Co jest ważne?

Autor: Hanna Goska

Zapożyczone z języka francuskiego wyrażenie ,,savoir-vivre” zdefiniować można jako niepisany zbiór zasad dotyczących zachowania i wyglądu. Przestrzeganie tych zasad, zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn, świadczy o wysokiej kulturze osobistej osoby i nierzadko ma wpływ na ocenę danej osoby ze strony otoczenia. Dobre maniery zadecydować mogą m.in. o tym, czy potencjalny pracownik zostanie zatrudniony czy też nie. 

 

Jak wygląda elegancka kobieta?

 

Co prawda współczesne trendy akceptują łączenie różnych stylów, na przykład eleganckiego ze sportowym czy z luźnym. Coraz mniejsze znaczenie przy dobieraniu ubrań ma wiek kobiety, a nawet jej figura. Tendencja ta z jednej strony pozwala na większą dowolność, z drugiej jednak może sprawiać, że kobieta, która ubrała się zgodnie z trendami nie wygląda dobrze.

Przy formalnych okazjach nadal nie lada sztuką jest zgranie wszystkich części garderoby i dodatków, które ma się na sobie,  w całość, stworzenie z nich schludnej kreacji pasującej do okazji. To zadanie ułatwić może m.in. rozsądne kupowanie ubrań. Warto wybierać ubrania klasyczne, które sprawdzą się w różnych okolicznościach i do których łatwiej będzie dopasować mniej uniwersalny element garderoby. Na bardziej ,,odważne” kreacje można sobie pozwolić wieczorem. 

 

Włosy, skóra i paznokcie


Ubranie to jednak nie wszystko. Aby schludnie wyglądać, należy zadbać o odpowiedni wygląd włosów, skóry i paznokci. Włosy powinny być przede wszystkim świeże i uczesane. Kobiety farbujące włosy powinny dodatkowo zadbać o to, by widoczne nie były tzw. odrosty.

Jeśli chodzi o paznokcie, najważniejsze jest to, by były czyste i starannie obcięte, najbardziej elegancka długość paznokci to ok. 3 mm ponad opuszki palców. Pomalowane paznokcie będą się dobrze prezentować tylko wtedy, gdy nie ma na nich odprysków i gdy kolor jest stonowany. 

Skóra zadbanej kobiety powinna być nawilżona, a wszelkie niedoskonałości w miarę możliwości zamaskowane. Kolejnym ważnym elementem wyglądu, w wielu formalnych sytuacjach wymaganym od kobiet, jest makijaż. Ten także powinien być dopasowany do okazji i pory dnia, a przede wszystkim do typu urody. Mocny makijaż powinien być zarezerwowany dla wyjść wieczornych, natomiast w ciągu dnia warto postawić na nieco delikatniejszy make-up. Mocno pomalowane oczy i usta mogą wyglądać nienaturalnie na twarzy kobiety o delikatnej urodzie. Niewskazane jest też przesadzanie z perfumami – zwłaszcza w ciągu dnia warto postawić na subtelny zapach.

 

Dobre maniery

 

Cechą osoby kulturalnej powinna być punktualność. Jeśli spotkanie lub wizyta umówiona jest na dokładną godzinę należy jej przestrzegać, a w sytuacji wyjątkowej powiadomić drugą osobę o swoim spóźnieniu. W przeciwnym razie, osoba ta może odebrać spóźnienie jako brak szacunku. W przypadku wizyty niewskazane jest również przychodzenie przed czasem. Gospodarz nie ma obowiązku być gotowym na nasze przyjście przed czasem.

 

Przy stole

 

Zasady dobrego zachowania przy stole obowiązują niezależnie od tego, czy jemy w domu, czy w restauracji. Jednym z ważnych aspektów jest postawa. Przy stole należy siedzieć prosto, a ręce położyć w taki sposób, by łokcie nie znajdowały się na stole. Spożywanie posiłku możemy rozpocząć dopiero wtedy, gdy pozostali uczestnicy są już gotowi, a ze wstaniem od stołu należy poczekać, aż wszyscy skończą. 

 

Autor tekstu: Ewa Saracen