28 kwietnia, 2021

przybory szkolne, efektywna nauka

W Internecie nieustannie jesteśmy zasypywani kolejnymi metodami na skuteczną naukę, zapamiętywanie lub przyswajanie poznanych zagadnień. Jednak jest ich tak dużo, że ciężko wybrać te najodpowiedniejsze i najefektywniejsze. Zapraszamy do zapoznania się z metodami efektywnej nauki, które przydadzą Ci się w szkole lub na uczelni! 

W szkole ciągle wymaga się od nas znajomości rozbudowanych definicji, skomplikowanych  tematów na nadchodzący sprawdzian czy kartkówkę. Jednak pomija się kwestię tego, w jaki sposób się uczyć, aby jak najlepiej zapamiętywać materiał i wykorzystywać go w praktyce.

1. Powtórki drogą do efektywnej nauki

Posłużymy się jednym z badań, w którym grupa osób została poproszona o obejrzenie 26 krótkich scenek wideo. Połowa uczestników po każdym z filmików miała przez 40 sekund powtarzać to, co właśnie obejrzała, w dowolny sposób. Mogli robić notatki, powtarzać scenki w głowie bądź je odtwarzać w myślach. Po dwóch tygodniach odkryto ogromną różnicę w efektach między obiema grupami. Osoby, które zwyczajnie oglądały filmiki, dłużej się nad nimi nie zastanawiając, nie zapamiętały prawie niczego. Natomiast druga grupa, powtarzająca treści, po dwóch tygodniach potrafiła podać wiele detali. Całe badanie można zaaplikować nie tylko do filmów, ale też książek lub wykładów. Nawet 40 sekund krótkiej powtórki wystarczy, żeby zapamiętać dużo więcej!

2. Ucz się, mówiąc na głos i opowiadając drugiej osobie poznane materiały

W momencie, gdy przedstawisz drugiej osobie wiedzę, którą przyswoiłeś w ostatnim czasie, wyraźnie zwiększysz szanse na to, że uda Ci się to zapamiętać na dłużej! Co ciekawe, ta osoba nawet nie musi Cię słuchać, ważne jest po prostu wypowiadanie nauczonych treści na głos! Profesor Wiktor Boucher, zajmujący się tym zjawiskiem, w jednym ze swoich eksperymentów poprosił trzy grupy uczestników o zapamiętanie kilku wyrazów. W zależności od zespołu narzucał inny sposób nauki – część badanych musiała powtarzać wyrazy w głowie, innych poproszono o wymawianie ich na głos, a trzeciej grupie polecono opowiadać je osobom obok siebie. Możemy się domyślić, który zespół odniósł najlepsze efekty właśnie ta ostatnia grupa osiągnęła najwyższe wyniki w późniejszych testach pamięciowych. Dlatego też, jeżeli chcemy mieć pewność, że zapamiętamy dane informacje, wystarczy wymówić je na głos lub opowiedzieć drugiej osobie o tym, czego się nauczyliśmy!

3. Rób ręczne notatki zamiast zapisywać je na komputerze

Pomimo że na laptopie jest nam o wiele łatwiej zapisywać notatki, a co ważniejsze ‒ szybciej ‒ działa to, niestety, w odwrotną stronę. Zamiast skupiać się na tym, co przepisujemy, robimy to jak najprędzej, nie bacząc na treść i nie eliminując zbędnych fraz. Natomiast robiąc to ręcznie, jesteśmy zmuszeni do parafrazowania informacji i błyskawicznego analizowania materiału w celu wybrania z niego najważniejszych faktów. Dzięki temu bardziej świadomie pochylamy się nad zagadnieniem.
Dodatkowo nie miejmy oporów przed rysowaniem bądź bazgroleniem na kartce, na której powstają nasze notatki! To z pozoru zbyteczne uzupełnienie znacznie poprawia efekty nauki. I tu znowu można przytoczyć eksperyment, tym razem dokonany na uniwersytecie w Plymouth. Profesor Jackie Andrade poprosiła 40 osób o odsłuchanie nużącej wiadomości dotyczącej zbliżającego się przyjęcia. Zadbała o to, by badani byli mocno znudzeni ‒ wcześniej twórcy przekazali im multum niewymagających poleceń, nagranie było długie, a głos lektora monotonny. Zadaniem uczestników było wypisanie spośród pojawiających się imion te osoby, które zostały zaproszone na imprezę. Po zakończeniu eksperymentu wszystkim zabrano notatki oraz niespodziewanie poproszono o wymienienie z pamięci tych słów, które zapisali na kartkach. Co się okazało? Ci, którzy w trakcie słuchania szkicowali, zapamiętali średnio o 30% więcej imion!

4. Natura wspomaga naukę

To, że co najmniej 10-minutowe przerwy między nauką kolejnych partii materiału są potrzebne, wiedzą wszyscy. Jednakże fascynujące jest to, że ruch i aktywność fizyczna także wspomagają przyswajanie treści! Naukowcy z Uniwersytetu Michigan pokazali uczestnikom zestawy przypadkowy liczb i poprosili o ich zapamiętanie. Następnie podzielili badanych na dwie grupy, z czego jedną wysłali na spacer do parku, a drugą wzdłuż ruchliwej ulicy. Po powrocie okazało się, że osoby przechadzające się wśród natury zapamiętały o 20% więcej niż ich koledzy i koleżanki z drugiej grupy. Później dowiedziono też, że kluczowy jest sam widok zieleni, a nie autentyczne przebywanie w otoczeniu. Pamięć wspomaga przyjemny krajobraz za oknem, wędrówka wśród drzew i roślin, a nawet obrazy i zdjęcia przedstawiające florę! Zaskakujące, prawda? 

Metody efektywnej nauki – podsumowanie

Powyższe wskazówki mogą przydać się Wam w szczególności w okresie przedmaturalnym, gdy z pewnością całkowicie poświęcacie się nauce, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki.

Autor: Nadia Ciastoń

Korekta: Karolina Jurkiewicz

Źródła:

1. https://klosinski.net/8-sprawdzonych-sposobow-na-szybsza-nauke-i-lepsze-zapamietywanie/