23 listopada, 2022

Bombka na śniegu.

Okres świąteczny to czas, który możemy w pełni poświęcić sobie i swoim bliskim. Jednak żyjemy w takim świecie, gdzie najwyżej ceniona jest produktywność. W tym wyścigu jest dla nas ważne, aby cały czas odnosić sukces, czuć, że robimy coś ważnego dla swojej przyszłości, coś, czym potem możemy się pochwalić przed społeczeństwem. Dlatego w okres, kiedy możemy sobie pozwolić zwolnić tempo i trochę odpocząć, nie możemy w pełni zrelaksować się i zapomnieć o codziennych obowiązkach w pracy lub nauce. Natomiast nie myślimy o tym, że dobry wypoczynek i zrestartowanie umysłu pozytywnie zadziałają na nasze przyszłe działania.

Jak więc pozwolić sobie na pełny restart?

1. Uporządkuj grudniowe i styczniowe działania

Pomyśl, co ważnego jest do zrobienia w grudniu, a co może jeszcze poczekać do stycznia. Kiedy będziesz wiedział na czym stoisz i że na pewno poradzisz sobie ze wszystkim przed „deadlinem”, będzie ci łatwiej pozbyć się trwogi w okresie świątecznym. Nie zapomnij jednak zarezerwować czasu dla nieoczekiwanych spraw i priorytetowych zadań. Jakim by dobrym nie był plan – zawsze może wyskoczyć coś nieplanowanego. Mając w harmonogramie kilka pustych zapasowych okienek, na pewno poradzisz sobie z każdym wyzwaniem.

2. Pomyśl, czy będziesz dostępny w święta

Tak, znowu chodzi o pracę. Wielu z nas musi odpowiadać na maile oraz telefony z pracy. Jednak w okresie świątecznym warto skupić się tylko na sobie i swoich bliskich. Zadbaj, aby nikt nie przeszkadzał Ci w odpoczynku i dodawał zmartwień. W tym celu zalecamy ustawienie automatycznych odpowiedzi na skrzynce mailowej oraz wyłączenie służbowego telefonu, jeżeli taki masz. Wyłącz powiadomienia na Facebooku, Messengerze, czatach z pracy. Poprzednio jednak warto porozmawiać też o tym z przełożonym, współpracownikami, którzy mogą potrzebować się z nami skontaktować i uprzedzić ich o tym, że w konkretne dni zamierzacie być niedostępni.

3. Najlepszy wypoczynek – zmiana rodzaju działalności

Nie, to nie chodzi o to, że zamiast pracy w biurze musisz zająć się pracą domową. Jeżeli twoja praca polega na tym, że ciągle spotykasz się z ludźmi, jesteś w biegu i ogólnie dużo się dzieje, to w święta warto wyciszyć się na tyle, o ile to możliwe. Spędzić wieczór sam na sam z książką, obejrzeć film lub serial, posłuchać muzyki lub wybrać się na spacer. Natomiast jeżeli Twoja praca polega na spędzaniu czasu w ciszy i samotności, to warto spędzić święta w towarzystwie przyjaciół i rodziny, wybrać się na miasto, pójść na koncert itd. W taki sposób naprawdę wypoczniemy – zmienimy swoją rutynę i zrestartujemy umysł.

4. Spędź czas z bliskimi

Często w pogoni za sukcesem nie wystarcza czasu na tych najbliższych. Święta to świetna okazja, żeby odwiedzić babcię, u której dawno nie byłeś lub spędzić weekend z rodzicami. Napełni Cię to nową energią i inspiracją przed pracą.

5. Nie rozmawiaj o problemach w pracy

Chce Ci się ponarzekać, że przełożony lub wykładowca Cię nie rozumieją, klienci żądają niemożliwego, a koledzy robią dla ciebie niewystarczająco? Oczywiście nie powinieneś trzymać wszystkiego dla siebie. To normalne, że rozmawiasz o problemach z najbliższymi. Nie zamieniaj jednak spotkań rodzinnych w dyskusję o Twoich służbowych trudnościach.

6. Nie nadużywaj alkoholu

Święta rzadko odbywają się bez alkoholu, ale nie należy przesadzać. Po pierwsze, alkohol mimo pozornego uczucia relaksu w dłuższej perspektywie zwiększa stres. Po drugie, ciężki kac jest bardzo męczący i praktycznie „zabija” cały następny dzień.

Źródła:

  1. https://24tv.ua/yak_pravilno_vidpochiti_shhob_ne_vtomitis_pid_chas_novorichnih_svyat_n908845
  2. https://life.24tv.ua/yak-pripiniti-dumati-pro-robotu-svyata-novini-ukrayini-i-svitu_n1505379