Najdziwniejsze festiwale świata

22 lutego, 2021

Mężczyzna z podpalonymi ogniem pałkami.

W tym roku nie mogliśmy cieszyć się karnawałem w tradycyjny sposób, przez co nie mieliśmy możliwości się wyszaleć, co spotęgowało moje poczucie nostalgii za dobrymi imprezami. Właśnie dlatego postanowiłam przygotować małe zestawienie najdziwniejszych festiwali na świecie, które przyciągają corocznie tłumy turystów. Może któryś z nich spodoba Wam się na tyle, że w pocovidowej rzeczywistości, wybierzecie się na niego! 😊

  • La Tomatina

Nie ukrywam, że jedną z miłości mego życia jest Hiszpania i z tego też powodu niniejsze zestawienie rozpoczyna hiszpański festiwal, a dokładnie La Tomatina. To nic innego jak bitwa na pomidory, która odbywa się w ostatnią środę sierpnia w małej miejscowości znajdującej się w prowincji Walencji – Bunol. Zabawa rozpoczyna się zwyczajowo o godzinie 10:00, a sygnałem do rozpoczęcia bitwy jest dotarcie do szynki znajdującej się na szczycie słupa wysmarowanego masłem. W trakcie gdy uczestnicy próbują dostać się do owej szynki, tłum ludzi tańczy i śpiewa, będąc jednocześnie polewanym wodą przez strażaków. Gdy w końcu jeden ze śmiałków dotrze do szynki, z ustawionych na ulicach ciężarówek sypią się pomidory, a każdy zaczyna obrzucać każdego dookoła. Bitwa trwa godzinę i kończy się wystrzałem armatnim. Co roku w zabawie bierze udział około 30 000 osób. 

 

  • Hadaka Matsuri

Hadaka Matsuri Festival odbywa się w Okayama w trzecią sobotę lutego. Nie bez powodu nazywa się go Festiwalem Nagich Mężczyzn. W tej uroczystości bierze udział około 10 tys. mężczyzn zwyczajowo ubranych w proste, białe przepaski na biodra i skarpetki tabi, których zadaniem jest złapanie jednego z dwóch wyrzuconych przez kapłana kijków zwanych shingi. Oprócz kijków walka toczy się o 100 innych przedmiotów, które mają przynosić szczęście. Festiwal uznaje się za jeden z najniebezpieczniejszych na świecie, ze względu na fakt, z jakimi wyzwaniami muszą zmierzyć się jego uczestnicy. Mężczyźni spędzają nawet 2 godziny biegając prawie nago po terenie świątyni i przez fontannę zamarzającej wody, a ponadto walczą o zdobycie kijków, które mają przynosić szczęście i dostatek.  

zdjęcie ze strony: https://www.travelbeginsat40.com/event/naked-man-festival-okayama-hadaka-matsuri/ 

  • Cheese Rolling Festiwal

To jeden z najbardziej szalonych festiwali na świecie! Polega mianowicie na gonieniu turlającego się po stromym zboczu sera. Zabawa odbywa się w ostatni poniedziałek maja na Cooper’s Hill w Anglii. Ser, który jest przedmiotem wyścigu, to czterokilogramowy Double Gloucester. Zabawę wygrywa szczęśliwiec, który złapie ser lub który jako pierwszy dotrze, tudzież doturla się do mety. Nie należy to do banalnych zadań, bowiem, ser momentami osiąga nawet prędkość do 120 km na godzinę. Pomimo iż wyścig jest niezwykle niebezpieczny i wiele osób łapie przez niego kontuzje, uczestniczą w nim ludzie z całego świata. 

(Image: ©Thousand Word Media Ltd)

  • Boryeong Mud Festival

Choć festiwal trwa dwa tygodnie, najbardziej znany jest z ostatniego weekendu, który przyciąga tysiące turystów, jak i Koreańczyków. Odbywa się on latem w miejscowości Boryeong w Korei Południowej. Na uczestników tego wydarzenia czeka masa atrakcji, rozpoczynając na błotnych basenach, poprzez zjeżdżalnie błotne, błotne więzienie czy zawody narciarskie w błocie na koncertach kończąc. Co ciekawe, impreza ta była wymyślona jako kampania promocyjna kosmetyków błotnych Boryeong. 

