27 sierpnia, 2021
Dobre notatki to podstawa, aby nasza nauka była efektywna i przystępna. Często źle wykonane, mogą przyczynić się do dłuższego czasu spędzonego na przysłowiowym „wkuwaniu”. Najczęściej zapisujemy wszystko ciągiem, tak jak słyszymy. Jednak często w takich notatkach bardzo trudno jest się później zorientować i skutecznie przygotować do zaliczenia.
Przygotowanie
Ważne jest, aby mieć ze sobą wszystko, co potrzebne do notowania. Dla niektórych są to kartka, zeszyt i długopis, a dla innych tablet, bądź laptop. Kolejną sprawą jest zajęcie dobrego miejsca, tak aby wszystko było dla nas, jak najbardziej słyszalne i widoczne. Warto również przejrzeć wcześniejsze notatki, przypomnieć sobie ostatnie zajęcia, aby wiedzieć, o czym jest mowa. Jedną z zalet notowania jest skupienie i uważne słuchanie treści zajęć. Po drugie, nasza pamięć jest ulotna, a dobre notatki są bazą informacji, z której możemy skorzystać, przygotowując się do zaliczenia.
Jak notować?
Na górze kartki zapisz temat oraz datę. Skupiaj się tylko na tym, co najważniejsze. Nie staraj się zapisać wszystkiego. Zapisuj tylko to, co istotne za pomocą np. słów kluczowych, krótkich zdań czy skrótów, które będziesz w stanie później rozszyfrować. Staraj się opisywać wszystko swoimi słowami.
Korzystanie z kolorów
Kolejną pomocną sprawą może być stosowanie kolorów w Twoich notatkach. Podkreślaj, zaznaczaj, używaj kolorowych długopisów – oczywiście z umiarem 😉 To sprawi, że będziesz kojarzyć daną informację z przyporządkowanym do niej kolorem. Kolorowe notatki są bardziej przejrzyste dla oka.
Powtarzanie materiału z notatek
Ważną sprawą jest również regularne przeglądanie swoich notatek. Dzięki temu nie tylko przyswoimy wiedzę, ale informacje zostaną dłużej w naszej pamięci.
Sposoby na stworzenie dobrych notatek
Przejdźmy teraz do sposobów, które możesz zastosować, aby stworzyć dobre notatki:
1. Streszczenie
To bardzo prosta i łatwa metoda. Polega na wypisywaniu informacji w postaci wypunktowanej listy. Do każdego punktu dopisujemy szczegółowe informacje, np. od kropek czy od myślników.
2. Metoda Cornella
Kartkę należy przedzielić na trzy części. Pierwsza to słowa kluczowe (lub pytania), druga – notatki, trzecia – podsumowanie, a na górze zapisujemy temat/tytuł. Ta metoda odpowiada formie Q&A (pytanie i odpowiedź).
3. Metoda Flow
W tej metodzie nic nie zapisujemy w postaci zdań. Tworzymy swoją notatkę z pojedynczych słów, rysunków oraz strzałek. Jest to bardzo podobny sposób do tworzenia mapy myśli. Z pewnością jest on dla osób, które nie lubią za dużo pisać, a świetnie odnajdują się w graficznych notatkach. Oczywiście dla niektórych mogą być one całkowicie nieczytelne i nieuporządkowane.
4. Metoda Feynmana
Metoda ta opiera się na zapisywaniu informacji w taki sposób, aby notatka była zrozumiała dla każdego. Kluczem jest używanie prostego języka, bez skrótów. Występują w niej cztery kroki, przez które trzeba przejść. Po pierwsze, należy określić temat/tytuł notatki. Po drugie, trzeba wytłumaczyć go w sposób zrozumiały dla każdego. Następnie powinno się sprawdzić, gdzie w naszym rozumieniu pojawiają się luki. Na koniec najlepiej poszukać braków i je uzupełnić. Metoda ta uwzględnia również rysunki.
Podsumowanie
Warto spróbować różnych metod, aby przekonać się, która będzie dla nas najlepsza. A może kilka z nich się sprawdzi? 😉 Na pewno te metody mogą pomóc zmienić przyzwyczajenia, które być może niekoniecznie zawsze pomagały w skutecznym przygotowaniu się do zaliczenia. Dobre notatki potrafią być prawdziwym zbawieniem przed sesją, więc warto odpowiednio je tworzyć. Przy okazji, możesz zajrzeć do naszego artykułu o innych sposobach na efektywną naukę. Każde jej urozmaicenie może być pomocne!
autor: Paulina Kuryłowicz
korekta: Maja Podraska
Źródła: