13 maja, 2021

zmotywowana kobieta

Czy zdarzyło Wam się kiedyś, że nie mieliście na nic ochoty? Woleliście leżeć, odpoczywać i nie przejmować się obowiązkami, które Was zewsząd otaczały? Nie ma osoby, która odparłaby nie”! Każdy z nas doświadczył rozleniwienia, nawet te znane persony rewolucjonizujące świat! Jak sobie z tym radzić? Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na motywację dla leniwych!

Motywacja zewnętrzna i wewnętrzna

Można wyodrębnić dwa rodzaje motywacji: zewnętrzną i wewnętrzną. Ta pierwsza polega na robieniu czegoś w celu uniknięcia kary bądź zdobycia nagrody. Natomiast druga ‒ którą odczuwamy znacznie rzadziej ‒ opiera się na wykonywaniu czynności, które dają nam satysfakcję.

Zanim przejdziemy do dalszej części, odpowiedz sobie na poniższe pytania:

  • Z ilu niesamowitych pomysłów zrezygnowałeś/-aś z braku motywacji do ich realizacji? 
  • Czego nie zrobiłeś/-aś, bo lenistwo zawładnęło Twoją głową, ciałem, tym samym brutalnie zrzucając z tronu Twoją motywację? Pomimo że, jeszcze chwilę wcześniej byłeś/-aś pełny/-a chęci i zaangażowania? 
  • A na końcu zastanów się, czy chciałbyś to zmienić i przeciwstawić się lenistwu? Jak tego dokonać?

Oto nasze sposoby!

1. Wyznaczaj sobie cele

Wyznaczanie celów podsuwa umysłowi chęć ich osiągnięcia. Znacznie łatwiej obudzić motywację, wiedząc, co chce się zrobić, a czego dokonać. W codziennym życiu najlepiej sprawdzi się zapisanie dążeń na kartce i powieszenie w widocznym miejscu. Kiedy tylko nasz wzrok napotka wymienione na liście aspiracje, z tyłu głowy ciągle będziemy mieć myśli „Uda mi się! Tak sobie zaplanowałem/-am i muszę dołożyć wszelkich starań, by osiągnąć zamierzony cel!”. 

2. Korzystaj z techniki 5 minut

Kiedy przychodzi chwila, gdy musicie zrobić coś, na co nie macie  ochoty, zastosujcie metodę 5 minut! Polega ona na ustaleniu sobie warunku Zrobię to w ciągu 5 minut i ani chwili dłużej”. Taka forma zdecydowanie ułatwi Wam zabranie się do wyznaczonego zadania, a ponadto może okazać się, że nie skończycie na tych 5 minutach, a będziecie robić to dłużej, niż zaplanowaliście. Technika ta jest bardzo przydatna, gdyż pomaga postawić najtrudniejszy ‒ to znaczy pierwszy ‒ krok ku motywacji!

3. Sposób na 100%

Metoda ta polega na wypisaniu sobie wszystkich naszych dążeń, celów, do których z podniesioną głową będziemy zmierzać, a następnie przyporządkowaniu każdemu zadaniu na liście dany procent (10%, 5%, 1%), tak aby suma ich wynosiła 100%. Umożliwi to posiadanie poglądu na to, ile wyzwań już wykonaliśmy, a ile ich jeszcze brakuje do pełnej, jakże satysfakcjonującej liczby ‒ 100%. Dzięki tej technice, będziesz mieć znacznie więcej motywacji  do działania i osiągnięcia swoich celów!

4. Słuchaj motywującej muzyki

Przytrafiła Wam się kiedyś taka sytuacja, że dany utwór muzyczny wywoływał określone emocje? Z pewnością! Jest to zjawisko warunkowania emocjonalnego, inaczej nazywane kotwicą. Są pewne bodźce z zewnątrz, np. ukrywające się wśród piosenek, które wywołują u nas konkretne stany emocjonalne. Np. wsłuchując się w mocne, energiczne brzmienia, będziemy mieć więcej chęci do działania, motywację rosnącą wraz z kolejną nutą i mobilizujące myśli: Tak, dam radę!”. Wy też możecie zastosować tę technikę, włączając najlepiej żywą (naturalnie to zależy od Waszego gustu muzycznego) piosenkę, która pozwoli na wywołanie silnego uczucia motywacji. W momencie gdy osiągniecie już ten mobilizujący stan i odpowiednio go spotęgujecie, korzystajcie z niego! Nasz mózg połączy go z bodźcem zewnętrznym i kiedy ponownie puścicie tę kompozycję, znów się pojawi.

Mamy nadzieję, że powyższe rady pozwolą Wam osiągnąć szczyt i z uśmiechem na ustach oraz słowami I co? Udało mi się! Ha!”

Źródła:

1. 10 Sposobów Na Nieograniczoną Motywację (michalpasterski.pl)

2.Motywacja do nauki – 14 skutecznych sposobów – NonStopDoPrzodu.pl