8 maja, 2021

Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Pojawia się na każdym etapie rozwojowym człowieka. Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Przejawia się w wielu, różnych formach. Dla jednych osób stresującą sytuacją będzie rozmowa rekrutacyjna, dla innych nauka nowych rzeczy, a dla jeszcze innych, chociażby myśl o poważnym egzaminie, czy przypominanie sobie zdarzeń z przeszłości. Niezależnie od przejawu i intensywności bodźca wywołującego nieprzyjemne emocje, każdy stres ma bardzo negatywny wpływ na nasz organizm!
Skutki stresu
Skutki stresu głównie objawiają się w formie somatycznej. Często towarzyszą nam różne bóle (np. głowy, brzucha, serca). W wyniku stresu zdecydowanie gorzej może funkcjonować nasza pamięć, koncentracja, spostrzeganie oraz inne funkcje poznawcze. Jaki jest zatem możliwy sposób na walkę ze stresem?
Trochę historii
Na przełomie lat 20 i 30 ubiegłego wieku, Edmund Jacobson zauważył, że spokojny umysł powiązany jest ze zrelaksowanym ciałem. Tak oto opracował przełomowy trening fizyczny, pozwalający oswobodzić ciało z napięcia wywołanego stresem!
Do jego wykonania potrzebny jest wyłącznie:
1) wygodny strój sportowy,
2) mata do ćwiczeń,
3) ciche, przyciemnione miejsce do wykonywania treningu,
4) brak telefonu i innych rozpraszaczy wokół siebie.
Trening Jacobsona polega na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu określonych grup mięśni przy równoczesnym głębokim wdychaniu i wydychaniu powietrza. Należy pamiętać, że wraz ze wdechem napinamy mięśnie, wstrzymujemy powietrze na około 5 sekund, a następnie wraz z wydechem rozluźniamy całkowicie ciało. Najlepiej wykonywać ćwiczenia na leżąco, aby nie odczuwać dyskomfortu. Bardzo ważne jest, aby nie napinać kilku partii mięśni jednocześnie! Warto wizualizować sobie w głowie obraz całego ciała i podczas treningu wybierać sobie pojedynczo mięśnie sąsiadujące-począwszy od twarzy, schodząc kolejno przez całą sylwetkę w kierunku stóp.
Jak często należy wykonywać takie ćwiczenia?
Jak wiadomo, systematyczność jest kluczem do sukcesu. Najlepsze rezultaty przynosi regularnie wykonywany trening np. dwa/trzy razy w tygodniu po 20-30 minut. Przy dużym napięciu i stresie można wykonywać taką aktywność codziennie. Już po pierwszym treningu czuć wyraźną różnicę, jednak po ok. 2 tygodniach ciało zdecydowanie przyzwyczaja się do treningu i szybciej przechodzi w stan odprężenia!
Zalety Treningu Jacobsona
Kluczowym plusem jest zdecydowana redukcja stresu! To może przełożyć się na widoczną poprawę jakości snu, pozytywny wpływ na samopoczucie, a także redukcję wzmożonego napięcia mięśniowego. Co więcej, trening ten przeciwdziała stanom lękowym, poprawia funkcjonowanie narządów wewnętrznych, oraz jak dowodzą badania naukowe – wyrównuje ciśnienie krwi (wpływa to pozytywnie na pracę serca i układu nerwowego).
Trening Jacobsona jest prawdziwą receptą na skuteczne pokonanie stresu. Warto również pamiętać, że każda aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie dla naszego organizmu. Niezależnie od formy, ważne jest działanie!
Jeśli doświadczasz stresu w pracy, zapoznaj się z naszym wpisem dotyczącym tej tematyki.
Autor:Jagoda Rumniak
Korekta: Ania Jazdon
Bibliografia :
Gmitrzak, D. (2017). Trening relaksacji. Jak uwolnić się od stresu, lęku i depresji. Warszawa : EDGARD.
Manzoni, G. M., Pagnini, F., Castelnuovo, G., Molinari, E. (2008). Relaxation training for anxiety: a ten-years systematic review with meta-analysis. BMC Psychiatry, 8(41), 1-12.