Jestem ogromnie wdzięczny za możliwość uczestniczenia w tej wymianie młodzieży…

Dzięki wymianie młodzieżowej “Ecochange” uświadomiłem sobie, że zmiana ekologiczna zależy od nas. Spędziłem świetnie czas uczestnicząc w rozmaitych zabawach, warsztatach, grach terenowych oraz wypadach w góry i na spływ kajakowy. 

Moim największym zaskoczeniem była czystość hiszpańskich miast. Hiszpanie mają szacunek do swoich lokalnych ojczyzn i patrzą z przyszłością na swój los.

Lokalna kuchnia zaskakiwała swoją rozmaitością. Ludzie byli otwarci i życzliwi. Organizatorzy dopinali wszystko na ostatni guzik.

Największą barierą były dla mnie moje umiejętności językowe, ponieważ pierwszy raz miałem okazję porozmawiać po angielsku poza szkołą. Niewątpliwie była to dla mnie okazja do poćwiczenia języka i przełamania swojej bariery.

Jestem ogromnie wdzięczny za możliwość uczestniczenia w tej wymianie. Spędziłem świetnie czas poznając nowych ludzi, nowe miejsca i kulturę.

Międzynarodowe wyjazdy są świetną okazją do poznania znajomych z różnych krajów. Przy okazji poznaje się różne kultury, języki, tradycje. Każdy kraj jest wyjątkowy i ma bogate zwyczaje. Będąc w innym kraju szlifujesz swój angielski.

Kacper, 18 lat, wymiana młodzieży w ramach projektu „ECOCHANGE for social and ecological sustainability”

Podczas wymiany spotkałam wielu otwartych, inspirujących ludzi…

Projekt otworzył przede mną wiele możliwości czekających poza granicami mojego rodzimego kraju, o których istnieniu dotąd nie miałam pojęcia. Tuż po powrocie do domu wiedziałam, iż nie był to ostatni tego typu projekt w moim życiu. Zapragnęłam odkrywać jeszcze więcej zakątków świata, przełamywać istniejące stereotypy a także wychodzić z własnej strefy komfortu. To właśnie po tej wymianie narodziła się myśl o semestrze studiów za granicą.  

Podczas wymiany spotkałam wielu otwartych, inspirujących ludzi. Od każdego można było się czegoś nauczyć.

Ogromnym zaskoczeniem w północnej części Hiszpanii było dla mnie otoczenie przyrodnicze tego terenu. Nasze miasteczko, w którym odbywał się projekt było otoczone malowniczymi górami oraz sytuowało się pośród porywistych rzek. Takie tereny nie utożsamiamy w pierwszej chwili, gdy przywołujemy do głowy obraz Hiszpanii.  To na czym się nie zawiodłam to oczywiście otwartość i gościnność gospodarzy, na których pomoc mogliśmy liczyć w każdej sytuacji. Lokalsi z chęcią dzielili się historią powstania miasteczka podczas gry terenowej.

Docenić należy również organizatorów, którzy oprócz przekazanej wiedzy o ekologii dostarczyli nam ogrom rozrywek. Były to m.in. spływ rzeką Sella czy wspinaczka po okolicznych górach.

   

 To co niezwykle dobrze wspominam to ciekawość do poznania drugiego człowieka wszystkich uczestników wymiany. Każdy chciał jak najlepiej poznać każdego z osobna, a także kulturę i zwyczaje ojczystych krajów poszczególnych uczestników. Jeśli chodzi o kuchnię to zaskoczył mnie fakt, iż wiele dań, które w Polsce serwuje się na ciepło,tam było podawane bez podgrzania np. makarony. 

Jestem niesamowicie wdzięczna, iż miałam okazję uczestniczyć w takiej wymianie. Miałam możliwość zetknięcia się z nieznanymi mi dotychczas zwyczajami, kulturą oraz rodzimą kuchnią uczestników. Ponadto, takie wymiany stwarzają również dogodne miejsce do treningu języka w otoczeniu wolnym od oceny posiadanych umiejętności.

