20 czerwca, 2023
Niezależnie od tego, czy interesujesz się kinematografią, wiążesz z nią swoją przyszłość zawodową, jest Twoim hobby lub po prostu lubisz oglądać filmy – warsztaty filmowe mogą okazać się ciekawą przygodą!
Czy zastanawiałeś(aś) się kiedyś, dlaczego Łódź nazywana jest miastem filmu? Uczestniczki wizyty studyjnej Study Tours to Poland przekonały się o tym na własnej skórze. Podczas warsztatów „Łódź filmowa – poczuj się jak reżyser!” miały okazję poznać miasto od całkiem innej strony. Zajęcia praktyczne poprowadził Jan Kędzia, operator filmowy i jeden z twórców produkcji „Baju Baj”. Wyświetlana była ona podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Wychowankowie łódzkiej filmówki twórcami wielkich produkcji
Pierwsza część warsztatów filmowych była podsumowaniem najważniejszych wydarzeń kinematograficznych w historii Łodzi. Dowiedzieliśmy się m.in., że to właśnie w tym mieście otwarto pierwsze studio filmowe w Polsce, a także bliżej poznaliśmy Łódzką Szkołę Filmową. Wzięliśmy również udział w nieprzeciętnym quizie. Polegał on na odgadnięciu, przy jakich wielkich produkcjach („Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły”, „Mission: Impossible III”, „Harry Potter i Zakon Feniksa”, „Interstellar”, „Spectre”) pracowali absolwenci łódzkiej filmówki.
Światło, kamera, akcja!
Poznaliśmy również tajniki podstawowych technik operatorskich, które okazały się niezwykle przydatne podczas wykonywania zadania kończącego warsztaty. Uczestniczki podzieliły się na grupy, z którymi musiały odwzorować styl konkretnego operatora filmowego. Naśladowały między innymi Łukasza Żala, Roberta D. Yeomana, bądź Emmanuela Lubezkiego. Nie obyło się oczywiście bez biegu i silnych emocji 😉 Mimo wszystko, dziewczynom udało się stworzyć ciekawe, wyróżniające się materiały, których z pewnością nie powstydziłby się niejeden profesjonalny operator.
Poczuj się jak reżyser
Jak samodzielnie stworzyć krótkie, ale ciekawe wideo? Spieszymy z odpowiedzią!
Krok 1 – zbierz inspiracje. Możesz je znaleźć tak naprawdę wszędzie. Obejrzyj teledyski do ulubionych piosenek, poszukaj w mediach społecznościowych lub zainspiruj się klasyką. Wybór należy do Ciebie.
Krok 2 – wybierz miejsce. Pamiętaj, że każda przestrzeń posiada ogromny potencjał. Trzeba go po prostu dostrzec. Możesz wykorzystać nawet swoje najbliższe otoczenie.
Krok 3 – poznaj pomocne wskazówki. Pamiętaj o zasadzie złotego podziału. Pomoże ci ona odpowiednio zapełnić kadr. Jeśli w twoim filmiku głównym bohaterem ma być człowiek, zapoznaj się z rodzajami planów filmowych. Dobór planu zależy właśnie od tego, jaką rolę odegra on w danym ujęciu. Przykładowo, aby ukazać stan emocjonalny postaci, wybierz zbliżenie lub półzbliżenie. Z drugiej strony, jeśli chcesz skupić się na przestrzeni, zastanów się nad planem pełnym bądź ogólnym.
Krok 4 – zacznij kręcić! Zrób wiele ujęć oraz kilka fotografii. Im więcej materiału zbierzesz, tym lepiej, bo będziesz miał(a) potem, z czego wybrać.
Krok 5 – montaż. Czasami nasze dzieło nie będzie potrzebowało żadnych zmian. Nie bój się jednak zabawy z montażem. Na początek polecamy darmowy program DaVinci Resolve, w którym bez problemu obrobisz swoje wideo.
Warsztaty filmowe – podsumowanie
Dzięki warsztatom, dowiedzieliśmy się, że każdy może zostać filmowcem! Wystarczy trochę chęci, aparat i można próbować. Okazało się również, że Łódź kryje w sobie wiele tajemnic związanych ze sztuką filmową. Miasto to, a w szczególności uczelnia filmowa, daje ogromne możliwości do rozwoju w kierunku kinematografii. Jeśli marzy Ci się stworzenie własnego, niepowtarzalnego materiału, nie zwlekaj! Po prostu zacznij kręcić 😉