Dziewczyna na tle wieży Eiffla

Zdobyłam dodatkową pewność siebie, której czasami mi brakowało…

To był mój pierwszy projekt z Erasmus+ oraz organizacją LEVEL UP. Nie wiedziałam zbytnio czego mam się spodziewać, ponieważ jest to stosunkowo nowy program. Celem Discover It Yourself przede wszystkim było zaznajomienie się z planowaniem podróży oraz odkrycie piękna, jakie skrywa Europa. I tego bez wątpienia doświadczyłam, ale ku mojemu zaskoczeniu i o wiele więcej… Lepsza organizacja, znajdowanie kilkunastu rozwiązań pod presją czasu, przełamanie bariery językowej czy nawiązanie nowych znajomości, które moim zdaniem powstały na lata. To tylko kilka zalet, które uzyskałam, biorąc udział w tym projekcie. Najbardziej jestem wdzięczna za daną mi szansę na lepsze poznanie samej siebie. Zdobyłam dodatkową pewność siebie, której czasami mi brakowało. Podczas podróży zauważyłam, że jestem w stanie poradzić sobie w trudnych sytuacjach, wymagających szybkiego myślenia i analizy sytuacji. Uważam, że jednak moja największa barierą był angielski. Wcześniej bałam się rozmawiać z innymi ludźmi w tym języku. Byłam przekonana, że mnie źle zrozumieją albo że zaczną mi wytykać popełniane przeze mnie błędy. Jednak otworzyłam się i zrozumiałam, że każdy popełnia błędy, bo jesteśmy tylko ludźmi. Podsumowując, przeżyłam podróż życia, ale nie udałoby mi się to bez mojej grupy. Chciałabym Wam podziękować dziewczyny, bo to właśnie dzięki Wam, mimo kilku naszych wzlotów i upadków, udało nam się zrealizować wszystko, tak jak to sobie wymarzyłyśmy. Wyjazdy międzynarodowe to przede wszystkim świetna okazja do poznania nowych kultur, smaków i ludzi. Na takich właśnie wyjazdach mamy okazję zmienić całkowicie podejście do sytuacji, które wcześniej w jakiś sposób wywoływały u nas niechęć czy obawę. Zdobywamy również nowe doświadczenia, które pomagają nam „wejść do świata dorosłych”. Sama nauczyłam się jak radzić sobie podczas wypadku w innym państwie. I dzięki temu już wiem co mam zrobić, kiedy stanie się coś podobnego, ale i wiem jakich błędów nie popełnię drugi raz. Przygoda, nowe doświadczenia, podróżowanie, śmiech, pot i łzy- to coś co warto przeżyć na własnej skórze aby stać się lepszym człowiekiem, nie tylko dla siebie, ale i dla innych.

Aleksandra, 18 lat, Podróż przez różne kraje europejskiej – „Discover It Yourself
Dziewczyna wskazująca palcem na coś na tablicy

