20 maja, 2023

Mężczyzna w skoku.

Gap Year to określenie roku przerwy po ukończeniu szkoły średniej. Jest to opcja, która wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród młodych ludzi na całym świecie. To czas, pozwalający na zdobycie nowych doświadczeń, poznawanie wielu kultur i języków oraz na rozwój osobisty. W trakcie takiej przerwy młodzi ludzie mogą skorzystać z różnych programów, oferujących niezapomniane przygody i cenne doświadczenia. Poniżej przedstawiamy popularne programy, które warto rozważyć podczas planowania Gap Year.

 

Work and Travel

Work and Travel to program, umożliwiający pracę sezonową za granicą, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Dlatego jest doskonałą okazją do zdobycia międzynarodowego doświadczenia zawodowego, poznania kultury i zwyczajów Amerykanów oraz zarobienia na dalsze podróże. Program skierowany jest do osób w wieku od 18 do 30 lat. Wymaga on od kandydatów odpowiedniej znajomości języka angielskiego oraz zaangażowania w pracę.

 

Au Pair

Jest to organizacja, która daje szansę młodym ludziom na spędzenie czasu za granicą, pracując jako opiekun(ka) do dzieci. W trakcie programu mamy możliwość zagłębienia się w tradycje innej kultury, jak i poznania codziennych zwyczajów danej społeczności. Kolejną ogromną zaletą takiego wyjazdu w ramach gap year jest doskonalenie języka obcego poprzez nieustanny kontakt z rodziną goszczącą. W ramach programu Au Pair osoby zgłoszone mieszkają u zweryfikowanej rodziny, która zapewnia zakwaterowanie oraz wyżywienie. W zamian za to uczestnicy i uczestniczki opiekują się dziećmi i pomagają w codziennych obowiązkach domowych.

 

Europejski Korpus Solidarności i EVS-Europejski Wolontariat

Europejski Korpus Solidarności i Europejski Wolontariat umożliwiają udział w projektach społecznych w różnych krajach Europy. Uczestnicy zdobywają doświadczenie w pracy z ludźmi, działalności charytatywnej oraz w organizacjach non-profit. Co więcej, każda osoba biorąca udział w przedsięwzięciu otrzymuje zakwaterowanie, wyżywienie oraz wsparcie finansowe na czas trwania projektu. Jest to bardzo dobry sposób na spędzenie gap year i pomoc innym.

 

Programy studenckie

Wiele uczelni oferuje programy wymian zagranicznych, takich jak Erasmus+, które pozwalają na odbycie semestru lub roku studiując za granicą. Jest to doskonała okazja, na sprawdzenie siebie poprzez naukę w języku obcym czy samodzielne radzenie sobie z wyzwaniami dnia codziennego w innym kraju.

 

Kursy językowe

W ofertach wielu szkół językowych znajdują się wyjazdy na kursy w różnych krajach świata. Zajęcia zwykle odbywają się z native speakerami, organizowane są również wycieczki krajoznawcze, jak i spotkania integracyjne. Kurs taki potrafi być bardzo rozwijający, nie tylko na poziomie językowym, ale i społecznym. Dlatego właśnie warto rozważyć go jako opcja na spędzenie gap year.

 

Praktyki zawodowe

Znaczna część zagranicznych firm proponuje programy praktyk zawodowych dla obcokrajowców, dając możliwość zdobycia doświadczenia w konkretnej dziedzinie. W ten sposób nie tylko uczymy się danego zawodu, ale również poprawiamy nasze umiejętności językowe w komunikacji i pracy. Jest to doskonała okazja dla osób, którym zależy na zdobyciu konkretnych zdolności przydatnych do późniejszej kariery zawodowej.

 

Podsumowanie

Gap Year to czas, który pozwala na rozwój osobisty, a także na zdobycie wartościowego doświadczenia, wpływającego na nasze przyszłe wybory życiowe. Zachęcamy wszystkich młodych ludzi, którzy zastanawiają się, co zrobić po ukończeniu szkoły średniej do dołączenia do zespołu Level Up lub wzięcia udziału w organizowanych przez nas projektach i wymianach 😉 Taki gap year będzie niezapomnianym doświadczeniem do końca życia! Wielu naszych wolontariuszy i wolontariuszek (i nie tylko) miało okazję wyjechać na wymiany międzynarodowe i przeżyć świetną przygodę! Regularnie publikujemy wspomnienia z tych wyjazdów, więc jeżeli jesteś ciekaw/-a, jak one wyglądają, zajrzyj tutaj!

 

Autor Jowita Raczkowska

Redagowała: Maja Podraska

 

https://poradnikpracownika.pl/-gap-year-wady-i-zalety