Aplikacje dla osób niepełnosprawnych

10 sierpnia, 2021

aplikacje dla osób niepełnosprawnych

Za pomocą specjalnych aplikacji dla osób niepełnosprawnych smartfon zamienia się w prawdziwą magiczną różdżkę. Dzięki nim komunikacja z innymi, wykonywanie codziennych czynności staje się o wiele wygodniejsze i łatwiejsze. Są one dostosowane do bardzo zróżnicowanych potrzeb, więc każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

Aplikacje dla osób z niepełnosprawnościami

Oto lista najbardziej użytecznych narzędzi dla osób niepełnosprawnych i nie tylko:

HearUs

To aplikacja służąca osobom, które mają trudności z mówieniem. Jej działanie opiera się na odczytanie na głos wpisanego przez użytkownika tekstu. Aplikacja posiada duży zbiór danych z najpopularniejszymi zwrotami, które są posegregowane według kategorii, aby ułatwić ich wyszukiwanie. Ponadto zapewnia szybki dostęp do przycisków z odpowiedziami TAK/NIE i Powiedz coś, gdzie komunikat wpisuje się samodzielnie. Zawiera także notatnik, w którym można zamieścić najczęściej używany komunikaty. Niezwykle ważna jest opcja Wezwij pomoc, która po wciśnięciu odpowiedniego przycisku, informuję bliską osobę o wystąpieniu alarmowej sytuacji.  Podaje ona lokalizację użytkownika oraz istotne zwłaszcza dla służb ratowniczych informacje o chorobach czy przyjmowanych lekach.

ParrotOne

Pełni funkcję komunikatora. Można tam założyć profil i komunikować się ze znajomymi jak w zwykłym Messengerze. ParrotOne oferuje przydatne funkcje, które ułatwiają napisanie wiadomości. Np. po wpisaniu pierwszej litery danego wyrazu, proponuje możliwe warianty, które są najczęściej używane. Po jakimś czasie korzystania z aplikacji sugestie stają się coraz lepiej dopasowane do korzystającego. Oprócz takiego aplikacja ma też wbudowany tłumacz oraz możliwość przesyłania tajnych wiadomości, którzy znikają po 10 sekundach od momentu odczytania, listę grup tematycznych, gdzie możesz poznać nowe osoby z podobnymi zainteresowaniami, rozbudowaną wyszukiwarka, która pomaga znaleźć innych użytkowników. Do tego aplikacja zupełnie nie emituje reklam.

Flush

Aplikacja pozwalająca na odnalezienie WC w najbliższym otoczeniu oraz uzyskać informacje o tym, czy toaleta jest bezpłatna, dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych lub czy nie trzeba zgłaszać się do określonej osoby po klucz.

Seeing Assistant Home

Aplikacja dla osób niewidomych lub słabowidzących, która w znaczący sposób umożliwia im wykonywanie codziennych czynności.  Rozpoznaje ona kody kreskowe, QR i dodaje do nich etykiety oraz opisy, które będą wyświetlane i odczytywane na głos przy następnym skanowaniu. Niektóre kody już znajdują się w bazie danych, więc informacja będzie dostępna od razu. Co więcej, aplikacja pozwała na wygenerowanie własnych kodów, które można później wydrukować i umieścić na jakimkolwiek przedmiocie. Dzięki niej możliwe jest wykrywanie źródła i koloru światła i informować o tym dźwiękiem lub wibracją, a także odczytywanie tekstu na głos. Elektroniczna lupa pozwoli użytkownikom słabowidzącym wygodnie powiększyć obraz z kamery smartfonu, dopasowując jasność obrazu, kontrast i nałożyć filtr czarnobiały lub inny. Aplikacja posiada też możliwość wydawania poleceń głosowych.

Seeing Assistant Move

Narzędzie podobne do poprzedniego, jednak tym razem zapewnia ona usługi lokalizacji i nawigacji. Użytkownik może głosowo zapytać o swoją lokalizację, poprosić o wyszukanie miejsca docelowego, zaplanować trasę. Podczas śledzenia trasy aplikacja głosowo informuje użytkownika o poszczególnych jej punktach, do tego człowiek może regulować częstotliwość występowania podobnych komunikatów. Można też dodawać osobiste punkty orientacyjne na trasy, a aplikacja będzie informować o zbliżeniu się do nich w trakcie podróży. Istnieje też możliwość zapisywania trasy, wyszukiwania najbliższych adresów oraz punktów z OSM (OpenStreetMaps). Baza danych Seeing Assistant Move jest wzbogacona o dane z OSM i jest ciągle uzupełniana przez innych użytkowników.

Jakdojade

Najbardziej użyteczną aplikacją dla osób niepełnosprawnych podróżujących w Polsce pozostaje Jakdojade, która pozwala na filtrowanie możliwych tras według dostępności dla osób niepełnosprawnych.

Podsumowanie

Użyteczność aplikacji dla osób niepełnosprawnych w dużym stopniu zależy od zaangażowania użytkowników w zakresie tworzenia ich bazy danych. Większość tego typu aplikacji (np. Access Earth) polega na udostępnianiu informacji o dostępności hoteli, restauracji oraz innych atrakcji turystycznych, które są przystosowane dla osób niepełnosprawnych, nie posiada rozbudowanej bazy danych, szczególnie na terenie Polski. W Google Maps istnieje funkcja oznaczenia dostosowania miejsc do potrzeb osób niepełnosprawnych, jednak taką informację czerpie się od samych użytkowników. Dlatego tak ważne jest, aby w miarę możliwości współtworzyć i wspierać takie przedsięwzięcia.

Czy wiesz, że technologia ułatwia życie ludziom z niepełnosprawnościami na wielu płaszczyznach i na różne sposoby? Dowiesz się o tym więcej z naszego artykułu o robotach dla osób niepełnosprawnych!

Autor: Natalia Shapoval

Korekta: Kinga Terech