Kobiecy savoir-vivre

14 grudnia, 2020

Kobiecy savoir vivre, szczęśliwa kobieta

Pochodzące z języka francuskiego określenie „savoir-vivre” tłumaczymy jako zbiór zasad dotyczących zachowania i wyglądu. Przestrzeganie tych zasad zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn świadczy o wysokiej kulturze osobistej. W związku z tym nierzadko ma też wpływ na ocenę otoczenia. Dobre maniery zadecydować mogą m.in. o tym, czy potencjalny pracownik zostanie zatrudniony, czy nie. 

Jak wygląda elegancka kobieta?

Współczesne trendy akceptują łączenie różnych stylów, na przykład eleganckiego ze sportowym czy z luźnym. Coraz mniejsze znaczenie przy dobieraniu ubrań ma wiek kobiety, a nawet jej figura. Tendencja ta z jednej strony pozwala na większą dowolność. Z drugiej jednak może sprawiać, że kobieta, która ubrała się zgodnie z trendami, nie wygląda dobrze.

Przy formalnych okazjach nadal nie lada sztuką jest zgranie wszystkich części garderoby i dodatków w całość. Jeszcze trudniejsze jest stworzenie z nich schludnej kreacji pasującej do okazji. Niewątpliwie to zadanie ułatwić może m.in. rozsądne kupowanie ubrań. Warto wybierać ubrania klasyczne, które sprawdzą się w różnych okolicznościach. Łatwiej będzie dopasować do nich mniej uniwersalny element garderoby. Na bardziej „odważne” kreacje można sobie pozwolić wieczorem. 

Cechą osoby kulturalnej powinna być przede wszystkim punktualność. Jeśli spotkanie lub wizyta umówiona jest na dokładną godzinę, należy jej przestrzegać. W sytuacji wyjątkowej należy powiadomić drugą osobę o swoim spóźnieniu. W przeciwnym razie osoba ta może je odebrać jako brak szacunku.

Włosy, skóra i paznokcie

Ubranie to jednak nie wszystko. Aby schludnie wyglądać, należy zadbać o odpowiedni wygląd włosów, skóry i paznokci. Włosy powinny być przede wszystkim świeże i uczesane. Kobiety farbujące włosy powinny dodatkowo zadbać o to, by widoczne nie były odrosty.

Jeśli chodzi o paznokcie, najważniejsze jest to, by były czyste i starannie obcięte. Dlatego najbardziej elegancka długość paznokci to ok. 3 mm ponad opuszki palców. Pomalowane paznokcie będą się dobrze prezentować tylko, gdy nie ma na nich odprysków i gdy kolor jest stonowany. 

Skóra zadbanej kobiety powinna być nawilżona, a wszelkie mankamenty w miarę możliwości ukryte. Niewątpliwie ważnym elementem savoir-vivre wyglądu, wymaganym w wielu formalnych sytuacjach od kobiet, jest makijaż. Ten także powinien być dopasowany do okazji i pory dnia, a przede wszystkim do typu urody. Mocny makijaż powinien być przeznaczony dla wyjść wieczornych, natomiast w ciągu dnia warto malować się nieco delikatniej. Mocno pomalowane oczy i usta mogą wyglądać źle na twarzy kobiety o delikatnej urodzie. Niewłaściwe jest też przesadzanie z perfumami, zwłaszcza w ciągu dnia warto postawić na subtelny zapach.

Dobre maniery

Cechą osoby kulturalnej powinna być przede wszystkim punktualność. Jeśli spotkanie lub wizyta umówiona jest na dokładną godzinę, należy jej przestrzegać. W sytuacji wyjątkowej należy powiadomić drugą osobę o swoim spóźnieniu. Gdy tego nie zrobimy osoba ta może je odebrać jako brak szacunku. Nie należy również przychodzić  przed czasem. Gospodarz nie ma obowiązku być gotowym na nasze wcześniejsze przyjście.

Savoir-vivre przy stole

Zasady dobrego zachowania przy stole obowiązują niezależnie od tego, czy jemy w domu, czy w restauracji. Bezsprzecznie jednym z ważnych aspektów jest postawa. Przy stole powinno się siedzieć prosto. Ręce należy położyć w taki sposób, by łokcie nie znajdowały się na stole. Spożywanie posiłku możemy rozpocząć dopiero wtedy, gdy pozostali uczestnicy są już gotowi. Ze wstaniem od stołu trzeba poczekać, aż wszyscy skończą. 

Autor: Ewa Saracen
Korekta: Alicja Waszczuk