Możemy zauważyć to zwłaszcza teraz, w czasie pandemii, gdzie teksty takie jak “wszystko będzie dobrze” albo “mogłoby być gorzej” przewijają się gdzieś w mediach społecznościowych na porządku dziennym. Teoretycznie te teksty mają nas podnieść na duchu i możemy nawet na chwilę poczuć się lepiej, jednak na dłuższą metę tego typu pozytywne podejście jest dla nas tylko destrukcyjne.

Toksyczna pozytywność zakłada, że lepiej być szczęśliwym nie ważne co by się działo. Całkowicie neguje smutek i inne negatywne emocje, ponieważ według tego mindsetu są niepotrzebne i niszczące. Często biorąc sobie za przykład to, że będąc pozytywnym lepiej się pracuje, że nie ma sensu być smutnym, że negatywny nastrój wszystko psuje. Uważnie przyglądając się tym twierdzeniom można zauważyć jak bardzo są ignorujące.  

Negatywne emocje są nam bardzo potrzebne, bo nie zawsze wszystko jest ok, czasami spotykają nas przykre sytuacje i potrzebujemy zdrowego sposobu by je odreagować i najzwyczajniej przeżyć. To jest w porządku by czuć się źle. To jest ok by nie zawsze było ok. Ukryte i niewyrażone emocje powodują w nas napięcie, które w końcu musi ujść. 

Osoba z głęboko wpojonym toksycznym podejściem może czuć się winna za to, że się czuje źle. Z naszym obecnym szybkim trybem życia czasami trudno znaleźć w nim przestrzeń dla siebie, na to by pozwolić sobie na smutek czy inne negatywne emocje. Często odkładamy to co najważniejsze dla nas gdzieś na bok – siebie. Przecież powinniśmy być dla siebie priorytetem i nie uciekniemy od tego, jeśli zaniedbamy siebie i nasze emocje będzie tylko gorzej. To może prowadzić do wypalenia a nawet depresji. 

Jak rozpoznać toxic positivity? Przesłanki są zbyt proste i zazwyczaj brzmią mniej więcej tak: 

Po prostu myśl pozytywnie

Przejdzie Ci

Nie bądź smutny!

Mogło być gorzej

Uśmiechnij się

Wszystko dzieje się z jakiegoś powodu/to plan boga

Inni mają gorzej

Zamiast tego lepiej spróbować:

To w porządku czuć się źle czasami

To trudne ale wierzę w Ciebie

Jak się czujesz, jak mogę Ci pomóc?

Wszystkie emocje są ważne

Przeżycia innych nie sprawiają że twoje są mniej ważne 

Wszystkie emocje są ważne i każdy powinien móc je wyrażać. Nie należy się bać negatywnych emocji ani zbierać ich w sobie. Czasami jest źle i nie ma po co udawać, że jest inaczej. Bardzo chcę tutaj dodać i zaznaczyć, że jeśli nasz zły stan długo się nie zmienia powinniśmy zasięgnąć profesjonalnej pomocy. 

 

Autor: Amelia Stachelska