Szczerze czuje, że nie mogłam trafić cudowniejszej grupy…

Cały projekt zachwycił mnie swoją ideą, ponieważ nie skupiłyśmy się jedynie na odbyciu podróży, ale same ją ułożyłyśmy. Czas spędzony na spotkaniach przed mobilnością pozwolił nam jako grupie poznać się i zaplanować wspólnie wspaniałą trasę. Przed wyruszeniem do Francji napotkałyśmy się z samymi negatywnymi opiniami, pełno pytań, po co tam się wybieramy, że tam nic nie ma. Mimo tego, że każda z nas od bardzo dawna pragnęła zwiedzić Paryż, te krytyki, z którymi się spotykałyśmy potrafiły nas zniechęcać. Jechałyśmy do tego francuskiego miasta z nastawieniem, że nas nie zaskoczy, że będzie jedynie brudno i niebezpiecznie. Jednak gdy już dotarłyśmy, żadna z nas nie mogła wyjść z podziwu. Wychodząc z samej stacji kolejowej, dostrzegłyśmy, jakie to miasto ma w sobie piękno. Ostatecznie spędziłyśmy tam 3 dni zamiast 4, ze względu na nieszczęśliwy wypadek, z którym przedtem musiałyśmy sobie poradzić i który również pokazał nam, że jesteśmy sobie w stanie świetnie poradzić w kryzysowej sytuacji. Niezapomnianą chwilą było jednak oglądanie świecącej wieży Eiffla nocą, a w tle piosenka „Something beautiful” w wykonaniu jednego z ulicznych grajków. Nic więcej nie było nam wtedy trzeba do osiągnięcia pełni. Ten projekt dał mi możliwość po raz pierwszy podróżowania pociągiem poza granicami Polski. Mogłam dojrzeć piękno świata zza szyby pociągu, jak i sama zwiedzić miasta, których przedtem nie przypuszczałam, że zobaczę, a co dopiero w ciągu jednej podróży. Jako liderka paryskiej grupy mogłam liczyć na wsparcie od moich kochanych dziewczynek, którym chciałabym za to podziękować. Szczerze czuje, że nie mogłam trafić cudowniejszej grupy niż wy dziewczyny. Wszystkie jesteście silne i wspaniałe, a każda z was jest inna i wyjątkowa na własny sposób. Jestem z was mocno dumna i liczę, że nie poprzestaniecie na tym projekcie, a dalej będziecie próbować czegoś nowego. Szczególne podziękowania należą się również koordynatorce projektu, Justynie, która stworzyła cudowny projekt, dający wiele możliwości rozwojowych dla tak młodych osób. Nie zostawiła nas w trudnych chwilach, tylko razem z nami szukała rozwiązania na napotykane problemy. Zachęcam do udziału w mobilnościach realizowanych w ramach edukacji pozaformalnej, ponieważ jest to szansa na odkrycie samego siebie, a przede wszystkim swoich słabych, jak i mocnych stron. Jest to szczególnie ważne w naszym dalszym rozwoju, gdyż powinniśmy dostrzegać to, nad czym przydałoby się popracować, abyśmy my sami jak i osoby nas otaczające czuły się przy nas dobrze.

Dominika, 19 lat, Podróż przez różne kraje europejskiej – „Discover It Yourself
Dziewczyna wskazująca palcem na coś na tablicy

Ten projekt nie tylko obdarzył mnie niezliczonymi niezapomnianymi momentami, ale również przyniósł wiele cennych nauk…

Moja przygoda z wymianą zorganizowaną przez LEVEL UP stanowiło niezwykle wyjątkowe i niezapomniane doświadczenie. Ten projekt nie tylko obdarzył mnie niezliczonymi niezapomnianymi momentami, ale również przyniósł wiele cennych nauk. Jednym z kluczowych aspektów, które wyniosłam z tego wyjątkowego okresu, jest głębsza introspekcja, a także umiejętność efektywnego działania oraz rozwiązywania problemów nawet w sytuacjach krytycznych. Wymiana ta stała się przestrzenią, gdzie zrozumiałam niezmierną wartość własnego ja, a także odkryłam sposób radzenia sobie w trudnych momentach. Przyjrzałam się bliżej mechanizmom działania i znajdowania rozwiązań w trudnych sytuacjach. Niezmiernie istotnym odkryciem było dla mnie dostrzeżenie piękna tkwiącego w naszych różnicach. Przebywanie w nowym środowisku nauczyło mnie elastyczności oraz umiejętności adaptacji do nieznanych wcześniej okoliczności. Bycie w obcym kraju, otoczonym przez nowych ludzi, wymagało ode mnie pewnego stopnia otwartości i umiejętności nawiązywania relacji międzyludzkich. Te umiejętności, zdobyte podczas wymiany, są niezwykle cenne i teraz mogę wykorzystać je w różnych sferach życia. Jestem ogromnie wdzięczna za możliwość uczestniczenia w tej wymianie. To doświadczenie otworzyło przede mną liczne drzwi i dało mi perspektywę na to, jak ważne jest posiadanie umysłu otwartego na nowe wyzwania. Na zakończenie, pragnę także serdecznie podziękować moim towarzyszkom podróży w ramach tej wymiany. To dzięki tym wspaniałym kobietom doświadczenie to nie tylko nabrało wymiaru edukacyjnego, ale stało się także pełne radości i śmiechu. Jesteście naprawdę niezwykłe! Zachęcam do udziału w mobilnościach realizowanych w ramach edukacji pozaformalnej, ponieważ stanowią one niepowtarzalną okazję do osobistego i intelektualnego rozwoju. Podczas takich wyjazdów możesz poznać różne kultury, nawiązać cenne relacje międzynarodowe, doskonalić umiejętności językowe, rozwijać samodzielność oraz adaptować się do nowych sytuacji. To także szansa na wzbogacenie swojej świadomości globalnej i otwarcie się na nowe perspektywy, które mogą wpłynąć pozytywnie na Twoją przyszłość. Dlatego gorąco polecam tego typu doświadczenia swoim rówieśnikom.

