26 października, 2023

Inteligencja kulturowa, grupa ludzi

W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z wszechobecną globalizacją. Przez łatwość podróżowania czy rozwój technologii nasze codzienne interakcje z ludźmi stają się coraz bardziej różnorodne, a granice między kulturami się zacierają. Aby uniknąć konfliktów związanych z tym zjawiskiem, musimy zdobyć nowe umiejętności, które zostały nazwane inteligencją kulturową. Dzięki niej możemy nawiązywać głębsze relacje i przełamywać bariery między różnymi kulturami. Dlatego też w tym wpisie chcemy podzielić się z Tobą kilkoma sposobami, które pomogą Ci rozwijać tę niezwykle ważną zdolność!

Czym jest inteligencja kulturowa?

To umiejętność rozpoznawania i dostosowywania się do różnic kulturowych. Innymi słowy, inteligencja kulturowa mówi o tym, jak dobrze będziemy sobie radzić, wchodząc w interakcje z osobami z innych kultur − na przykład w pracy czy biorąc udział w wolontariacie.

Inteligencja kulturowa obejmuje między innymi motywację do uczenia się o innych kulturach, wiedzę dotyczącą wpływu kultury na czyjeś poglądy czy to, jak zachowujemy się w międzykulturowym środowisku.

Jak rozwijać inteligencję kulturową?

Poniżej prezentujemy kilka możliwości, w jaki sposób możesz pracować nad rozwojem inteligencji kulturowej.

1. Poznaj własne poglądy

Zaczynamy od środka – od siebie! Zastanów się nad tym, jak Twoje własne doświadczenia i przekonania kształtują spojrzenie na świat. Przykładowo, jeśli czujesz niechęć do osób z danego kraju, zastanów się, jakie osobiste przeżycia mogły mieć na to wpływ. Niestety, nasz mózg często korzysta z uproszczeń. Jeśli mieliśmy styczność z daną kulturą tylko raz i było to negatywne przeżycie, możemy automatycznie oceniać wszystkie osoby z danej kultury na podstawie tego wyjątkowego przypadku. Jest to idealny przykład heurystyki dostępności, o której pisaliśmy więcej tutaj. Pamiętaj, że w większości grup społecznych są osoby postępujące dobrze i źle, a przynależność do kultury tego nie definiuje.

2. Unikaj uproszczeń i stereotypów

Wiąże się to bezpośrednio z poprzednim punktem. Każdy człowiek jest wyjątkowy, a kultura to tylko jeden z aspektów naszej tożsamości. Unikaj szufladkowania i staraj się zrozumieć człowieka jako całość.

3. Cały czas zdobywaj nową wiedzę

Czytaj, oglądaj filmy, uczestnicz w wykładach i warsztatach na temat różnych kultur. Dowiedz się o ich historii, tradycjach, sztuce i obyczajach. Sposobów jest mnóstwo, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie!


4. Zanurz się w innej kulturze

Choć wyjechanie „w nieznane” budzi lęk, czasem skok na głęboką wodę jest najprostszym rozwiązaniem. Uczenie się o danej kulturze niewątpliwie pomoże Ci się odpowiednio w niej zachowywać, jednak przeczytanie niezliczonej ilości książek nie zastąpi doświadczenia jej w praktyce. Jeśli tylko masz okazję, podróżuj – na przykład w ramach wolontariatu. Początkowo, będąc w zupełnie obcym dla Ciebie kraju, możesz czuć się niepewnie i nie wiedzieć, jak się zachowywać. W takim przypadku obserwuj, aktywnie słuchaj i nie bój się zadawać pytań. To brzmi banalnie, ale zapewniamy, że jeśli tylko jesteś otwarty(a) na naukę i wiesz, że respektowanie innych kultur jest ważne, to będzie dobrze!

5. Rozwijaj umiejętności komunikacyjne

Podczas rozmów mamy w zwyczaju skupiać się na tym, co sami chcemy przekazać. Zamiast tego świadomie przenieś swoją uwagę na to, co mówi druga osoba i wzbudź w sobie ciekawość. Warto także ćwiczyć swoją empatię. Staraj się pamiętać, że każdy widzi świat ze swojej perspektywy i spróbuj zrozumieć, jakie inni mogą mieć uczucia i motywacje. To tylko niektóre z umiejętności komunikacyjnych, które warto rozwijać nie tylko dla swojej inteligencji kulturowej, ale też emocjonalnej. Istnieje kilka innych rodzajów inteligencji, jeżeli chcesz dowiedzieć się o nich więcej, przeczytaj ten artykuł!

Podsumowanie

Pamiętaj, że z każdym kolejnym wyjazdem czy interakcją będzie łatwiej, bo staniesz się coraz bardziej świadomy(a) tego, jak różni są ludzie. Sama chęć respektowania innych kultur i ich poznawania jest już połową sukcesu! Szansą na rozwinięcie swojej inteligencji kulturowej może być udział w wyjazdach w ramach mobilności edukacyjnej. Tutaj możesz zapoznać się z wrażeniami uczestników rozmaitych wymian młodzieżowych, które Level Up miało okazję współorganizować!

 

 

Autor: Anna Wojdziak

Korekta: Kinga Terech

Źródło:

  1. https://www.mindtools.com/aisl5uv/cultural-intelligence