źródło: https://radseason.com/boryeong-mud-festival-koreas-international-summer-festival/

  • Bitwa na pomarańcze

Była bitwa na pomidory, więc przyszedł czas na zmianę amunicji na nieco… twardszą! Rywalizacja jest organizowana na zakończenie karnawału we włoskim miasteczku o nazwie Ivrea. Jej geneza związana jest z pewną legendą o odważnej narzeczonej, która niedługo przed zawarciem małżeństwa miała zostać zaproszona do hrabiego, który chciał skorzystać z ustawionego przez siebie prawa pierwszej nocy. Dziewczyna nie mogąc zgodzić się na taki sposób utracenia cnoty, odcięła hrabiemu głowę, co zapoczątkowało wielką bitwę — tłum mieszkańców obrzucił wojsko hrabiego kamieniami, a później doprowadził do jego poddania się. Legenda pozostaje wciąż żywa, z tym że kamienie zastąpiły pomarańcze. Uczestnikami zabawy są wszyscy Ci, którzy zapłacą uprzednio za swoją amunicję.😉 Festiwal ten nie należy do najprzyjemniejszych, a wręcz wzbudza skrajne emocje i kontrowersje. Wynika to z faktu, że co roku przez kilka dni walki wiele osób zostaje rannych.

źródło: https://www.tvp.info/14227099/karnawalowa-bitwa-na-pomarancze

  • Festiwal Śniegu w Sapporo

To odbywający się w drugim tygodniu lutego konkurs czy też wystawa rzeźb ze śniegu i lodu. Tradycja ta sięga korzeniami do 1950, gdy kilkoro uczniów wystawiło w parku Odori 6 śnieżnych figur. Swoją sławę impreza zawdzięcza wsparciu Japońskich Sił Samoobrony. Wśród dostępnych na wystawie rzeźb widać nawiązania do nadchodzących wydarzeń kulturalnych, sportowych, gospodarczych i politycznych. Oprócz możliwości podziwiania lodowych monumentów na uczestników tego wydarzenia czekają koncerty muzyczne i pokazy, a na dzieci — lodowe zjeżdżalnie i igloo. 

źródło: https://trendu.pl/trendy/festiwal-sniegu-w-sapporo 

  • Zawody w noszeniu żon 

Jeśli do tej pory żaden z festiwali nie wywarł na Was wrażenia, to festiwal żon na pewno to zmieni. Zawody mają swoje początki w XIX wieku w fińskim mieście Sonkajrvi. Niegdyś mała impreza uzyskała obecnie status sportu, który z Finlandii rozwinął się na kilka więcej państw – Australię, Stany Zjednoczone, Chiny i Estonię. Czy wiecie, jaka jest główna nagroda w tychże zawodach? Nic innego jak tyle litrów piwa, ile waży szacowna małżonka. Czy to nie jest dziwne? 

źródło: https://poza-domem.pl/kuriozum-sportu-mistrzostwa-swiata-w-noszeniu-zon 

  • El Colacho

Skoro moja lista rozpoczęła się hiszpańskim festiwalem, to hiszpańskim się również zakończy. Jako wisienkę na torcie zostawiłam Salto de Colacho, czyli w dokładnym tłumaczeniu „skoki diabłów nad noworodkami”. 

Ta dość kontrowersyjna zabawa odbywa się w Castrillo de Murcia w niedzielę poprzedzającą Boże Ciało. Celem tej jakże dziwnej tradycji jest oczyszczenie noworodków z grzechu pierworodnego i ochrona ich przed wszelkim złem tego świata. Rytuał ten dokonuje się poprzez skoki nad wszystkimi dziećmi urodzonymi w ciągu ostatniego roku. Po każdym udanym skoku dzieci obsypywane są płatkami róż i błogosławione święconą wodą.

źródło: fot. Denis Doyle / Getty Images

To jest już koniec mojego zestawienia. Bardzo jestem ciekawa Waszego zdania na ten temat. Który z festiwali wydaje się Wam najdziwniejszy, a w którym chcielibyście uczestniczyć?

Autor:  Kamila Walczak

Korekta: Kinga Terech