Jowita, 18 lat, Podróż przez różne kraje europejskiej – „Discover It Yourself
Dziewczyna na tle wieży Eiffla

Czułam, jakbyśmy znały się od lat i jechały na wakacje, a dopiero co się poznałyśmy…

Projekt przede wszystkim dał mi możliwość podróżowania. Nigdy nie byłabym w stanie zorganizować takiego wyjazdu samodzielnie. Dla mnie był to jeden z pierwszych tripów za granicę i jestem za to naprawdę wdzięczna. Nauczył mnie też jak radzić sobie w kryzysowych sytuacjach i teraz będą one zdecydowanie łatwiejsze do pokonania. Pokazał mi, jak różni są ludzie, że warto podróżować i poznawać nowe miejsca. Jednak projekt to przede wszystkim ludzie. Trafiłam do najlepszej grupy i to dzięki niej tak dobrze się bawiłam. Byłyśmy w szóstkę i pomimo różnic pomiędzy nami, potrafiłyśmy się dogadać i podzielić obowiązkami. Każda z nas była zaangażowana i robiła, co mogła, by wyjazd był jak najlepszy. Czułam, jakbyśmy znały się od lat i jechały na wakacje, a dopiero co się poznałyśmy! Mam nadzieję, że to nie będzie nasz ostatni wspólny wyjazd i jeszcze kiedyś uda nam się wziąć udział w czymś podobnym. Podczas projektu udało mi się poznać też wiele innych osób, a bariera językowa całkowicie zniknęła. Dał mi on naprawdę dużo i dzięki niemu mam o wiele więcej odwagi w kwestii podróżowania i sprawił, że świat stał się trochę mniej straszny (: Dziękuję LEVEL UPowi za taką możliwość. Dominika, Martyna, Ola, Jowita i Maja, jesteście super (: Zachęcam do udziału w mobilnościach realizowanych w ramach edukacji pozaformalnej, ponieważ podczas tego typu projektów można nauczyć się o kulturach, ludziach i całym świecie o wiele więcej niż w szkole. Dodatkowo jest to idealna okazja do nawiązania nowych znajomości, przełamania barier i odkrywania nowych miejsc. Projekty pozwalają na zdobywanie wielu nowych doświadczeń, sprawiają, że jesteśmy bardziej samodzielni i otwarci na innych. Dzięki nim jesteśmy też bardziej tolerancyjni dla ludzi, a „inność” przestaje być dla nas straszna.

Kasia, 18 lat, Podróż przez różne kraje europejskiej – „Discover It Yourself
Dziewczyna pozująca w nocy na tle podświetlonej wieży Eiffla

Podczas całej wyprawy najbardziej zaskoczyły mnie różnice kulturowe pomiędzy ludźmi…

