu i otworzenia się na nowe doświadczenia.

W celu przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych w projekcie „Nie starzej się za szybko” przygotowane zostały działania międzypokoleniowe, dzięki którym możliwe będzie zintegrowanie młodego i starszego pokolenia.

Do projektu włączyliśmy ponad 100 seniorów oraz 25 osób (11-30 lat).

Działania, które zostaną podjęte w projekcie:

“W pogoni za technologią – na poważnie”

 Dwa warsztaty dotyczące podstawowej nauki korzystania z cyfrowych narzędzi – telefonu, tableta. Warsztaty skierowane są głównie do osób, które nigdy nie miały styczności z nową technologią lub chcą poznać ponownie informację od podstaw dotyczące obsługi danych narzędzi. 

W pogoni za technologią – dla zabawy”

Dwa warsztaty dotyczące nauki korzystania z cyfrowych narzędzi podczas których uczestnicy projektu będą mieli możliwość skorzystania z pomocy młodych ludzi, którzy nauczą ich w jaki sposób posługiwać się ciekawymi aplikacjami na telefonach czy tabletach. Jak tworzyć zdjęcia, kolaże, filtry krótkie filmiki, rejestrować głos czy ekran, jak tworzyć wizualizacje, podkładać dźwięk, zrobić gif czy kod QR itp. 

“Zrób to sam”

Dwa warsztaty dotyczące samodzielnego tworzenia kosmetyków z naturalnych składników, które można znaleźć we własnej kuchni. Uczestnicy będą mieli możliwość nauki od podstaw, jak samodzielnie zrobić naturalne kosmetyki, tj. kremy, toniki, odżywki, maseczki, pomadki, kosmetyki do makijażu. Dowiedzą się jak w prawidłowy sposób dbać o swoją dojrzałą skórę ponieważ na warsztaty zaprosimy profesjonalnego kosmetologa, który również podpowie seniorom jaki dbać o skórę, bez wydawania dużych pieniędzy na kosmetyki. 

“Zrób się na bóstwo“

Dwa warsztaty dotyczące sztuki makijażu dla dojrzałych; Zajęcia prowadzone przy wsparciu profesjonalnej makijażystki, która pokaże jak podkreślać dojrzałą urodę, tuszując przy tym oznaki upływającego czasu. W pierwszej części warsztatów uczestnicy zyskają wiedzę teoretyczną, następnie będą oni mieli możliwość malowania siebie nawzajem pod okiem makijażystki.

“Zostań fotografem“

Dwa warsztaty na temat fotografowania; Uczestnicy projektu będą mieli możliwość nauki obsługi profesjonalnych aparatów – podczas nauki będą oni sobie nawzajem robić profesjonalne sesje zdjęciowe. Ze zdjęć stworzonych przez młodzież i osoby starsze powstanie międzypokoleniowy album dostępny online.

„Poedytuj sobie zdjęcia“

Dwa warsztaty dotyczące edycji zdjęć i naturalnego upiększania zdjęć. Pokażemy seniorom dostępne bezpłatnie narzędzia, które mogą wykorzystać do edycji zdjęć. Skupimy się na narzędziach w języku polskim, aby ułatwić seniorom korzystanie z nich. Nauczymy jak robi się kolaże, ramki, zmienia kolory, nakłada filtry, przycina zdjęcia.

„Zostań grafikiem”

Dwa warsztaty prowadzone przez młodzież pokazujące narzędzie do tworzenia prostych grafik, animacji, plakatów, zaproszeń, prezentacji. Na warsztatach seniorzy wspólnie z nami przygotują zaproszenia i plakaty na event „Senior na wybiegu”.

“Senior na wybiegu“

Pokaz mody w którym seniorzy będą modelami i modelkami. W drugiej części pokazu przedstawią oni projekty młodego projektanta. Całe wydarzenie uwiecznione będzie przez fotografa, a także seniorów, którzy uczestniczyli w warsztatach z fotografowania.

Projekt finansowany z środków Europejskiego Korpusu Solidarności.