4 kwietnia, 2021
Żyjemy w czasach, w których bez przerwy coś się dzieje. Zarówno pod względem polityczno-społecznym, jak i kulturowym. W całym tym zgiełku bez wątpienia nie możemy narzekać na nudę. Szczególnie kiedy najróżniejsze organizacje społeczne pukają do nas drzwiami i oknami z propozycjami udziału w rozmaitych projektach. Młodzież już w szkole średniej – a czasem i wcześniej – zachęcana jest do udziału w kołach zainteresowań, konkursach oraz wolontariatach. Mimo to panuje przekonanie, jakoby fascynacja takimi aktywnościami spadała, tworząc pojęcie znane jako „leń społeczny”. Jakie są możliwe powody rezygnacji młodych osób z aktywności społecznej i czy rzeczywiście ma ona miejsce? Przekonajmy się!
Brak czasu wolnego
Brak udziału w projektach w większości przypadków jest spowodowany nadmiarem rzeczy do zrobienia. Młodzi ludzie, podobnie jak „pełnoprawni dorośli”, mają swoje obowiązki. Studia, szkoła muzyczna, praca dorywcza, pomoc w domu – to tylko kilka przykładów. Choć prace społeczne pozwalają w pewnym sensie na zawodowy rozwój i zdobycie doświadczenia, nie każdy będzie stawiał je ponad naukę lub zarobek. Inną kwestią jest strach przed nieznanym.
Strach przed nieznanym
Nie zawsze jesteśmy pewni czy dana aktywność nam się spodoba oraz, czy rzeczywiście z nią będziemy wiązali swój przyszły zawód. Co więcej, w przypadku organizacji stawiających na edukację w tematach mniej popularnych dla większości społeczeństwa boimy się możliwego oceniania ze strony znajomych lub najbliższych. W tym miejscu pojawia się źródło niezrozumienia. Nie chodzi o to, że młody człowiek to leń społeczny, który nie za bardzo ma ochotę na aktywności dodatkowe. Problem w tkwi w strachu przed podjęciem się takiej aktywności.
Czy młodzi ludzie to lenie społeczne?
W rzeczywistości – jak się okazuje – organizacje społeczne cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony osób młodych. Przykładem jest, chociażby Level Up! 🙂 Wolontariat takiego rodzaju pozwala na rozwój i nabycie doświadczenia w wybranej dziedzinie – pisanie, grafika i social media to tylko kilka możliwości dostępnych dla ludzi gotowych na wstąpienie do wybranej organizacji. Co więcej, studenci danych kierunków mogą w ten sposób odbyć praktyki zawodowe – które często są wyjątkowo ciężkie do znalezienia. Organizacje społeczne pozwalają na dość luźny grafik, który łatwo jest dopasować do planu zajęć lub harmonogramu godzin w pracy. Przełożeni wykazują się wyrozumiałością, serwując olbrzymią dozę wsparcia. Nie daj sobie wmówić, że jesteś leniem społecznym i spróbuj swoich sił w naszych progach 😉
Pokolenie zniewolone przez social media
Kolejnym błędnym przekonaniem jest myślenie, jakoby ludzie młodzi marnowali czas, korzystając z nowoczesnych technologii. Ciężko jest wyobrazić sobie w dzisiejszych czasach aktywności, które nie wymagają dostępu do Internetu. Czasem polega ona tylko na odhaczeniu swojej obecności w wydarzeniu na Facebooku. Poprzedniemu pokoleniu, któremu nie przyszło dorastać i uczyć się w czasach rozwoju technologii ciężko jest postawić się na miejscu młodych osób. Wierzą, że młodzież nie robi przed ekranem komputera nic wartościowego. Gdy słyszą pojęcie lenia społecznego, od razu mają przed oczyma obrazek osoby zanurzonej w wirtualnym świecie. W rzeczywistości jednak często się zdarza, że praca zdalna jest najbardziej efektywna. Jeśli młoda osoba widzi w tym okazję do samorozwoju i nabycia doświadczenia, to powinna mieć zapewnione możliwości do zgłębiania tej dziedziny.
Podsumowanie
Przekonanie o leniach społecznych – choć ma w sobie trochę sensu – nie jest do końca prawdziwe. Jak wiemy, ciężko czasem jest zebrać w sobie wystarczająco motywacji do pracy. Kiedy już jednak się za nią zabierzemy, sam proces okazuje się całkiem łatwy w obyciu. 🙂
Dlatego nie ma co się bać! Oferty organizacji społecznych to przyjazna forma wolontariatu zapewniająca pozytywne pierwsze doświadczenia w pracy.
Autor: Aleksandra Sokół
Korekta: Maja Podraska