Wyjazd był dla mnie niesamowitą okazją do poznania świetnych osób i zwiedzenia pięknych miejsc. Dzięki dziewczynom z grupy i wolontariuszom uzmysłowiłam sobie jak wielki i wspaniały jest świat, na którym żyjemy i jak wiele mam jeszcze do odkrycia. Podczas całej wyprawy najbardziej zaskoczyły mnie różnice kulturowe pomiędzy ludźmi i w jaki sposób miejsce zamieszkania zmienia nastawienie człowieka. Wyjazd sprawił, że udało mi się pokonać moją introwertyczną osobowość i wyjść spoza strefy komfortu. Pokonałam także sporą barierę językową. Chciałabym podziękować całemu LEVEL UP za możliwość wzięcia udziału w tak wspaniałym projekcie, jak i dziewczynom za super atmosferę i wspaniałe przygody. Zachęcam do udziału w mobilnościach realizowanych w ramach edukacji pozaformalnej, ponieważ dowiadujemy się aktualnych informacji w ciekawy sposób. Rozwijamy się nie tylko ze strony naukowej i poznawczej, lecz także ze strony duchowej i psychicznej. Poznajemy samych siebie i nasze możliwości. Umiejętności nabyte podczas podróży są niezastąpione.

Maja, 18 lat, Podróż przez różne kraje europejskiej – „Discover It Yourself
Dziewczyna na tle wieży Eiffla

Projekt pokazał mi, że świat wcale nie jest taki straszny a podróżowanie nie takie trudne…

Przede wszystkim podczas projektu zdobyłam wiele doświadczeń dotyczących podróżowania, to jak zaplanować sobie podróż i co zrobić, żeby plan wypalił. Nauczyłam się jak radzić sobie w kryzysowych sytuacjach, które zdarzały się, co jakiś czas dzięki czemu teraz będę potrafiła sobie poradzić bez większych problemów. Już wiem co robić! Każda osoba, którą spotkałam w różnych krajach, które odwiedziliśmy była przemiła i chętna do pomocy. Przedstawiciele różnych organizacji chętnie opowiadali nam o swoim mieście i oprowadzali nas po okolicy, nigdy nie zapomnę, jak Matteo z Włoch zabrał nas na włoskie śniadanie i był strasznie zdziwiony tym jakie zwyczaje mają Polacy, przy czym trochę się pośmialiśmy. Mimo że strasznie obawiałam się, mojej bariery językowej poradziłam sobie świetnie, a jak nie mogłam, się dogadać to zawsze pozostaje tak zwany “ język migowy’’ ,w którym każdy wie o co chodzi. Podczas całego projektu miałyśmy wsparcie od zespołu LEVEL UP, za co jestem bardzo wdzięczna bo inaczej nie wiedziałybyśmy co robić w niektórych sytuacjach, które nas spotkały. Dziękuje bardzo LEVEL UPowi za możliwość wzięcia udziału w takim wyjeździe i przydzielenie mnie do grupy z osobami, które od pierwszego spotkania pokochałam. Nie mogłabym sobie nawet wyobrazić lepszej grupy, czułam się tak swobodnie, jakbyśmy znały się całe życie, mogłabym się z nimi nigdy nie rozstawać i już bardzo tęsknie, mam nadzieje, że uda nam się jeszcze spotkać i wyruszyć w kolejną niezapomnianą podróż jak ta! Projekt pokazał mi, że świat wcale nie jest taki straszny a podróżowanie nie takie trudne, jestem teraz odważniejsza i pewniejsza siebie był to krok do spełnienia mojego marzenia o zwiedzeniu całego świata, wierze w to, że kiedyś mi się uda! Zachęcam do udziału w mobilnościach realizowanych w ramach edukacji pozaformalnej, ponieważ podczas takiego projektu można wiele nauczyć się o ludziach, kulturach i zwyczajach, co mnie na przykład bardzo ekscytuje, uwielbiam odkrywać nowe rzeczy, to zupełnie coś innego niż nudne lekcje w szkole, tu jesteś, widzisz to, możesz tego doświadczyć! Jest to idealna okazja, aby odkryć nowe miejsca i poznawać nowych ludzi. Uważam, że dzięki takim projektom stajemy się bardziej samodzielni i odważni co jest ogromnym plusem gdy planujemy podróżować. Żaden podręcznik nie nauczy nas o świecie, tak jak zrobi to podróż.

Martyna, 18 lat, Podróż przez różne kraje europejskiej – „Discover It Yourself
Dwie dziewczyny pozujące do zdjęcia