Tego typu wyjazdy to niepowtarzalna okazja do poszerzenia swoich horyzontów oraz spojrzenia na świat z innej perspektywy. Nic tak nie kształtuje i nie rozwija człowieka jak podróże. Młodzi ludzie, do których skierowane są takie wymiany mogą pozyskać na nich ogrom cennej wiedzy. Przede wszystim zyskują także międzynarodowe znajomości a nawet nieznane dotychczas możliwości rozwoju. Jedno jest pewne – taka wymiana z pewnością odmienia życie! Natomiast w jakim stopniu to już zależy od zaangażowania, otwartości umysłu oraz chęci zmian.

Natalia, 21 lat, wymiana młodzieży w ramach projektu „ECOCHANGE for social and ecological sustainability”

 

Poznałem lokalną kulturę Asturii, zwyczaje typowo hiszpańskie…

 Z tego wyjazdu wyniosłem wiele nowych znajomości. Poznałem ciekawych ludzi z różnych krajów. Miałem okazję nauczyć się czegoś o kulturze ich państw, jak i czegoś o poszczególnych ludziach. Moja bariera językowa zmniejszyła się. W związku z tym, nie mam już takiego strachu przed rozmową w języku angielskim. Poznałem lokalną kulturę Asturii,zwyczaje typowo hiszpańskie. Zaskoczeniem była dla mnie również hiszpańska kuchnia, zupełnie odmienna od polskiej. Jedzenie w hostelu było w porządku, tak samo jak organizacja. Organizatorzy to przemili ludzie do których było można podejść z każdym problemem.

Wyjazd był świetną okazją do pracy nad swoim językiem angielskim, przełamywania oporów, nauki nowych kultur. Jestem wdzięczny za tak miłe przyjęcie przez innych. Śmiesznym wydarzeniem był spływ kajakowy, ponieważ był to mój pierwszy raz i kilkukrotnie zdarzyło mi się wylądować między gałęziami drzew.

Innych zachęciłbym poprzez social media, informacje w szkołach czy warsztaty. Będę polecał swoim rówieśnikom przyszłe wyjazdy.

Marcel, 18 lat, wymiana młodzieży w ramach projektu „ECOCHANGE for social and ecological sustainability”

Udział w projekcie dał mi szansę rozwoju

 Uczestnictwo w wymianie było dla mnie ogromną przygodą, którą z chęcią powtórzę. Poznałam wiele wspaniałych osób, z którymi zachowam kontakt. Przez cały okres wymiany bardzo przywiązałam się do ludzi, którzy tworzyli Polski team. Na projekcie przede wszystkim nauczyłam się samodzielności.Wraz z grupą musieliśmy kupić bilety na samolot oraz załatwić sobie transport do Mieres. Była to dla mnie ogromna lekcja, ponieważ wcześniej sama nie musiałam kupować biletów. Miałam okazję spróbować wielu lokalnych przysmaków, które były dla mnie zaskoczeniem.

Najbardziej podobał mi się dzień, w którym miałam możliwość ugotowanie wraz z grupą Hiszpańskiego jedzenia. Było to dla mnie bardzo miłe doświadczenie, podczas którego miałam możliwość nauczyć się przygotowania nowych dań. Mogłam również porozmawiać z osobami z różnych krajów o tradycyjnych potrawach. Największą barierą okazał się język. Pokazało mi to, że muszę włożyć jeszcze sporo pracy, by móc bez stresu rozmawiać z innymi. Wspólnie pomagaliśmy sobie z rozmową. Gdy jedno z nas nie wiedziało jak powiedzieć coś po angielsku, druga osoba pomagała.

Udział w projekcie dał mi szansę rozwoju, poznania wielu interesujących osób, oraz nową pasję, którą jest kajakarstwo. W Polsce nigdy bym się nie odważyła spróbować tego sportu.

