14 maja, 2021
Okoliczności, z jakimi przyszło nam się mierzyć podczas pandemii są niepodważalnie ekstremalne oraz wymagały licznych zmian. Wielu ludzi, ale również firmy, całe branże musiały przekształcić swoje dotychczasowe działania, standardy i dopasować je do nowej rzeczywistości. Szczególnie widoczne zmiany zaszły między innymi w obszarze edukacji. Uczniowie i studenci w zdecydowanej większości polskich szkół i uczelni wyższych, przeszli na całkowitą lub częściową zdalną formę kształcenia. W dalszym ciągu, większość z nich kontynuuje naukę w trybie online. Pomimo wprowadzenia takiego rozwiązania już rok temu, wiele osób ciągle nie wie, w jaki sposób efektywnie uczyć się zdalnie. W tym artykule przedstawimy Wam kilka wskazówek!
Organizacja przestrzeni
Podstawowym krokiem jest dobra organizacja miejsca, w jakim się uczymy. Do efektywnej nauki niezbędna jest cicha, spokojna przestrzeń, w której nic nam nie będzie przeszkadzać. Warto także zadbać o jasne, ciepłe kolory naszego pokoju. Wystarczy jeśli wprowadzisz do aranżacji wnętrza kilka dodatków, które urozmaicą wygląd i nadadzą mu świeżości np. poduszki ozdobne, rośliny doniczkowe, dodatki biurowe. Takie drobne zmiany mogą wpłynąć korzystnie na naszą psychikę oraz motywację do dalszej pracy w takim pomieszczeniu! Ważnym elementem jest również utrzymywanie czystości i porządku na biurku, stoliku, przy którym będziesz się uczyć. Biurko powinno być umiejscowione bokiem do okna tak, aby było odpowiednio oświetlone, zarazem nie szkodząc naszym oczom zbyt intensywnym światłem (tak jak w przypadku siedzenia naprzeciwko okna).
Możesz również pomyśleć o zakupie dodatkowego, ergonomicznego wyposażenia biurowego, które mogą ułatwić Ci naukę oraz odciążyć Twoje ciała od przebywania w jednej pozycji przez dłuższy czas. Więcej o tym aspekcie, dowiesz się z tego artykułu!
Nie rezygnuj z przerw
Wiele osób nie jest świadomych, jak ważne są przerwy w nauce zdalnej. Uczenie się poprzez różnego rodzaju urządzenia technologiczne, nie jest tym samym, co typowe gry czy aktywności w social mediach. O ile wiele młodych osób może godzinami grać w gry komputerowe, o tyle z edukacją sprawa wygląda nieco inaczej. Bardzo ważne jest, aby odpowiednio organizować sobie czas, w taki sposób, aby pomiędzy zdalnymi lekcjami móc odpocząć, regenerować zarówno ciało, jak i umysł.Niekiedy najprostsze rozwiązania i metody są najlepsze. W trakcie takiej przerwy możesz np. przejść się na krótki spacer, przewietrzyć pokój, napić się kawy lub herbaty, porozmawiać ze współlokatorami, oderwać myśli od nauki. Taki „reset” może być niesamowicie pomocny!
Sposoby na naukę zdalną
Niezwykle ważne przy edukacji w formie zdalnej są systematyczne powtórki materiału. Polecane jest tradycyjne wykonywanie ręcznych notatek np. z użyciem kolorów, zakreślaczy. Coraz więcej osób natomiast przekonuje się do wykonywania notatek korzystając z technologii. Możesz w tym celu skorzystać z różnego rodzaju „fiszek” (np. na tej stronie). Wielu osobom pomaga wykonywanie swoich autorskich prezentacji z własnym omówieniem, interpretacją danego materiału. Dobrym sposobem może okazać się wykonywanie na zmianę wśród znajomych, różnego rodzaju testów, quizów sprawdzających wiedzę (np. Mentimeter, Quizlet, Google Forms). Ciekawym rozwiązaniem mogłoby być także wprowadzenie wśród przyjaciół rankingu punktacji. Osoba, która uzbierałaby najwięcej punktów miałaby szansę otrzymać wspólnie wybraną przez was nagrodę. W ten sposób możecie podwyższyć swoją motywację i chęć do nauki.
Podsumowanie
Powyższe metody to zaledwie kilka przykładów na to, jak można nadać nauce online charakteru. W internecie krąży jednak mnóstwo innych, różnorodnych sposobów. Dobrze jest być świadomym ich istnienia, testować je, sprawdzać. Na każdego z nas, ta sama metoda może zadziałać naprawdę różnie. Zatem nie zwlekaj i odkryj jaka jest Twoja! ☺
autorka: Jagoda Rumniak
korekta: Kinga Terech