10 sierpnia, 2021

Za pomocą specjalnych aplikacji dla osób niepełnosprawnych smartfon zamienia się w prawdziwą magiczną różdżkę. Komunikacja z innymi, wykonywanie codziennych czynności i nawet bycie mobilnym zostaje dzięki nim o wiele wygodniejsze i łatwiejsze. Są one dostosowane do bardzo zróżnicowanych potrzeb, więc każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.
Użyteczność aplikacji dla osób niepełnosprawnych w wielkim stopniu zależy też od zaangażowania użytkowników w zakresie tworzenia ich bazy danych. Większość aplikacji dla podróżujących niepełnosprawnych takich jak na przykład Access Earth, funkcjonal która polega na udostępnianiu informacji o dostępności hoteli, restauracji oraz innych atrakcji turystycznych dla osób niepełnosprawnych, nie posiada rozbudowanej bazy danych, szczególnie na terenie Polski. W Google Maps już istnieje funkcja oznaczenia dostosowania miejsc do potrzeb osób niepełnosprawnych, jednak dodawanie takiej informacji zależy od osoby oznaczającej to miejsce na mapie. Dlatego, aby ułatwić podróżowanie dla osób niepełnosprawnych, dołączać do tworzenia baz danych powinni też w miarę możliwości inni ludzie odwiedzające poszczególne miejsca.
Oto lista najbardziej użytecznych narzędzi dla osób niepełnosprawnych i nie tylko:
- ParrotOne – jest to aplikacja typu komunikatora. Można tam założyć profil i komunikować się ze znajomymi jak w zwykłym messengerze. Jednak ten dodatek ma wiele użytecznych funkcji, ułatwiających napisanie wiadomości. Już po wbijaniu jednej litery aplikacja sugeruje możliwe warianty komunikatu, które są najpopularniejsze. Po dłuższym czasie używania aplikacji warianty zostaną coraz bardziej spersonalizowane. Oprócz takiego ułatwienia w pisaniu aplikacja oferuje też wbudowany tłumacz; opcję wysyłania tajnych wiadomości, którzy znikają po 10 sekundach od przeczytania jej rozmówcą; listę grup za zainteresowaniami, gdzie można poznać nowych ludzi; rozbudowana wyszukiwarka, która pomoże znaleźć innych użytkowników. Do tego aplikacja zupełnie nie emituje reklam.
- Seeing Assistant Home – aplikacja dla osób niewidomych lub słabowidzących. Posiada bardzo rozbudowany funkcjonał przydatny dla ułatwienia tym ludziom wykonywania codziennych czynności. Aplikacja pozwala na rozpoznawanie kodów kreskowych, oraz QR i dodawać do nich etykiety, oraz opisy, które będą wyświetlane i odczytywane na głos przy następnym skanowaniu. Niektóre kody już znajdują się w bazie danych, więc informacja będzie dostępna od razu. Co więcej, aplikacja pozwała na wygenerowanie własnych kodów, które można będzie później wydrukować i umieścić na jakimkolwiek przedmiocie i dodać w bazę danych informację o nim. Oprócz tego dodatek może wykrywać źródło światła oraz jego kolor i informować o tym dźwiękiem lub wibracją, wykrywać tekst i odczytywać go nagłos. Elektroniczna lupa pozwoli użytkownikom słabowidzącym wygodnie powiększyć obraz z kamery smartfonu, dopasowując jasność obrazu, kontrast i nałożyć filtr czarnobiały lub inny w czasie rzeczywistym. Aplikacja posiada też możliwość wydawania poleceń głosowych.
- Seeing Assistant Move – aplikacja podobna do poprzedniej, jednak tym razem zapewniająca usługi lokalizacji i nawigacji. Użytkownik może głosowo zapytać o swoją lokalizację, poprosić o wyszukanie miejsca docelowego, zaplanować trasę. Pod czas śledzenia trasy aplikacja głosowo informuje użytkownika o poszczególnych jej punktach, do tego człowiek może regulować częstotliwość występowania podobnych komunikatów. Można też dodawać osobiste punkty orientacyjne na trasy, a aplikacja będzie informować o zbliżeniu się do nich pod czas podróży. Jest też możliwość zapisywania trasy, wyszukiwania najbliższych adresów oraz punktów z OSM (OpenStreetMaps). Baza danych Seeing Assistant Move jest wzbogacona o dane z OSM i jest ciągle uzupełniana przez innych niewidomych i słabowidzących użytkowników oraz innych ludzi.
- HearUs – aplikacja dla osób, mających problemy z mówieniem. Działa na bardzo prostej zasadzie – odczytanie na głos tekstu wpisanego przez użytkownika, jednak posiada dużo dodatkowych ułatwiających komunikację opcji. Aplikacja posiada wielką bazę danych, która zawiera blisko 1000 najczęściej używanych zwrotów i komunikatów podzielonych na przeróżne kategorie dla łatwości wyszukiwania; oferuje szybki dostęp do przycisków z odpowiedziami „tak/nie” i „Powiedz coś”, gdzie komunikat wpisuje użytkownik samodzielnie. Oprócz tego można korzystać się ze wbudowanego notatnika, aby zapisać własne najczęściej używane komunikaty. Bardzo korzystnymi są opcje „wyzwij pomoc”, która po wciśnięciu odpowiedniego przycisku informuję bliską osobę o wystąpieniu alarmowej sytuacji i podaje lokalizację użytkownika oraz odczytywanie danych osobistych użytkownika, informacje o chorobach i używanych leków.
- Flush – aplikacja pozwalająca na odnalezienie WC w pobliżu oraz uzyskać informacje o tym czy jest tualeta bezpłatna, czy jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych i czy nie trzeba zgłaszać się, aby dostać klucz.
- Najbardziej użyteczną aplikacją dla osób niepełnosprawnych podróżujących w Polsce pozostaje Jakdojade, która pozwała na filtrowanie możliwych tras według dostępności dla osób niepełnosprawnych.
Autor: Natalia Szapoval
Źródła:
http://dobrastronainternetu.pl/aplikacje-ktore-maja-znaczenie/
https://www.komputerswiat.pl/poradniki/programy/najlepsze-aplikacje-dla-niepelnosprawnych/s214rvw