24 września, 2023

biegnący mężczyzna do pracy

Początki z zasady nie bywają łatwe. Szczególnie jeśli rozpoczynamy ważny etap (np. studia, nowa praca), który będzie miał bezpośredni wpływ na nasze życie prywatne lub zawodowe. Dzisiaj chcielibyśmy skupić się na tym drugim.

Szukanie pracy, w szczególności tej pierwszej, może budzić wiele obaw. Tym bardziej na samym początku. Gdzie zacząć szukać, jak napisać dobre CV, co zrobić, żeby rozmowa kwalifikacyjna poszła po naszej myśli?– te pytania potrafią skutecznie utrudnić życie. Skupmy się więc na wyzwaniach, które mogą stać przed osobami szukającymi pracy, a także na potencjalnych rozwiązaniach.

1. Brak doświadczenia zawodowego

– Rozwiązanie: rozważ zdobycie praktyk lub stażu w dziedzinie, która Cię interesuje, aby zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe. Może warto popytać w fundacjach i stowarzyszeniach? Przykładowo w naszym stowarzyszeniu Level UP można odbyć staż/praktyki, a także wolontariat.  Zajrzyj tutaj!

2. Trudności w znalezieniu odpowiednich ofert pracy

– Rozwiązanie: skorzystaj z różnych źródeł, takich jak strony internetowe z ofertami pracy, sieci społecznościowe, agencje rekrutacyjne i kontakty osobiste, aby znaleźć odpowiednie ogłoszenia. Nie zamykaj się na jedno miejsce.

3. Odpowiednie CV i list motywacyjny

– Rozwiązanie: dostosuj swoje dokumenty aplikacyjne do każdej konkretnej oferty, podkreślając swoje umiejętności i doświadczenie związane z wymaganiami pracodawcy.

4. Stres przed rozmową kwalifikacyjną

– Rozwiązanie: ćwicz odpowiedzi na często zadawane, ogólne pytania, które możesz znaleźć w Internecie. Popracujesz w ten sposób nad pewnością siebie.

5. Konkurencja na rynku pracy

– Rozwiązanie: kształtuj różnorodne umiejętności lub zdobywaj certyfikaty, które wyróżnią Cię spośród konkurencji. Przemyśl również swoją strategię networkingową. Networking to obecnie dość powszechna strategia polegająca na nawiązywaniu kontaktów/ relacji biznesowych w celu współpracy, wymiany wiedzy czy umiejętności.

6. Oczekiwania finansowe a oferty płacowe

– Rozwiązanie: bądź elastyczny(a) w kwestii wynagrodzenia na początek, skoncentruj się na zdobyciu doświadczenia, które może prowadzić do lepszych ofert w przyszłości.

7. Trudności w identyfikowaniu swoich celów zawodowych

– Rozwiązanie: zastanów się nad swoimi zainteresowaniami, pasjami i umiejętnościami, a także nad tym, jakie cele zawodowe chcesz osiągnąć. Możesz skorzystać z pomocy doradcy zawodowego.

8. Mobilność geograficzna

– Rozwiązanie: jeśli jesteś gotów przeprowadzić się w celu znalezienia pracy, rozważ poszukiwanie ofert również poza swoim obecnym miejscem zamieszkania.

 

Pamiętajmy, że pojawianie się różnych wyzwań na naszej drodze jest całkowicie normalne. Nie są one jednak złymi bohaterami w naszej historii, bo to dzięki nim zdobywamy doświadczenie. Bez względu na wszystko postępujmy odważnie i nie dajmy się tak łatwo zniechęcić.

Autor: Monika Romańska

Korekta: Ania Jazdon

Źródło:

https://hrpolska.pl/rynek-pracy/narzedzia/pierwsza-praca-jak-pierwsza-mi-o

https://obudzsie.pl/praca/jak-znalezc-prace-wyzwania-i-wskazowki/