18 maja, 2023

Jadący pociąg

Wszystko, co musisz wiedzieć o podróżowaniu pociągiem przez Europę

Pociąg z Koblencji do Luksemburga. Nie spałam całą noc, była jakaś 4 nad ranem i świat wydawał się zupełnie nierealnym miejscem. Siedziałam ze słuchawkami w uszach, patrząc na wschodzące słońce i najładniejszą trasę, jaką widziałam, wijącą się między wzgórzami z winnicami. Prawdopodobnie romantyzuję, ale czułam wtedy czyste szczęście.

 

A gdyby tak rzucić wszystko i jechać… w podróż przez Europę pociągiem? Tak właściwie to nie musisz rzucać wszystkiego – ale jechać jak najbardziej możesz. A żeby Cię do tego zainspirować, mamy dla Ciebie dzisiaj wspomnienia i rady 3 uczestniczek #DiscoverEU, które właśnie to zrobiły!

 

Ale po kolei – czym właściwie jest #DiscoverEU?

#DiscoverEU to konkurs, który ma na celu danie szansy młodym ludziom na wyjechanie w podróż po Europie. W praktyce oznacza to, że osoby kończące 18 lat mogą dostać darmowe bilety na pociągi i wykorzystać tę szansę na poznanie różnorodności Europy, a także nauczenie się przydatnych umiejętności życiowych, takich jak samodzielność czy otwartość na inne kultury. Wychodząc naprzeciw osobom, które chciałyby przeżyć taką przygodę, ale nie mają z kim jechać albo nie posiadają wystarczających środków, LEVEL UP organizuje w tym roku projekt Discover It Yourself, o którym więcej możesz poczytać tutaj!

Jednak ten wpis kierowany jest nie tylko do osób, które chcą wziąć udział w którejkolwiek z tych inicjatyw – chcemy zainspirować Cię do wyruszenia w podróż niezależnie od tego, ile masz lat czy w jaki sposób miałaby się ona odbywać!

 

Poznaj bohaterki dzisiejszego wpisu

Wszystkie rady, jakie przeczytasz w tym wpisie, pochodzą od naszych trzech wolontariuszek – Wiktorii, Zuzi i Ani. Na początek usiądź wygodnie i przenieś się wyobraźnią do miejsc, które odwiedziły – trasy zobaczysz na poniższych mapkach:

 mapy podróży uczestniczek

 

Aby ułatwić Ci zadanie, dziewczyny podzieliły się tym, który z przystanków był ich ulubionym!

„Każde z miejsc zrobiło na mnie ogromne wrażenie (no może oprócz Madrytu ;)). Jednak po całej podróży zakochałam się porządnie i na długo w Szwajcarii. Bezkonkurencyjnie uznałam ten kraj za najpiękniejszy, w jakim kiedykolwiek byłam i w którym chciałabym mieszkać” – Zuzia

„Odwiedziłam Amsterdam już po raz drugi w życiu i utwierdziło mnie to w przekonaniu, że absolutnie uwielbiam to miasto! Z jednej strony wędrowanie pośród kamienic i kanałów to bardzo moje klimaty, z drugiej – być może po prostu ujmuje mnie ich otwartość. Z nowych miejsc najbardziej pozytywnie zaskoczył mnie Lyon – nie byłam przekonana do Francji, ale to miasto coś w sobie miało i sprawiło, że jeszcze na pewno wrócę do tego kraju” – Ania

„Najbardziej podobało mi się w Paryżu i Włoszech. Stolica Francji zachwyciła mnie swoim romantycznym klimatem dużego miasta. Piękne uliczki, wspaniała architektura. Włochy natomiast to wspaniałe miejsce, pełne urokliwych miasteczek dających klimat spokojnego, miłego życia” – Wiktoria

 

Mamy nadzieję, że czujesz się zainspirowany/a – w takim razie teraz czas na wskazówki dot. podróży!

 

Jak się przygotować do wyjazdu?

Przede wszystkim sprawdź, czy masz wszystkie dokumenty (np. paszport oprócz dowodu osobistego w przypadku odwiedzania niektórych krajów) i czy są one ważne. Warto zrobić to wcześniej, w razie, gdyby konieczne było zdobycie nowych. Dodatkowo wyrób kartę EKUZ albo – najlepiej – wykup ubezpieczenie. A jak już przy formalnościach jesteśmy – zabierz ze sobą odpowiednią walutę!

Oprócz tego stwórz listę rzeczy do spakowania jakiś czas przed wyjazdem i stopniowo dopisuj do niej kolejne rzeczy. W ten sposób zwiększysz szanse na to, że o niczym nie zapomnisz – co może się zdarzyć w przypadku spontanicznego pakowania się. Jeśli wybierasz się w podróż z innymi osobami, możecie podzielić się pakowaniem takich rzeczy jak kosmetyki – być może wystarczy Wam jedna butelka szamponu, a nie dwie?

Warto również zadbać przed wyjazdem o wszelkie rezerwacje noclegów czy miejsc w środkach transportu. Zaoszczędzisz na tym dużo nerwów i pieniędzy… no właśnie, a jak to jest z tym oszczędzaniem na podróży?

 

Jak podróżować taniej?

Przede wszystkim – nie zaczynaj planowania na ostatnią chwilę 😉 Zarezerwuj sobie trochę czasu na porównywanie noclegów i możliwych przejazdów.

