12 marca, 2021

Dziewczyna na cosplayu - fandom

Znasz to uczucie, kiedy chcesz stworzyć coś autorskiego, jednak doskwiera Ci brak inspiracji? Wówczas za najlepsze rozwiązanie uważa się odstawienie wszelkich mediów społecznościowych i „wyciszenie się”, spędzając czas w inspirującym otoczeniu. Dla niektórych jednak istnieje jeszcze jedna opcja – zanurzenie się w świat popkultury! Wbrew pozorom, fandom to coś więcej niż tylko śledzenie ulubionego serialu lub serii komiksów. W dzisiejszym artykule omówimy, czym dokładnie jest fandom i w jaki sposób rozwija on kreatywność wśród młodzieży i nie tylko. 😉

Definicja popkultury

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, czym jest fandom, zastanówmy się, dlaczego jest on częścią tzw. popkultury?

Kultura popularna jest skierowana do masowego odbiorcy i opiera się na powszechnie występujących produktach kulturowych, konsumowanych przez większość społeczeństwa. Np. poprzez programy telewizyjne, muzykę, sztukę itd., które cieszą się przeważnie dużą popularnością. Łatwo zatem zauważyć, że pojęcie fandomu można zaliczyć jako jedną ze składowych tego nurtu.

 

Fandom – co to takiego?

Zacznijmy od krótkiej definicji: czym jest fandom? Według słownikowych definicji jest to po prostu anglojęzyczne określenie na grupę fanów danego dzieła, franczyzy bądź twórcy. Choć działalność fandomowa jest utożsamiana przede wszystkim z Internetem, to nie brakuje – bądź nie brakowało przed pandemią – wydarzeń zrzeszających takie grupki w całej Polsce lub na świecie. Zaczynając więc od internetowych aktywności, jakie dokładnie umiejętności można rozwijać, tworząc dla konkretnego fandomu? 

Fanfiction

Przede wszystkim: pisanie. Kto z nas, kto kocha książki i dobre pióro, nie próbował swoich sił w tworzeniu własnych opowiadań? Tak zwane fanfiction to właśnie pisanie opowiadań będących własną interpretacją istniejącego już dzieła. To dobry sposób na rozpoczęcie przygody z profesjonalnym pisaniem, kiedy nie umiemy jeszcze do końca stworzyć własnego świata przedstawionego. Do najpopularniejszych stron z tej dziedziny zaliczają się zagraniczne: Fanfiction.net oraz Archive of Our Own. 

Fanart

Jeszcze innym sposobem na samorozwój jest fanart, czyli – jak sama nazwa wskazuje – tworzenie rysunków i innych dzieł sztuki w oparciu o dzieło. Niektórzy z twórców są na tyle utalentowani i wpływowi, że sprzedają swoją twórczość za pośrednictwem platform pokroju Etsy lub na stoiskach podczas konwentów. A skoro o konwentach mowa, nie można przecież pominąć cosplayerów! 

Cosplay

Cosplay, czyli przebieranie się za daną postać i niekiedy odgrywanie jej, dominuje na fandomowej scenie. Choć można bez problemu zakupić gotowe stroje, to wielu fanów preferuje tworzenie ich własnoręcznie. Wliczając w to akcesoria, które niekiedy wymagają miesięcy pracy. Przez lata wśród platform do zamieszczania fotografii i rysunków dominowało DeviantArt, obecnie jednak interesujące dzieła można znaleźć nawet na Instagramie czy Facebooku. 

Tłumaczenia

Na sam koniec pozostaje nieco inna dziedzina, która nie ma w sobie przedrostka „fan” – mianowicie, jest to tłumaczenie. W dzisiejszych czasach stosunkowo łatwo odnaleźć oficjalny przekład wybranego dzieła kultury. Jednak jeszcze kilka lat temu znalezienie, chociażby japońskich mang po polsku graniczyło z cudem. Dostęp do platform streamingowych także był ograniczony, a co za tym idzie, ciężko było nadrobić ulubione seriale. Wielu początkujących tłumaczy mogło nabyć nieco praktyki, tworząc właśnie napisy do filmów i seriali, czy też przekładając komiksy i książki w internetowym świecie. Takie rozwiązanie pozwala na ćwiczenie kreatywności, a także dopasowywanie się do kontekstu oraz docelowej publiczności. 

Podsumowanie

Jak łatwo zauważyć, siedzenie w Internecie i fandomach nie musi być utożsamiane z marnowaniem czasu. To także metoda na samorozwój w nietuzinkowy sposób, dzięki któremu możemy kształtować nasze umiejętności. 😊 

autorka: Aleksandra Sokół

korekta: Kinga Terech

Źródła:

1. Lisowska-Magdziarz M., Fandom dla początkujących cz. 1, Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej, Uniwersytet Jaggieloński, Kraków 2017

2. https://www.worldatlas.com/articles/what-is-pop-culture.html