10 czerwca, 2024

smart city

Czym jest inteligentne miasto?

Termin z języka angielskiego Smart City jest bardzo rozległy, posiadający wiele definicji. Jednak najczęściej utożsamia się go z miastem, które w swojej strategii rozwoju stawia przede wszystkim na kreatywność, elastyczność i otwartość innowacyjną. Jednak co to właściwie znaczy?

Można powiedzieć, że jest to miejsce, które ławo dostosowuje się do zmieniającej się rzeczywistości, opierające swoją działalność na zastosowaniu technologii informacyjnych i komunikacyjnych, w kluczowych obszarach takich jak środowisko, gospodarka, transport, infrastruktura czy zarządzanie zasobami ludzkimi. Z założenia jest to idea, która ma sprzyjać poprawie jakości życia mieszkańców i większemu zaangażowaniu ich w podejmowanie istotnych decyzji. 

Jakie cechy są ważne dla smart city?

Smart City powinny odznaczać się odpornością na różnego rodzaju kryzysy (gospodarcze, klimatyczne, społeczne) i sprawnie adaptować swoje działanie, w zgodzie ze zmieniającą się rzeczywistością. Stąd ważna jest innowacyjność takich miast i wykorzystywanie nowych technologii, które sprzyjają ciągłemu rozwojowi i eliminacji pojawiających się problemów w sposób szybki i skuteczny.

Przykłady smart cities

Na naszej liście miast, wykorzystujących filozofię smart city znalazły się miejsca, zarówno zwiększające komfort życia mieszkańców jak i sprzyjające większej ekologiczności poszczególnych procesów.

Barcelona

Pionierem wśród „inteligentnych” miast od kilku lat pozostaje Barcelona. Na terenie miasta dostępne jest chociażby bezpłatne Wi-Fi (co staje się coraz bardziej powszechną praktyką, także w innych miejscach na świecie). Mieszkańcy korzystają także ze specjalnych śmietników, zaopatrzonych w pojemniki, dzięki którym unika się przykrego zapachu pomagają one, także w szybszym odbiorze odpadów, przez co cały proces jest bardziej zoptymalizowany. 

Jest to także miasto ze świetnie funkcjonującą komunikacją miejską. Transports Metropolitan de Barcelona (TMB) taką nazwę nosi system transportowy, którego jednym z celów jest stwarzanie linii, ograniczających konieczność przesiadek na trasie. Dzięki temu mieszkańcy docierają szybciej na miejsce i produkuje się mniej zanieczyszczeń. Barcelona ma w planach aby w najbliższych latach cały transport publiczny stał się bezemisyjny. 

Amsterdam

Rowerowa stolica świata, gdzie aż 90 procent gospodarstw domowych korzysta z rowerów. Trzeba przyznać, że takim wynikom zdecydowanie sprzyja rozwinięta i dobrze przystosowana infrastruktura, liczne trasy rowerowe, a także obostrzenia nakładane na samochody.

Należy też pochwalić system parkingowy, gdzie instaluje się specjalne czujniki wykrywające stan zajętych miejsc i wyświetlające te informacje na specjalnych tablicach. Możliwość płatności realizowanych za pomocą różnych aplikacji, jest dodatkowym atutem.

Stolica Holandii może też pochwalić się świetnie rozwiniętym systemem oświetlenia miasta, który pozwala na mniejsze zużycie energii w godzinach i miejscach, w których panuje mniejszy ruch, co pozwala na znaczne oszczędności.

Tokio

Stolica Japonii jest idealnym przykładem na to, że nawet przy bardzo dużym zaludnieniu można skutecznie wdrażać inteligentne narzędzia i zrównoważony rozwój. To miasto, które zasilane jest w pełni przez odnawialne źródła energii, a co za tym idzie wolne od emisji dwutlenku węgla. Domy dla mieszkańców tworzone są z wydajnymi energetycznie systemami, takimi jak panele słoneczne, czy ekologiczne akumulatory, które sprzyjają pozyskiwaniu „czystej” energii.

Tokio posiada też doskonale zorganizowany i szybki system transportu publicznego, dzięki ponad stu liniom kolejowym, co znacznie ogranicza korzystanie z samochodów przez pojedynczych mieszkańców.

Singapur

Drugie po Japonii, najbardziej rozwinięte miasto Azji. Na naszej liście znalazło się z powodu jego inkluzywności i dostosowaniu do potrzeb osób starszych, a także osób z niepełnosprawnościami. Metra wyposażone są w podjazdy, windy, specjalne oznaczenia dla osób niewidomych, komunikaty głosowe oraz szersze bramki wejściowe. Przystanki autobusowe posiadają specjalne miejsca dla osób poruszających się na wózkach, aby kierowca mógł je zauważyć. Także każda z atrakcji turystycznych w Singapurze dostosowana jest dla osób z niepełnosprawnościami, tak aby bez przeszkód mogły komfortowo zwiedzać miasto.

Ciekawe wydaje się, także zastosowane w mieście smart video, które służy monitorowaniu dzielnic i sprawniejszemu wykrywaniu przestępczości, co sprzyja poczuciu bezpieczeństwa.

Londyn

Ostatnie ze smart cities, które znalazło się na naszej liście, które świetnie radzi sobie z „inteligentną” architekturą. Mamy na przykład The Shard, który jest drapaczem chmur, wyglądem przypominającym piramidę, który dzięki swojej konstrukcji utrzymuje stałą temperaturę. Ciepło, wytwarzane przez biura znajdujące się w budynku, wykorzystywane jest do ogrzewania hoteli i mieszkań, przez co ograniczenie zużycia energii jest znaczące.

W Londynie mamy także Stadion Olimpijski, otoczony zielonymi obszarami, pełnymi roślin przystosowanych do zmian klimatycznych i rozwijających się razem z miastem. świetny przykład tego jak włączać naturę do miejskiej infrastruktury.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest też zastosowanie nowoczesnych paneli, znajdujących się na ulicy Bird Street, które zamieniają kroki przechodniów na energię. Za jej pomocą zasilane są okoliczne lampy, nadajniki i głośniki, z których puszczane są dźwięki ptaków, umilające spacerowanie.

Co dalej?

Lista tego typu miast stale się powiększa i być może za niedługo większość miejsc na ziemi będzie korzystała z nowoczesnych technologii, sprzyjających zrównoważonemu rozwojowi. Już teraz także w Polsce  pojawia się coraz więcej innowacyjnych rozwiązań, które pozwalają na poprawę jakości życia, rozwój miast i większą dostępność dla każdego mieszkańca. Technologia, kreatywność i stała, otwarta komunikacja sprzyja tworzeniu miejsc, które dostosowują się do naszej rzeczywistości i ułatwiają nam naszą codzienność. Kto wie, być może za niedługo także Twoje miasto stanie się jednym z takich miejsc.