Możesz wziąć przykład z Wiktorii i rozpisać sobie to w formie tabelki – porównaj ceny noclegów, ich odległość od centrum, połączenia komunikacyjne (weź pod uwagę fakt, że komunikacja miejska za granicą trochę kosztuje), dostępność śniadania w cenie i inne informacje. Warto sprawdzać także oficjalne strony hoteli czy hosteli – można w ten sposób trafić na korzystne promocje. Pamiętaj, że pokoje wieloosobowe są najczęściej nie tylko najtańszą opcją, ale również szansą na nowe znajomości i spędzenie czasu w międzynarodowym gronie. Podobnie – couchsurfing czy korzystanie z takich grup na Facebooku jak np. Host A Sister.

Podróżując pociągiem, warto kupić zawczasu bilety lub rezerwacje miejsc. Choć załatwianie tego na miejscu kusi większą elastycznością, to może się okazać, że miejsca na wybrane połączenie są już niedostępne. Prawdopodobnie i wydłuży to czas podróży, i znacząco podniesie jej cenę. Niestety, mówimy z doświadczenia – każda z trójki dziewczyn wspomniała, że miała taką sytuację podczas swojej podróży.

Jeśli chodzi o jedzenie – supermarkety są Twoimi przyjaciółmi! Jeśli chcesz jednak spróbować lokalnej kuchni, to koniecznie zaglądaj w boczne uliczki. Obowiązkowo przed wyjazdem zainwestuj także w butelkę do wody z filtrem, dzięki czemu nie będziesz musiał/a wydawać dużo pieniędzy na napoje.

 

Czego może nauczyć taka podróż?

Nad korzyściami z podróży moglibyśmy się długo rozwodzić, dlatego lepiej przekażemy Wam po prostu słowa samych bohaterek naszego wpisu.

Otwartości

O otwartości na świat świetnie opowiada Zuzia: „[Ta podróż] nauczyła mnie bardzo dużo o świecie, o innych kulturach, religiach. Poznałam mnóstwo wspaniałych ludzi z najróżniejszych krajów. Odbyłam wiele rozmów na tematy związane z ich religiami, wierzeniami czy samymi zwyczajami, a nawet na tematy językowe. Poznałam na przykład chłopaka z Indii, z którym szliśmy 14 kilometrów do wieży Belem w Lizbonie, rozmawiając na temat wszystkich religii i tego, która to jest ta właściwa. Piłyśmy winko z dwoma chłopakami z Iranu o zachodzie słońca na punkcie widokowym w Porto. Myślę, że przez tę podróż dowiedziałam się więcej o świecie niż przez całą moją edukację”.

Organizacji

Zaplanowanie wyjazdu to nie lada wyzwanie, ale wszystko da się ogarnąć, o czym powiedziała Wiktoria: „Podróż zdecydowanie nauczyła mnie organizacji. Logistycznego podejścia i szukania takich rozwiązań, aby jak najwięcej wyciągnąć z wyjazdu, ale też podejść do tego racjonalnie. Dodatkowo w dużej mierze poprawiła mi się umiejętność pracy z mapą i organizowanie dnia zwiedzania według rozmieszczenia atrakcji”.

Wiary w siebie i odwagi

Jeśli czujecie się o siłach, podróż można wykorzystać też do przełamania się i zdobycia wiary w swoje możliwości, co udało się Ani: „Wyjazd nauczył mnie tego, że z lękiem społecznym też można podróżować, a nawet przejechać pół Europy i dobrze się bawić! To jest temat, którego nigdy nie widuję w relacjach z podróży i często mam poczucie, że choć bardzo chciałabym zwiedzać świat, poznawać kultury, języki i ludzi, to po prostu nie jestem w stanie robić tego tak dobrze, jak inni. I owszem, uważam, że ta wyprawa byłaby bardziej wartościowa, gdybym umiała zagadywać do ludzi spotkanych w podróży, byłoby też łatwiej, gdyby zamawianie jedzenia czy kupowanie biletów nie było niepotrzebnym stresem, ale DAŁAM RADĘ. Nie dość, że poradziłam sobie z ogarnięciem wszystkiego, to miałam wiele naprawdę fajnych momentów spędzonych z przyjaciółką – tylko albo aż. Teraz mogę iść po więcej i pracować nad lękiem z nową wiarą w siebie :)”.

 

3 rady na koniec

Mamy nadzieję, że już snujesz plany odnośnie do swojej kolejnej podróży, więc mamy dla Ciebie jeszcze ostatnie 3 wskazówki:

1) Warto nauczyć się podstawowych zwrotów w języku kraju, do którego się wybierasz. Choć w wielu miejscach angielski jest zupełnie wystarczający, to na pewno zarobisz tym parę punktów sympatii więcej od lokalnych mieszkańców!

2) Wskazówka praktyczna: pobierz mapy miejsc, do których się wybierasz. Tak na wszelki wypadek – Internet też bywa zawodny.

3) Nie bój się ludzi, korzystaj z lokalnych wydarzeń, po prostu – baw się dobrze. Jednocześnie pamiętaj o tym, żeby zawsze dbać o swoje granice – powinniśmy o nich mówić głośno!

 

Wiktoria, Zuzia i Ania już przeżyły swoją przygodę – a gdzie Ty wybierasz się na swoją?

 

 

Autorki: Ania Wojdziak, Wiktoria Trochimiuk i Zuzanna Knopek