26 maja, 2024

matka z małym dzieckiem na plaży

Czy rzeczywiście model współczesnego macierzyństwa (bycie matką)  tak różni się od dawniejszego? Chciałabym się skupić na podejściu kobiet do macierzyństwa, co motywuje je do stania się  matką lub rezygnację z tej funkcji oraz  jak wygląda ich sytuacja w Polsce. Archetypy matek, które wciąż przodują w społeczeństwie opierają się na porządku i opiece. Idealna matka powinna…. i właśnie tu bym się chciała zatrzymać. Odwołam się do raportu z września 2021, gdzie kobiety, matki i nie matki, mówią jak to z ich strony wygląda. 

Dlaczego nie chcę być mamą?

Z biegiem czasu, kobiety coraz częściej świadomie odchodzą od macierzyństwa. Najczęściej koreluje to z ich planami na przyszłość. Młode kobiety czują, że nie są gotowe lub odkładają sprawę macierzyństwa na później ze względu na wiek, sytuację finansową lub karierę. Kobiety w średnim wieku  najczęściej odpowiadają, że nie mogą mieć dzieci ze względu na brak odpowiedniego partnera, natomiast później, przyczyny zdrowotne stają się głównym hamulcem. Wydaje się, że problem tkwi w planowaniu macierzyństwa, dlatego też wiele kobiet jest krytykowanych z powodu niechęci posiadania dziecka. Tolerancja względem rezygnacji nie jest taka oczywista pośród innych matek. Panuje przekonanie, że kobieta prędzej czy później i tak zostanie matką oraz, że każda posiada wrodzony instynkt macierzyński. Powodami takich opinii są m.in. kwestie wiary  czy  częściej, wykreowany w kulturze „model Matki Polki”. Większość jednak pozostaje przy głosie, że macierzyństwo jest i będzie indywidualnym wyborem. Myśląc też o kreowaniu modelu, roli kobiety warto też zobaczyć jak na przestrzeni lat w świecie kina przedstawiana jest ta problematyka. Współcześnie możemy spotkać się z filmami, które w ciekawy sposób ukazują tą sytuację. 

Jaką matką jestem? Jaką chcę być? 

Większość matek deklaruje się jako jedna z 5: Matka Opiekunka, Mentorka, Polka, Feministka i Przyjaciółka. Kto jaką matką będzie zależy najczęściej od zarobków, statusu, wiary, płci lub ilości dzieci.

  • Matki Przyjaciółki chcą być postrzegane jako młode  mające  dobrze wypracowaną relację z dzieckiem.
  • Matki Opiekunki zawsze będą dbały o nasze bezpieczeństwo. Takie kobiety często chcą zostać jak najdłużej przy dziecku po porodzie, na chwilę odstawiając karierę na bok.
  • Matkami Polkami są w większości kobiety wierzące, których priorytetem jest budowanie poczucia bliskości z rodziną. Wśród nich często panuje przekonanie, iż stworzenie udanego związku małżeńskiego jest drogą do dobrego wychowania potomka.
  • Matki Mentorki mają dokładnie odwrotnie. Cenią sobie niezależność, finansową jak i emocjonalną. Uczą swoje dzieci przede wszystkim samoakceptacji. Dla matek mówiących o sobie jako feministki, ważnym aspektem będzie przekazanie wiedzy na temat np. szacunku dla zwierząt. Nie uważają one, że bycie matką je definiuje. 

Matki a marzenia

Okazuje się, że większość matek chciałaby być inna w stosunku do swoich dzieci. Najczęściej jest to związane z poczuciem obowiązku ciągłej edukacji swojej pociechy. Siedzenie nad podręcznikiem z dzieckiem nie jest ulubionym zajęciem matki, choć z natury lubią one pomagać. Około 30% z nich marzy o byciu gospodynią, a więc przyrządzanie posiłków z dziećmi jest przyjemnością. Wartościowy czas spędzony razem może również prowadzić do modelu Matki Przyjaciółki, który jest tak pożądany. Również okazuje się, że niewiele mam chce być postrzegane jako przemęczone businesswoman. Szczególnie w obecnych  czasach kobiety chcą zadbać o to, aby spędzać czas  z dziećmi w sposób jakościowy i z dala od mailów i Teamsa co nie jest łatwe. 

Bycie kobietą – zajrzyj po więcej !

Jeśli zainteresowała Ciebie ta tematyka zajrzyj do innych naszych wpisów dotyczących, między innymi projektu „ Kobieta i Życie – gdy budzi się złość„, który miał na celu ukazanie co i w jaki sposób kształtowało kobietę w Polsce, z czym się zmagała i jak postrzegali ją inni.

Autor: Oliwia Hejduk

Korekta: Anna Jazdon 

 

Bibliografia: 

http://www.mullenlowemediahub.pl/upload/MATKA-POLKA-by-Mediahub-RAPORT-2021.pdf