23 grudnia, 2024

Japonia była krajem odizolowanym od reszty świata przez wiele, wiele lat. Wynikało to częściowo z jej położenia, ale i z jej polityki. Obecnie wszystko wygląda skrajnie inaczej. Jest to teraz kraj światowego handlu, wiele firm handlujących swoimi produktami na całym świecie pochodzi właśnie stamtąd, przykładowo Toyota, Sony, Bridgestone, Suzuki i wiele, wiele innych. Wszystko zmieniło się po kapitulacji Japonii podczas drugiej wojny światowej, gdy Stany Zjednoczone „pomogły” otworzyć się im na świat.
Kultura i świętowanie w Japonii
W dzisiejszych czasach Japończycy uwielbiają kulturę zachodnią, uważają ją za intrygującą i modną. Jednak czasem ich sposoby kultywowania popkultury są lekko odmienne, a dokładniej chodzi o świętowanie Bożego Narodzenia przez mieszkańców kraju kwitnącej wiśni.
W Japonii mimo to, że tylko bardzo mały procent ludzi jest wyznania chrześcijańskiego to wiele osób świętuje Boże Narodzenie. Jednak mieszkańcy tego kraju widzą to święto o wiele inaczej od nas. Dla nich jest to romantyczny czas, podczas, którego pary się spotykają, umawiają na randki w restauracjach i wymieniają prezentami, podobnie jak w Walentynki. Tradycja rozdawania prezentów dzieciom jest tam obecna, lecz Święty Mikołaj w ich wyobrażeniu może być trochę inny, a dokładniej jest duchem, który może przenikać przez ściany i w taki sposób zostawiać prezenty.
Nietypowe tradycje – japońskie święta
Kolejną nietypową, jak dla nas, tradycją w Japonii jest ich kolacja świąteczną. Mieszkańcy wysp w ten specjalny wieczór zajadają się smażonym kurczakiem. Natomiast najbardziej obleganą restauracją w tym okresie jest KFC. Ponoć łańcuch fast-foodowy składa już zamówienia na kurczaki w listopadzie, a geneza całej tej sytuacji nie jest taka jasna. Są różne spekulacje, ale często wspomina się o tym, że właściciel pierwszego KFC w Japonii postanowił dodać do menu świąteczne specjały, gdy przyszedł na japońską imprezę z okazji Świąt Bożego Narodzenia przebrany jako Święty Mikołaj i zobaczył tak wiele uśmiechów na twarzach dzieci. Zainspirowany zaczął promować zachodni styl Świąt Bożego Narodzenia w Japonii, a odcięci od tamtej kultury mieszkańcy Japonii często byli pod wrażeniem, iż smażony kurczak to tradycyjny posiłek na święta w Stanach Zjednoczonych.
Tylko jeden dzień świętowania – 24 grudnia
Dla Japończyków Kurisumasu czyli czas Bożego Narodzenia to tylko jeden dzień – 24 grudnia. Co ciekawe nie jest to żadne oficjalne święto – tego dnia mieszkańcy normalnie pracują, sklepy otwarte są w standardowych godzinach. W dni 25 i 26 grudnia gdy w naszej kulturze świętujemy i spotykamy się z najbliższymi, w które dla nas są właściwym Bożym Narodzeniem, w Japonii już o Kurisumasu się nie pamięta.
Japoński tradycyjny tort świąteczny
Shooto keeki (short cake) lub kurisumasu keeki to bogato udekorowany tort biszkoptowy z bitą śmietaną i truskawkami, który przed świętami można kupić w każdej cukierni czy piekarni. Można je też oczywiście zamówić, żeby mieć pewność, że wielkość i rodzaj zdobienia będzie odpowiedni. Co ciekawe historia tego ciasta sięga XVI wieku, gdyż zostało spopularyzowane dzięki portugalskim wpływom. Podstawę kurisumasu keeki jest ciasto biszkoptowe Castella (kasutera). Od tamtego czasu zostało one ulepszone i doprowadzone wręcz do perfekcji stając się jednym z najpopularniejszych ciast.
Japońskie święta
Święta w Japonii różnią się od naszych w wielu aspektach. Można znaleźć zarówno małe jak i duże różnice. Ich raczej „nietypowy” sposób świętowania jest bardzo fascynujący dlatego zachęcamy do zapoznania się z ich tradycjami i historią. Dzięki temu można dowiedzieć się jeszcze więcej i znaleźć inne różnice a może docenić te, które kultywowane są we własnych domach.
Jeśli interesuje ciebie tematyka świąteczna zapraszamy do zapoznania się z naszymi wcześniejszymi wpisami. Wesołych Świąt !
Źródło:
https://mochiko.pl/boze-narodzenie-w-japonii