Polecam taki wyjazd każdemu, gdyż jest to ogromny krok ku samodzielności. Uważam, że każdy z nas powinien chociaż raz w życiu wziąć udział w takim projekcie. Dzięki niemu możemy wiele nauczyć się o sobie jak i o drugim człowieku. Myślę, że największą zachętą są zdjęcia, tych cudownych miejsc które udało mi się zobaczyć oraz opowieści.

Patrycja, 18 lat, wymiana młodzieży w ramach projektu „ECOCHANGE for social and ecological sustainability”

Uważam, że każdy projekt jest doświadczeniem…

 Ta wymiana była dla mnie bardzo specjalna, ponieważ pierwszy raz mogłam siebie sprawdzić w roli team leadera. Było to dla mnie ciekawe wyzwanie i nowe doświadczenie, które przyniosło wiele przemyśleń. Z pewnością chciałabym kiedyś ponowić mój udział w projekcie jako leader.

Sama wymiana była na temat ekologii, która od wielu lat jest dla mnie bardzo ważna i wydaje mi się, że jestem już całkiem świadoma w tym zakresie. To co było dla mnie interesujące, to możliwość podzielenia się moją wiedzą i obserwacja metod przekazywania wiedzy. Asturias okazało się dla mnie przeurokliwym miejscem i jestem bardzo wdzięczna za możliwość zwiedzenia wielu ciekawych lokalizacji jak Oviedo czy Gijon. Hiszpański team również z chęcią podzielił się z nami lokalnymi ciekawostkami np. zabawną grą związaną z rzucaniem krążkami do buzi żaby. 

Bardzo dziękuję całej polskiej ekipie, z którą mi się świetnie współpracowało i jestem przekonana, że to był dla nas początek pięknej znajomości!

Uważam, że każdy projekt jest doświadczeniem, które otwiera uczestników i zmienia sposób patrzenia na siebie i inne osoby. Dzięki kilku dniom spędzonym w międzynarodowej grupie można przełamać barierę językową, poznać wiele inspirujących osób i zdobyć wiele przepięknych wspomnień!

Aleksandra, 23 lata, wymiana młodzieży w ramach projektu „ECOCHANGE for social and ecological sustainability”

 

Wymiana była dla mnie cudownym przeżyciem, które polecam każdemu…

 Była to pierwsza wymiana, w której wzięłam udział. Projekt był niesamowitą przygodą w moim życiu, który dał mi dużo motywacji do spełniania marzeń i otworzenia się na świat. Poznałam wielu cudownych ludzi, którzy na długo pozostaną w mojej pamięci. Przed wyjazdem moją największą obawą była komunikacja w obcym języku. Jak się okazało, niepotrzebnie martwiłam się moim poziomem angielskiego, ponieważ bez problemu rozmawiałam z innymi osobami i brałam czynny udział w zajęciach. 

Podczas tego projektu podobało mi się to, że oprócz zajęć związanych z tematem wymiany, mieliśmy również zapewnionych wiele aktywności. Drugiego dnia wybraliśmy się do Oviedo, które zwiedziliśmy, grając w grę terenową. Polegała ona na pokonaniu w grupach wyznaczonej trasy i odkrywaniu przy tym najważniejszych miejsc i zabytków oraz wykonywaniu zadań. Tego samego dnia wybraliśmy się również do Gijon, które zachwyciło mnie swoimi widokami. W następnych dniach projektu m.in. wędrowaliśmy po górach w Mieres oraz byliśmy na spływie kajakowym po rzece Sella.

Podczas wyjazdu mieliśmy również okazję poznać kulturę innych krajów biorących udział w projekcie – Hiszpanii i Francji podczas wieczorków kulturowych.

Wymiana była dla mnie cudownym przeżyciem, które polecam każdemu. Jeśli chcecie poznać nowych ludzi, odkryć kulturę i smaki innych państw, rozwinąć swoje umiejętności językowe i spędzić niesamowicie czas, to nie zastanawiajcie się i po prostu spróbujcie!

