16 lutego, 2021

Rózowe róze

Walentynki, jedni to święto uwielbiają, inni nienawidzą. Niezależnie od tego, w której grupie jesteś, warto poznać genezę tego jakże… komercyjnego (?) święta. 

Dzień Zakochanych jako miks kulturowy

Może i nie będzie to dla nikogo nic zaskakującego, ale nawet same początki istnienia tego święta wzbudzają kontrowersje. Powszechnie przyjmuje się, że Walentynki to święto ku czci św. Walentego czczone w południowej i zachodniej Europie już od średniowiecza. Czasem wiązane jest również z Lupercaliami, czyli rzymskim świętem obchodzonym 14 lub też 15 lutego ku czci Junony oraz Pana. Junona była boginią kobiet i małżeństwa, zaś Pan – bogiem przyrody. Korelacja między tymi świętami ma swoje uzasadnienie w niektórych kultywowanych tradycjach, np. poszukiwaniu wybranki serca poprzez losowanie jej imienia z dedykowanej urny. Przenoszenie zwyczajów z upadłych kultur do nowych i lekka ich adaptacja nie jest niczym zaskakującym. W związku z tym pojawia się pytanie: dlaczego ustanowiono to święto na cześć Walentego? Cóż on takiego uczynił?

Legenda o zakazanych weselach

Według tradycji chrześcijańskiej święty Walenty był biskupem, który przeprowadzał wbrew woli cesarza Klaudiusza II, tajne ceremonie małżeństwa dla żołnierzy. Ponoć ów cesarz zakazał małżeństw młodym mężczyznom, uznając, że dzięki temu skupią się na walce i będą lepszymi żołnierzami. Święty Walenty, widząc rozpacz żołnierzy, postanowił wyjść  im naprzeciw i pomóc w realizacji marzeń. Niestety, kiedy sprawa ujrzała światło dzienne, Klaudiusz kazał stracić Walentego. Miało to miejsce 14 lutego 270 r. Można powiedzieć, że właśnie od tej chwili ustanowiono 14 lutego Dniem Zakochanych. Jednak jeszcze wtedy nie było tak hucznie obchodzone. 😉 

Niewątpliwie Walentynki rozsławił na szerszą skalę poemat „Ptasi Sejm” Geoffreya Chaucera z 1382 roku. Dzięki temu utworowi dzień ten został ostatecznie utożsamiony z Dniem Zakochanych, a jego symbolem zostały ptaki dobierające się w pary.

Wpływ komercjalizacji

Znane nam współcześnie formy obchodzenia Walentynek, tj. obdarowywanie się prezentami i kartkami stało się modne w XVIII wieku w Anglii. Później rozprzestrzeniło się w jej koloniach (właśnie w taki sposób dotarło do Stanów Zjednoczonych). Poprzez zachodnie wpływy święto to ma taki marketingowy charakter – pierwsze kartki walentynkowe zostały wyprodukowane i sprzedawane w latach 40 XIX wieku. Następnie doszła do tego reklama i w ten sposób narodziło się święto, które funkcjonuje do dzisiaj. 

Duch Walentynek wciąż żywy

Obecnie Święto Zakochanych spędza się z ukochaną osobą, wymyślając coraz to ciekawsze sposoby na prezent czy spędzenie czasu. Często stawia się na nietypowe rozwiązania, których jest bardzo wiele na rynku. Wspólna kolacja przy blasku świec i butelce wina, bukiet czerwonych róż dla ukochanej czy obdarowanie się drogimi prezentami.  To już pewien model, które pary dopasowują do swoich potrzeb i różnie go udoskonalają. 😊

autor: Kamila Walczak

korekta: Kinga Terech

Źródła:

1. https://www.garneczki.pl/blog/walentynki-historia-i-ciekawostki/

2. https://godanparty.pl/historia-walentynek-skad-sie-wziely-walentynki,40,261