12 kwietnia, 2021

Praca grupowa studentów.

Czasami wydaje się nam, że zagraniczne uczelnie mają do zaoferowania swoim studentom znacznie więcej niż polskie. Nie chodzi tu tylko o poziom kształcenia, ale także o inicjatywy, które oprócz dostarczania wiedzy teoretycznej, umożliwiają rozwój różnych umiejętności.

Warto w tym miejscu odwołać się do ludowej mądrości i kolejny raz powtórzyć: „cudze chwalicie, swego nie znacie”.

Co oferują polskie uczelnie?

Polskie uczelnie również mogą poszczycić się ciekawymi, oryginalnymi pomysłami, które dodatkowo  wzbogacają wiedzę i poszerzają kompetencje młodych ludzi. Poniżej zostało przedstawionych kilka inicjatyw, które od kilku lat cieszą się dużym zainteresowaniem wśród studentów.  

Uniwersytety w Łodzi 

Projekt mentorski – inicjatywa Uniwersytetu Łódzkiego, która doczekała się już ośmiu edycji. Polega na indywidualnej, półrocznej współpracy studenta z mentorem, którym jest wybitny absolwent UŁ. Ponadto studenci biorący udział w Projekcie mogą skorzystać ze specjalnie dla nich przygotowanych warsztatów i szkoleń.

Program „Zdolny uczeń – świetny student” – inicjatywa dedykowana uczniom szkół średnich z regionu łódzkiego, które współpracują z Uniwersytetem Łódzkim. Program zakłada wsparcie merytoryczne dla ucznia ze strony pracownika akademickiego, możliwość uczestniczenia w zajęciach na uczelni oraz  korzystania z zasobów Biblioteki UŁ. Ponadto jest to  szansa na doświadczenie studenckiego życia jeszcze podczas nauki w liceum. 

Program mentorski „Kumpel” – program Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Jest skierowany do licealistów, którzy finalnie tworzą kilkuosobowe zespoły naukowe realizujące roczne projekty o tematyce medycznej. Praca odbywa się pod opieką mentora, a wyniki badań są prezentowane na koniec trwania danej edycji. To świetna okazja do sprawdzenia się w roli naukowca, rozwijania swoich pasji i do poznania funkcjonowania Uniwersytetu Medycznego.

Uniwersytet Warszawski 

Program tutoringu studenckiego UW – propozycja dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego, której celem jest pomoc osobom ze spektrum autyzmu. Studenci biorący udział w tym programie po pierwsze wspierają w procesie studiowania swoich kolegów i swoje koleżanki z UW.  Po drugie mogą przy tym liczyć na regularny kontakt z Akademickim Centrum Wsparcia, szkolenie oraz wynagrodzenie.

Uniwersytet w Krakowie 

Tandem językowy – projekt Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, przeznaczony dla studentów, którzy chcą wymienić się swoimi językowymi umiejętnościami oraz podzielić wiedzą dotyczącą historii czy kultury własnego państwa z zagranicznymi studentami. Co ciekawe uniwersytet łączy w pary takie osoby i umożliwia dzięki temu łatwiejsze zaaklimatyzowanie się obcokrajowcom, jednocześnie przyczynia się do podniesienia kompetencji międzykulturowych i językowych obydwu osobom w parze.

Jeśli zaciekawił Cię któryś z projektów, zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na stronach poszczególnych uczelni.

A może Ty uczestniczysz w takim bądź innym projekcie? Jeśli tak to napisz w komentarzu jakie programy, projekty oferuje Twój uniwersytet. 🙂 Jeśli nie, możesz również skorzystać z ofert organizacji pozarządowych, zajmujących się projektami edukacyjnymi skierowanymi do młodzieży. Przykładek jest Stowarzyszenie LEVEL UP, zajrzyj tutaj i znajdź coś dla siebie!

Autor: Justyna Florczak

Korekta: Ania Jazdon

Źródła:

1. https://www.uni.lodz.pl/strefa-studenta/projekt-mentorski

2. https://www.uni.lodz.pl/ksztalcenie/projekty-edukacyjne/program-zdolny-uczen-swietny-student

3. https://bon.uw.edu.pl/tutoring/