Julia, 18 lat, wymiana młodzieży w ramach projektu „ECOCHANGE for social and ecological sustainability”

Każdy z uczestników był dla mnie bardzo uprzejmy i przyjazny…

 Z projektu wyniosłam mnóstwo wiedzy na temat ekologii jak i innych państw uczestniczących w projekcie. Poznałam kulturę oraz zwyczaje kulturowe mieszkańców Mieres. Mieliśmy okazję porozmawiania z miejscowymi, którzy okazali nam dobroć i bez problemu udzielili odpowiedzi na nasze pytania, dzieląc się z nami swoją wiedzą. Jedzenie w Hiszpanii było mocno zróżnicowane od tego jakie jadam w Polsce. Szczerze mówiąc nie byłam w stanie spróbować każdego posiłku, chociaż się starałam, to była to dla mnie czasem zbyt wielka różnica do tego co jadam na co dzień. Duży plus to częste jedzenie owoców, które uwielbiam. 

Każdy z uczestników był dla mnie bardzo uprzejmy i przyjazny. Nie było nas zbyt wiele, wiec miałam możliwość porozmawiania chociaż chwile z każdą osobą z projektu. Z niektórymi nawiązałam bliższą więź i nawet angielski nie sprawiał problemu w nawiązaniu lepszej relacji. Z każdym hiszpanem, francuzem, czy polakiem z mojego zespołu mam wspaniałe, wyjątkowe i niepowtarzalne wspomnienia. Organizatorzy tak samo byli wspaniali i pełni wyjątkowej energii. 

Jestem wdzięczna, że miałam możliwość poznania tych cudownych ludzi, zwiedzenia przepięknych miast w Asturias oraz poszerzenia swojej wiedzy. Trafiłam na wspaniały zespół, który mi towarzyszył podczas wyjazdu. Szczególnie chciałabym podziękować za naszą team leaderkę, która jak najlepiej sprawiła się w swojej roli, spełniając wszystkie możliwe oczekiwania w jej roli. Była dla mnie ogromnym wsparciem podczas całego wyjazdu, którego momentami potrzebowałam. 

Tym razem zdaje mi się, że nie miałam barier. Jedynie obawiałam się z początku kajaków, ponieważ był to mój pierwszy raz, szybko natomiast ta obawa zmieniła się w ekscytację i jestem bardzo wdzięczna za możliwość zdobycia takiego nowego doświadczenia.

   

 Było dużo zabawnych sytuacji i masa grupowego śmiechu. Szczególnie dla mnie zabawne było, że podczas jednych zajęć na początku dnia, mieliśmy wykonać plan ekologicznego spędzania dnia dla jakiegoś randomowego chłopaka, o ‚przypadkowym’ imieniu. W trakcie tego samego dnia okazało się, że przyjeżdża nowy uczestnik, a jak już przyjechał okazało się, że to było jego imię i to było zabawne nawiązanie. Cały wyjazd wspominam wspaniale i ani przez chwile nie żałuje, że się na niego zdecydowałam i zgłosiłam.

Jest to mój drugi taki wyjazd międzynarodowy ze stowarzyszenia LEVEL UP. Drugi, jak i pierwszy był wspaniały i jak najbardziej udany. Mieliśmy wiele zabaw integracyjnych, dzięki których mogliśmy się lepiej poznać i zbliżyć. Jak najbardziej polecam takie wyjazdy każdemu, jest to możliwość aby sprawdzić swój angielski, poznać wiele wspaniałych osób, przyjemnie spędzić czas jak i dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy na temat ekologii czy innych państw uczestniczących w projekcie.

 

Dominika, 18 lat, wymiana młodzieży w ramach projektu „ECOCHANGE for social and ecological sustainability”

 

Zobacz także:
Projekt „ECOCHANGE FOR SOCIAL AND ECOLOGICAL SUSTAINABILITY”

0 komentarzy

Wyślij komentarz