21 czerwca, 2023

panorama miasta, gra miejska

Czy jesteś w stanie sobie wyobrazić, że twoje miasto może z łatwością zostać częścią gry? Potrzeba tylko wyobraźni, kreatywności i dobrego zespołu. Gra miejska ( in. gra terenowa) –  jest interaktywną formą rozrywki, z elementami historii, atrakcji turystycznych czy popularnych miejsc w obrębie miasta, w którym toczy się gra. Jaki jest jej cel i zasady? Sprawdźmy!

 

Jaki jest cel gry miejskiej? Czy to tylko rozrywka?

Słowo „gra” kojarzy się nam najczęściej z  aktywnością skierowaną głównie dla tych, którzy szukają rozrywki i sposobów na dobrą zabawę. Cóż, to prawda, ale oprócz tego, gra miejska często może zaoferować wiele innych korzyści jak:

  • Edukacja – dostarczają informacji o konkretnej lokalizacji, historii miasta, dziedzictwie kulturowym lub naukowych zagadnieniach. Dzięki takiemu podejściu gry miejskie mogą służyć jako narzędzia do nauki i poznawania nowych informacji w atrakcyjny i interaktywny sposób.
  • Promocja i marketing – zwykle tworzone przez firmy i organizacje w celu wypromowania produkcji lub budowania świadomości marki. Wtedy taka gra będzie miała elementy interakcji z produktem lub koncentrować się będzie na treściach związanych z organizacją: wiedza o zakresie działalności firmy, o branży lub konkretnych usługach czy produktach firmy.
  • Integracja społeczna – gry miejskie mogą być również używane do integracji społecznej i tworzenia więzi między uczestnikami. Często są wykorzystywane w tym celu na różnych festynach, imprezach i wydarzeniach zarówno miejskich, jak i organizowanych.
  • Aktywność fizyczna – gra miejska zachęca graczy do poruszania się po mieście i rozwiązywania zadań.

 

Co więcej, może mieć przeróżne cele, które mogą się ze sobą łączyć. Ważne jest, żeby ze sobą współgrały i spełniały oczekiwania organizatorów jak  i uczestników.

Gra miejska – jak ją stworzyć?

Po pierwsze proces tworzenia gry terenowej może obejmować kilka kluczowych kroków, które należy podjąć, aby zapewnić udane i satysfakcjonujące doświadczenie dla graczy. Oto kilka ważnych elementów, które warto uwzględnić podczas tworzenia własnej gry terenowej:

  1. Określ cel gry
  • właśnie tu decydujemy, czy chcemy się skupić tylko na rozrywce, czy opowiedzieć historię miasta, lokalizacji gry czy podmiotu organizacyjnego. Może chcemy, by gra  sprzyjała zacieśnieniu więzi pomiędzy uczestnikami, czy sprawiła żeby aktywnie spędzili czas?

2. Wybierz temat

  •  następnie należy wybrać temat gry, który przyciągnie graczy i stworzy ciekawą fabułę. Może to być opowieść związana z zagadkami, przygodami, tajemnicami lub tematyką historyczną. Wszystko zależy  od preferencji twórcy. Często temat gry będzie zależał od jej celu.

3. Projektowanie zadań

  •  w grze terenowej istotne są zadania, które gracze będą musieli rozwiązać, aby kontynuować grę. Zadania mogą obejmować rozwiązywanie łamigłówek, poszukiwanie ukrytych przedmiotów, wykonywanie misji lub interakcję z innymi graczami.

4. Tworzenie tras

  •  następnym krokiem jest zaplanowanie  trasy, którą gracze będą musieli pokonać, aby ukończyć grę. Trasa może obejmować różne punkty kontrolne, w których gracze będą otrzymywać wskazówki lub zadania do wykonania.

5. Zastosowanie technologii

  •  dużym atutem będzie wykorzystanie potencjału technologii  dla urozmaicenia procesu. Nie warto skupiać całej gry na telefonie, ale niektóre  zadania, wskazówki czy mapy mogą być przekazywane w formacie elektronicznej. Sprawdzą się tu kody QR – zwłaszcza, że do ich tworzenia można używać bezpłatnych generatorów online.
  1. Testowanie i udoskonalanie
  •  po zaprojektowaniu gry ważne jest przetestowanie jej przed udostępnieniem dla graczy. Pozwoli to wykryć ewentualne problemy i znaleźć rozwiązanie.
  1. Promocja
  • Pamiętaj, że  jeżeli nie tworzysz gry dla swojej paczki, a zależy Ci na tym, by wzięło  w niej udział jak najwięcej osób, warto zadbać o odpowiednią reklamę.

 

Podsumowanie

Gra miejska daje nam możliwość spędzenia ciekawie czasu z rodziną i  znajomymi. To my decydujemy w jaki sposób ją stworzymy i jakiego konkretnego miejsca będzie dotyczyć.  Niewątpliwie, jeśli  nie masz planów na nadchodzące wakacje warto rozejrzeć się po swoim mieście i wraz ze znajomymi stworzyć własną grę miejską lub wziąć udział w już przygotowanej! Uczestnicy szkolenia w Tallinie mieli okazję mieli okazję spróbować takiej formy rozrywki. Chcesz poznać ich wrażenia i przemyślenia odnośnie tego projektu? Zajrzyj do tego wpisu!

Autor: Nataliia Shapoval

Korekta: Ania Jazdon