1 marca, 2024

wolontariusze działający charytatywnie

Czym jest wolontariat?

Czym jest wolontariat? Wolontariat to nic innego jak dobrowolne, bezinteresowne podejmowanie się różnego typu działań dla dobra innych, a przy okazji szansa na rozwój i zdobywanie doświadczenia. Niewątpliwie bycie wolontariuszem daje nam możliwość na poznanie wielu nowych osób, o podobnych zainteresowaniach, co pozwala nam poszerzyć swoje horyzonty. Należy pamiętać, że jest to forma nieodpłatnej aktywności. Dokładne zasady wolontariatu opisano w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie uchwalonej w 2003 roku. W poniższym artykule dowiesz się jakie istnieją rodzaje wolontariatu.

 

Jakie są rodzaje wolontariatu?

Wolontariat może być realizowany w różnej formie, zarówno zdalnej, jak i tradycyjnej. Okres trwania waha się od jednego dnia do nawet kilku lat. Niezależnie od wieku, każdy może zostać wolontariuszem, jednak może to wpływać na powierzone mu zadania i obowiązki. Zatem jakie istnieją rodzaje wolontariatu? Poniższe pozycje są najczęściej spotykanymi ofertami wolontariatu. Warto poznać je wszystkie, aby być świadomym różnorodnych możliwości.

  • Wolontariat akcyjny – jest to taki rodzaj wolontariatu, który realizowany jest w niewielkim przedziale czasowym. Zwykle trwa on 1 lub kilka dni. Jak nazwa wskazuje, dotyczy on (jednej) „akcji” np. pomoc przy festiwalu, wydarzeniu sportowym.
  • Wolontariat długoterminowy – ten rodzaj wolontariatu z kolei obejmuje zdecydowanie dłuższy czas. Taka współpraca może trwać nawet kilka miesięcy lub niekiedy lat, w zależności od wspólnego porozumienia się obu stron.
  • Wolontariat online – jest to rodzaj wolontariatu, który jest realizowany w trybie zdalnym, na odległość, za pośrednictwem internetu. Na taki wolontariat zapraszamy do nas:) https://levelupngo.com/
  • Wolontariat sportowy – jest to wolontariat, który dotyczy ściśle dziedziny sportu np. podczas rozgrywek, zawodów, mistrzostw sportowych. Zadaniem wolontariuszy jest np. pakowanie pakietów sportowych, obsługa wydarzenia lub chociażby wsparcie i kibicowanie zawodnikiem.
  • Wolontariat międzynarodowy – to taki rodzaj wolontariatu, który jest realizowany na większą, międzynarodową skalę. Często z pomocą przychodzą narzędzia internetowe w celu sprawnego i odpowiedniego kontaktu.
  • Wolontariat seniorów – to wolontariat, w który angażują się najstarsi chętni pomocnicy. Bardzo często w przypadku takiego wolontariatu, seniorzy chętnie czytają książeczki dzieciom w przedszkolach, dzielą się różnymi mądrościami, radami i umiejętnościami.
  • Wolontariat szkolny – to taki wolontariat, który jest realizowany za pośrednictwem nauczyciela, szkoły. Fundacje bardzo chętnie nawiązują współpracę ze szkołami, ponieważ zawsze mogą liczyć na ciepły odbiór i ogromne zaangażowanie dzieci.
  • Wolontariat hospicyjny – jest to taki rodzaj wolontariatu, który umożliwia szpitalom i hospicjum uzyskanie wsparcia. Do zadań wolontariusza często należy tutaj prowadzenie prac biurowych lub wsparcie personelu medycznego.
  • Wolontariat pracowniczy – to popularna forma aktywności zwłaszcza w wysokiej rangi korporacjach. Polega na dobrowolnym udzielaniu się w wybranej dziedzinie poza godzinami pracy, często przy współpracy zorganizowanej przez pracodawcę lub kadry HR. 

Podsumowanie

Niezależnie od formy, czasu i intensywności wolontariatu, jedno jest najważniejsze – szczere, dobre intencje i chęć niesienia pomocy. To czynniki, które są w stanie zdziałać prawdziwe cuda! W przypadku takich aktywności “Chcieć to znaczy móc!”

Jeśli zainteresował Cię temat wolontariatu to zachęcamy do zapoznania się z naszymi działaniami Stowarzyszenia LEVEL UP. W najbliższym czasie pojawi się seria wpisów rozwijająca temat bycia wolontariuszem, korzyści oraz ewentualnych przeszkód.

 

 

Autor: Jagoda Rumniak

Korekta: Ada Adryańczyk