23 marca, 2021

sklep społeczny

Ludzie często borykają się z różnymi problemami i nie zawsze jest możliwe się przed nimi uchronić. Każdy z nas może znaleźć się w takim momencie życia, gdy będzie potrzebować wsparcia drugiej osoby.  Z tego powodu, w 2022 roku powstała ważna inicjatywa – utworzono tzw. sklepy społeczne, mające na celu pomoc najbardziej potrzebującym. Na czym ona polega? Przekonajmy się!

Czym jest sklep społeczny?

Sklepy społeczne to bezpośrednie wsparcie osób w potrzebie, a także realne przeciwdziałanie marnowaniu żywności. To dobra inicjatywa mająca na celu pomoc osobom, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej lub nie mogą sobie pozwolić na drogie produkty. Głównymi pomysłodawcami otwarcia takich sklepów są fundacje lokalne lub organizacje pozarządowe, które kontrolują proces otwierania i prowadzenia tego typu działalności.

Typy sklepów społecznych

Sklepy społeczne dzielą się na 3 typy:

  • sklep społeczny, w którym za okazaniem specjalnego skierowania można zakupić pełnowartościowe produkty w niższych cenach. Mogą to być np. produkty spożywcze, którym zbliża się termin ważności, ale ciągle są pełnowartościowe  lub rzeczy, które już zostały zużyte. Takie sklepy działają non-profit,  sprzedaż towarów ogranicza się do utrzymania sklepu i jego pracowników. 
  • sklep społeczny, w którym produkty są rozdawane za darmo. Dostępny asortyment pochodzi z supermarketów, które regularnie przekazują towar z krótkim terminem ważności. Sklep jest zatem nie tylko nowoczesną formą pomocy potrzebującym, ale także odpowiedzią na potrzebę ograniczenia marnowania żywności.
  • market, w którym możemy znaleźć  stare, nieużywane rzeczy. Są one naprawiane i sprzedawane, a pieniądze trafiają na potrzeby lokalnych funduszy.

Kto może skorzystać?

Niezależnie od tego, jaką pomoc oferują te sklepy, jest to pomoc ukierunkowana na wspieranie ludzi. Głównymi klientami są rodziny wielodzietne, osoby niepełnosprawne, emeryci, osoby, które straciły pracę np. z powodu epidemii.

Warto zaznaczyć, że w takich sklepach zakupy można zrobić jedynie ze specjalnym pozwoleniem, ponieważ odbiór produktów odbywa się na podstawie skierowań przez pracowników socjalnych. Głównymi kryteriami są dochody lub otrzymywana emerytura przez osoby starsze. Jeśli np. dochód obywatela przekracza określoną kwotę, oznacza to, że osoba nie otrzymuje tego skierowania. 

Sklepy społeczne w Polsce – przykłady

  1. W Katowicach otwarto pierwszy sklep społeczny w Polsce, wzorowany na modelu austriackim, zastosowanym w Wiedniu. Jego główną ideą jest pomoc osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej poprzez umożliwienie im zrobienia zakupów w cenach do 50% ich wartości rynkowej. Drugim powodem, dla którego powstał sklep, to chęć przeciwdziałania marnotrawieniu żywności.
  2. Pierwszy w Gdańsku sklep społeczny znajduje się przy ul. Wolności 52.  Jest otwarty trzy razy w tygodniu przez 3 godziny dziennie. Co więcej, osoby potrzebujące mogą otrzymać darmową owoce i warzywa, mięso, wędliny, ryby, nabiał. Prowadzi on Bank Żywności w Trójmieście, który współpracuje z kilkudziesięcioma sklepami, które przekazują produkty z krótkimi terminami ważności. Zamiast cen w sklepie społecznym obowiązują punkty. Każdy konsument może wykorzystać do 200 punktów na miesiąc. Mają one służyć edukacji ekonomicznej i promować zdrowy tryb odżywiania się.

Podsumowanie

Jednakże zawsze są dwie strony medalu. Z jednej strony sklepy społeczne zapewniają pomoc osobom o niskich dochodach i do pewnego stopnia pomagają też w walce z konsumpcjonizmem, ponieważ mniej produktów się marnuje. Natomiast z drugiej strony nie wszystkie osoby potrzebujące mogą skorzystać z tego rodzaju pomocy, ponieważ mogą po prostu nie spełniać kryteriów otrzymania skierowania. Niech to będzie zachętą do otwierania jeszcze większej liczby sklepów społecznych w różnych miastach.

autor: Iryna Hrynienko

korekta: Ania Jazdon

Źródła:

1. https://katowice.naszemiasto.pl/sklep-socjalny-w-katowicach-dostepny-rowniez-dla/ar/c1-8143221